Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Jak się przygotować na spotkanie z doradcą kredytowym? Przydatne wskazówki

Jak się przygotować na spotkanie z doradcą kredytowym? Przydatne wskazówki

08.04.2024
AvatarPaulina Przybysz
spotkanie z doradca kredytowym
Avatar

Nie wiesz, która oferta kredytowa będzie dla Ciebie najlepsza? Formalności związane ze staraniami o dodatkowe pieniądze Cię przerastają? Nie rozumiesz skomplikowanych terminów, którymi posługują się banki? Nie ma w tym nic złego. Nie każdy musi być specjalistą od spraw finansowych! W takich sytuacjach warto rozważyć spotkanie z doradcą kredytowym. Ekspert w tej dziedzinie zapewni Ci kompleksową pomoc. Jego usługi mogą okazać się szczególnie pomocne przy skomplikowanym kredycie hipotecznym. O co pytać doradcę? Jak może wyglądać współpraca? Czy w ogóle warto ją nawiązać? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Co warto wiedzieć przed spotkaniem z doradcą kredytowym?

Spotkanie z doradcą finansowym może wywoływać stres, zwłaszcza jeśli robimy to pierwszy raz. Dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować, dzięki czemu poczujemy się pewniej. Kim tak naprawdę jest doradca kredytowy? To osoba, która pomaga klientom dokonać analizy sytuacji finansowej, wybrać najkorzystniejszą w ich sytuacji ofertę kredytu, przygotować odpowiednie dokumenty i wnioski, a potem negocjować warunki i pośredniczyć w kontaktach z bankiem. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami osoba świadcząca takie usługi może używać tytułu „doradca” jedynie wtedy, gdy nie jest związana z jedną instytucją kredytową i nie otrzymuje od niej żadnych korzyści finansowych.

Zanim zastanowisz się, jakie masz pytania do doradcy kredytowego, musisz wiedzieć co nieco o specyfice działalności takiej osoby. Ustawa o kredycie hipotecznym obliguje ją do przygotowania dla klienta co najmniej 3 ofert umów. Doradca powinien również wskazać tę, która będzie (jego zdaniem) najkorzystniejsza w danej sytuacji. Powinien przy tym uwzględnić cele i preferencje klienta oraz jego sytuację finansową. Rozmowa z doradcą finansowym powinna również wzbogacić przyszłego kredytobiorcę o wiedzę dotyczącą ryzyka związanego z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Musi to nastąpić z użyciem trwałego nośnika informacji, czyli najlepiej na piśmie.

Jakie dokumenty przygotować na rozmowę z doradcą finansowym?

Przygotowania do spotkania z doradcą kredytowym warto rozpocząć od zgromadzenia dokumentów. O czym mowa? Przygotuj wszystko to, co pozwoli konsultantowi realistycznie ocenić Twoją zdolność kredytową. Przede wszystkim liczy się więc wysokość dochodu. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, to na tym etapie może wystarczyć Twoja deklaracja o wysokości wynagrodzenia. Nie zaszkodzi jednak przygotowanie wyciągu z konta lub zaświadczenia od pracodawcy – bank będzie na pewno tego wymagał. Przy innych formach zatrudnienia, a także np. dochodach z najmu pomocne może być okazanie deklaracji PIT za poprzedni rok. Prowadzisz firmę? Przygotuj dokumenty finansowe poświadczające wysokość osiąganych zysków (np. rachunek zysków i strat).

Podczas starań o kredyt hipoteczny doradca finansowy musi oczywiście mieć informacje o nieruchomości, której zakup należy sfinansować. Dlatego numer księgi wieczystej będzie przydatny. To samo dotyczy projektu umowy z deweloperem lub sprzedającym. Na tym etapie możesz jeszcze go nie posiadać – wiedz, że to nie będzie problemem. Doradca kredytowy pomoże i w tej kwestii.

Pierwszy etap spotkania z doradcą kredytowym

Nasze pytania do doradcy finansowego to tylko połowa całego procesu. Należy przygotować się na to, że ekspert także zada wiele pytań nam. Aby trafnie ocenić zdolność kredytową klienta, a tym samym zarekomendować dla niego najkorzystniejsze oferty, doradca kredytowy musi dogłębnie poznać sytuację finansową danej osoby. Dlatego nie zatajaj żadnych informacji, bo zadziałasz na swoją niekorzyść! Na spotkaniu z doradcą kredytowym będziesz musiał przedstawić swoje dochody, ale również wydatki. Wliczają się w to też płatności dotyczące zobowiązań, które już posiadasz. W ten sposób konsultant będzie w stanie określić, jaka jest Twoja realna miesięczna zdolność do regulowania zobowiązań. Doradca kredytowy nie ominie też rejestrów, na podstawie których określi jakość Twojej historii kredytowej – mowa tutaj głównie o danych z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Te informacje zawsze sprawdzają banki, więc również tutaj nie wolno ich pomijać.

Lista pytań do doradcy kredytowego

Spotkanie z doradcą kredytowym w dużej mierze pełni funkcję informacyjną. Ma rozwiewać wszelkie wątpliwości klienta, tłumaczyć niezrozumiałe dla niego zagadnienia, informować o podejmowanym ryzyku. Dlatego podczas korzystania z usługi zawsze powinna być przestrzeń na pytania do doradcy finansowego! Warto przygotować je wcześniej i zapisać na kartce lub w telefonie. Dzięki temu nie zapomnisz o żadnej nurtującej Cię kwestii. Jeśli nie jesteś pewien, czy nie pomijasz jakichś istotnych obszarów, możesz skorzystać z naszych podpowiedzi. Przygotowaliśmy podstawową listę pytań do doradcy kredytowego. Dotyczą one finansowania, ale także usług samego eksperta.

 1. Jaki będzie koszt korzystania z usług doradczych?
 2. Czy doradca kredytowy bierze pod uwagę oferty wszystkich banków?
 3. Jakie jest doświadczenie doradcy w zakresie kredytów (np. hipotecznych lub konsolidacyjnych)?
 4. Na jakiej podstawie doradca wybiera ofertę odpowiednią dla danego klienta?
 5. Jak będzie przebiegać proces kredytowy?
 6. Jakie dokumenty muszę przygotować?
 7. Na podstawie, jakich kryteriów banki określają zdolność kredytową?
 8. Czy jest coś, co mogę zrobić, aby poprawić moją zdolność kredytową?
 9. Co oznacza RRSO?
 10. Jaka będzie wysokość rat?
 11. Czy bank pobiera prowizję i jaka jest jej wysokość?
 12. Czy będę mógł wcześniej spłacić kredyt? A jeśli tak, to czy bank pobierze za to opłatę?
 13. Jakie mam szanse na otrzymanie kredytu?
 14. Co w sytuacji, gdy bank odmówi mi kredytu?

Przedstawione przez nas propozycje nie stanowią oczywiście zamkniętej listy. Jeśli przychodzą Ci do głowy inne wątpliwości, śmiało zapytaj o nie doradcę. Pamiętaj, że jesteś tam po to, aby otrzymać merytoryczne wsparcie. Nie obawiaj się, że zadasz głupie pytanie i zostaniesz wyśmiany przez eksperta. Jego praca polega właśnie na tym, aby wspierać klientów swoją wiedzą.

Kredyt hipoteczny – pytania do doradcy

Rozmowa z doradcą finansowym jest dobrym pomysłem przy każdym typie zobowiązania. Szczególnie pomocna może się jednak okazać w sprawie kredytu hipotecznego. Procedury związane z zadłużeniem zabezpieczonym hipoteką są bardziej zawiłe i przyda nam się pomoc eksperta, zwłaszcza jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia. Lista pytań do doradcy kredytowego będzie więc bardziej szczegółowa. Zapoznaj się z naszymi propozycjami.

 1. Czy wniesienie wkładu własnego jest konieczne?
 2. Jakiej wysokości wkładu własnego wymagają banki?
 3. Czy składając wniosek o kredyt, muszę już mieć „zaklepaną” nieruchomość?
 4. Czy będzie potrzebne dodatkowe zabezpieczenie?
 5. Czy będę musiał wykupić ubezpieczenie?
 6. Czy mogę wziąć kredyt na mieszkanie wraz z osobą, która nie jest moim małżonkiem?
 7. Ile będę musiał czekać na decyzję kredytową?
 8. Czy dostanę promesę kredytową?
 9. Na jaki okres kredytowania mogę liczyć?
 10. Na jaką metodę spłaty zobowiązania powinienem się zdecydować? Jakie są wady i zalety każdej z nich?

To tylko najważniejsze kwestie związane z kredytem hipotecznym. Pytania do doradcy pomogą Ci zrozumieć wszystkie niuanse. W trakcie procesu kredytowego z pewnością pojawi się więcej wątpliwości, np. dotyczących niektórych zapisów umownych. Doradca finansowy zapewne postara się je rozwiać.

Dlaczego warto umówić się na spotkanie z doradcą finansowym?

Sam fakt, że nie znasz się na kredytach, nie jest żadnym powodem do wstydu. Nie da się być ekspertem w każdej dziedzinie. Dlatego korzystanie z pomocy specjalisty, zwłaszcza w sprawach tak istotnych, jak zobowiązania finansowe, wydaje się świetnym pomysłem. Pytania do doradcy kredytowego opracowane z pomocą naszych propozycji pomogą dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy. To bardzo istotna kwestia zwłaszcza w przypadku kredytu konsolidacyjnego czy hipotecznego – zobowiązania, które będziesz spłacać długie lata. Dlatego warto umówić się na spotkanie z doradcą kredytowym. Jego usługi są oczywiście odpłatne, ale mogą pomóc uniknąć błędów, za które mógłbyś zapłacić o wiele więcej w przyszłości.

Jak umówić się na spotkanie z doradcą kredytowym?

Na rynku działa obecnie wielu doradców kredytowych, dlatego ciężko może być Ci zdecydować się na konkretną osobę. Dobrze będzie zatem skorzystać z rekomendacji rodziny czy znajomych, zawsze możesz też poczytać opinie w Internecie. Gdy już dokonasz wyboru i chcesz umówić się na spotkanie z doradcą finansowym, masz kilka opcji. Można oczywiście udać się do biura osobiście – wielu osobom taka forma konsultacji odpowiada najbardziej. Czasem łatwiej dzięki temu zrozumieć skomplikowane zagadnienia. Warto również umówić się na spotkanie telefonicznie. Wiele firm zajmujących się doradztwem kredytowym oferuje obecnie konsultacje online. Zazwyczaj na ich stronach internetowych wystarczy wypełnić formularz, a wykwalifikowany pracownik sam się do Ciebie odzywa.