Negatywna decyzja w sprawie Twojego wniosku kredytowego może wzbudzać wiele emocji, ale najgorszym, co możesz zrobić jest chaotyczne działanie i składanie kolejnych wniosków bez żadnego planu. Dlaczego nie warto tak postępować? Bo nie znając powodów odrzucenia wniosku w pierwszym banku, możesz powielać te same błędy w kolejnych. Do tego wygenerujesz dużą liczbę zapytań do BIK, co jak wiesz, także negatywnie wpływa na Twoją wiarygodność. Oczywiście możesz próbować swoich sił u konkurencji, ale rób to mądrze.
Zacznij od ustalenia, dlaczego bank nie chce udzielić kredytu. Na podstawie nowelizacji artykułu 70a ustawy o prawie bankowym, która miała miejsce w maju 2019 roku, bank ma obowiązek informowania osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej o powodach odrzucenia wniosku. Musi to zrobić w formie pisemnej, wyjaśniając, co wykazała przeprowadzona przez niego ocena zdolności kredytowej.
Dysponując wiedzą na temat powodów odrzucenia wniosku o raty, będziesz lepiej selekcjonować kolejne oferty i uważniej składać wnioski, żeby uniknąć np. błędów.