Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Promesa kredytowa – czy oznacza pewne pieniądze?

Promesa kredytowa – czy oznacza pewne pieniądze?

23.11.2023
AvatarPaulina Przybysz
promesa kredytowa
Avatar

Czy wiedziałeś, że obietnica banku dotycząca udzielenia kredytu może mieć sformalizowany charakter? To wykonalne za sprawą promesy kredytu! Sprawdź, czy taki dokument da Ci całkowitą pewność, że będziesz mógł pożyczyć pieniądze. Podpowiadamy też, w jakich sytuacjach warto starać się o promesę bankową i jak ją zdobyć. Sprawdzamy też dla Ciebie koszt uzyskania takiego dokumentu i banki, które wydają je dla swoich klientów.

Co to jest promesa kredytowa?

Z definicji słownika języka polskiego dowiadujemy się, że promesa to obietnica realizacji konkretnej czynności albo wypełnienia określonego świadczenia. Nietrudno na tej podstawie wywnioskować, co to jest promesa kredytowa. Tym mianem określamy dokument, w którym bank zobowiązuje się do udzielenia klientowi kredytu o określonej wysokości. To, czy promesa kredytu będzie dla instytucji kredytowej wiążąca, zależy od konstrukcji samego zaświadczenia. Czasami bowiem zawarte są w niej jedynie informacje potwierdzające zdolność kredytową klienta (tzw. promesa skrócona). W takim przypadku nie będzie to jednoznaczne z koniecznością udzielenia mu kredytu.

Promesa kredytu – konstrukcja

Promesa bankowa, jak każdy tego typu dokument, korzysta z ustalonego schematu. Zatem jakie informacje obejmuje promesa z banku? Musi zawierać oczywiście dane obu stron. Ważne jest też wskazanie granicy wysokości zobowiązania, które może zostać zaciągnięte na podstawie konkretnej promesy kredytu. Niezwykle ważny jest też okres ważności dokumentu. Promesa bankowa często zawiera również wskazanie okoliczności, których wystąpienie unieważni dokument. Wśród nich najczęściej znajduje się pogorszenie sytuacji finansowej wnioskodawcy lub wystąpienie opóźnień w spłacie zobowiązań.

Promesa kredytowa – wzór dokumentu

Promesa z banku będzie wyglądała nieco inaczej w zależności od wewnętrznych ustaleń konkretnej instytucji. Główne elementy zawsze jednak będą takie same. Znajdą się na niej:

 • dane kredytodawcy (nazwa banku, siedziba, numer KRS itp.);
 • dane wnioskującego o kredyt (imię i nazwisko, adres);
 • datę i miejsce wystawienia dokumentu oraz pieczęć banku;
 • okres obowiązywania promesy udzielenia kredytu;
 • maksymalną kwotę zobowiązania;
 • towarzyszące warunki, które musi spełnić wnioskodawca, żeby dostać kredyt (jeśli mają zastosowanie);
 • uzasadnienie wydania promesy kredytowej (np. posiadanie zdolności kredytowej);
 • wskazanie zabezpieczenia (jeśli występuje)
 • podpis wystawiającego.

Tak powinna wyglądać promesa kredytowa. Wzór często można też spotkać na stronie banku, w którym składamy wniosek o kredyt.

Jak otrzymać promesę z banku?

Jeśli chcesz otrzymać dokument potwierdzający Twoją zdolność kredytową, najpierw trzeba upewnić się, że bank, który wybrałeś, w ogóle wydaje promesy kredytowe. Jeśli tak, trzeba złożyć wniosek z prośbą o jej przygotowanie. Niezbędne jest też wykazanie, że Twoja sytuacja finansowa pozwoli spłacić zobowiązanie (przyda się np. zaświadczenie o dochodach). Jeśli starasz się o kredyt hipoteczny, to trzeba będzie też przedstawić dokumenty związane z daną nieruchomością. Na promesę bankową czeka się zazwyczaj do dwóch tygodni.

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wyślij wniosek!

Promesa bankowa – gdzie można ją zdobyć?

Kredytobiorcom, którzy wiedzą, że będą potrzebowali promesy kredytowej, polecamy wziąć ten czynnik pod uwagę już przy wyborze oferty. Nie wszystkie banki wystawiają podobne dokumenty. Na promesę z banku możesz jednak liczyć u większości kredytodawców, w tym np.:

 • mBank,
 • Bank Millennium,
 • Citi Handlowy,
 • Pekao Bank Polski,
 • ING Bank Śląski,
 • Alior Bank,
 • Raiffesien Polbank,
 • Santander Bank Polska,
 • BNP Paribas,
 • Nest Bank.

Niektóre instytucje proponują jedynie promesę skróconą, potwierdzającą zdolność kredytową klienta (bez danych o nieruchomości).

Ile kosztuje promesa kredytowa?

Klienci banków coraz częściej proszą o wystawienie promesy. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, większość kredytodawców postanowiła udostępnić taką możliwość bezpłatnie. Kiedyś jednak za promesę bankową zawsze trzeba było płacić. Tę praktykę nadal utrzymują niektóre banki, a opłata najczęściej zamyka się w przedziale 150-200 zł. Są też jednak instytucje, gdzie cena promesy kredytu jest zależna od jego wielkości i określana jest jako procent kwoty przyszłego zobowiązania.

Dlaczego warto ubiegać się o promesę bankową?

Promesa z banku – co to jest, już wiemy. Zastanawiasz się pewnie jednak jakie znaczenie ma w praktyce. To dokument, który przede wszystkim stanowi potwierdzenie tego, że mamy zdolność kredytową. Przydaje się zwłaszcza tym klientom, którzy zamierzają nabyć własną nieruchomość i zaciągnąć na ten cel kredyt hipoteczny. Jak promesa bankowa pomoże Ci zrealizować marzenie o własnych czterech kątach?

Sprzedający nieruchomość będzie podchodził z dozą ostrożności do kupujących, którzy zamierzają wziąć kredyt na ten właśnie zakup. Nie wiadomo przecież, czy taka osoba otrzyma finansowanie. Jeśli okaże się, że kredyt nie zostanie przyznany, zbywca straci tylko czas. Z pomocą przychodzi promesa bankowa. Jeśli okażesz ten dokument, sprzedający będzie miał pewność, że stać Cię na kredyt. W wielu przypadkach już sama promesa kredytu pozwala na podpisanie umowy przedwstępnej, dzięki której możesz „zaklepać” wymarzone mieszkanie jeszcze zanim dostaniesz kredyt. Jest to więc sytuacja korzystna tak dla kupującego, jak i sprzedającego nieruchomość. Podpisując umowę wstępną, zazwyczaj będziesz musiał zapłacić zaliczkę. Warto zadbać o to, żeby w dokumentach znalazły się zapisy chroniące Twoje interesy, na wypadek nieotrzymania kredytu. Jeśli stosowna klauzula znajdzie się w dokumentach, zaliczka zostanie Ci zwrócona.

Czym jest promesa kredytu?

To składana przez bank pisemna obietnica udzielenia danej osobie kredytu w określonej wysokości.

Ile kosztuje promesa bankowa?

Większość banków nie pobiera opłaty za wydanie promesy.

Czy promesa daje pewność dostania kredytu?

To zależy od jej konstrukcji. Niektóre banki wydają jedynie promesy potwierdzające to, że dany klient ma zdolność kredytową. Dokument zawsze zawiera też zastrzeżenie, że zmiana sytuacji finansowej potencjalnego kredytodawcy unieważnia promesę.

Po co mi promesa kredytowa?

Dokument przydaje się zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Pozwala na zawarcie umowy przedwstępnej, zanim zostanie przyznany kredyt.