Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Opóźnienie w spłacie kredytu – co należy wiedzieć w takiej sytuacji?

Opóźnienie w spłacie kredytu – co należy wiedzieć w takiej sytuacji?

28.05.2023
AvatarPaulina Przybysz
Opóźnienie w spłacie kredytu – co należy wiedzieć w takiej sytuacji
Avatar

Konieczność opłacania comiesięcznych zobowiązań jest dość uciążliwa. Niestety każdemu może przytrafić się opóźnienie w spłacie kredytu. Taka sytuacja często jest niezależna od zarobków. Niestety opóźnienie oznacza nieprzyjemne dla kredytobiorcy konsekwencje. Sprawdź, co dzieje się, kiedy zwlekasz ze spłatą kolejnej raty kredytu!

Opóźnienie spłaty raty kredytu gotówkowego

Jest to bardzo nieprzyjemna sytuacja, która może wynikać z różnych powodów. Często opóźnienie w spłacie kredytu jest skutkiem zaniedbania. Wtedy problem można bardzo łatwo rozwiązać – wystarczy jak najszybciej wpłacić należność oraz skontaktować się z kredytodawcą. Mimo wszystko najczęściej opóźnienie w spłacie kredytu jest spowodowane brakiem środków na koncie. To powoduje najdłuższy okres bez należnej wpłaty dla kredytodawcy.

Opóźnienia w spłacie kredytu do 30 dni zwykle nie są większym problemem – zawsze jednak mogą zostać naliczone odsetki karne (nawet powyżej 7%). To najważniejsza konsekwencja niewywiązywania się ze zobowiązań – zwiększenie kosztów kredytu. Okres, po jakim kredytobiorca wyegzekwuje karę, zależy od umowy. Należy pamiętać, że w razie opóźnienia w spłacie kredytu nie można unikać kontaktu z bankiem. Załagodzi to całą sytuację oraz zdecydowanie zadziała na korzyść kredytobiorcy.

Im dłuższy okres bez spłacania rat, tym gorsza sytuacja. W razie zaległości należy natychmiast wpłacić należność i kontaktować się z firmami windykacyjnymi czy samym kredytodawcą. Dla banku niestety nie ma znaczenia powód opóźnienia w spłacie kredytu.

Dłuższy okres bez spłaty należności oznacza najczęściej rozpoczęcie egzekucji komorniczej, wypowiedzenie umowy kredytowej czy też wejście na drogę sądową między bankiem a kredytobiorcą. To najgorszy scenariusz, jaki może się wydarzyć. Wtedy oprócz należności, najczęściej trzeba opłacić koszty operacyjne i bardzo duże kary finansowe. Opóźnienie w spłacie kredytu powyżej 60 dni to już naprawdę poważna sytuacja – tutaj trzeba reagować natychmiast.

Opóźnienie w spłacie raty kredytu hipotecznego

W tym przypadku sytuacja jest o wiele poważniejsza. Tutaj nawet jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu należy zgłosić do kredytodawcy – zdecydowanie poprawi to całą sytuację. Dla kredytobiorcy zawsze zostanie znalezione odpowiednie rozwiązanie. Opcji jest dość dużo i zależą one przede wszystkim od banku.

Jak uregulować zaległości? Wiele zależy od tego, jakie rozwiązania zaoferuje bank. Opóźnienie w spłacie kredytu hipotecznego można rozwiązać na kilka sposobów:

  • Zawieszenie spłaty rat kredytu – może ono trwać przez określony czas. W tym przypadku trzeba jednak złożyć wniosek i posiadać dobre argumenty. Decyzja może być tu również negatywna, zależy to od kredytodawcy.
  • Zmiana warunków umowy – można negocjować z bankiem zmianę wysokości rat, czasu spłaty itd. Pomoże to w skrajnych sytuacjach.
  • Karencja – opóźnienie spłaty części kapitałowej. Opłacane są wyłącznie odsetki i prowizja banku przez określony czas.

Warto wiedzieć, że opóźnienie w spłacie kredytu nie zawsze jest bardzo złą sytuacją. Kredytodawcy starają się rozwiązywać problemy możliwie najszybciej. Najważniejsze, by szybko zacząć działać i poinformować bank.

W sytuacjach dłuższego braku spłaty należności, konsekwencje mogą być poważne. Kredyty hipoteczne pod tym względem są jeszcze gorsze od kredytów gotówkowych. Kredytobiorca najczęściej rozpoczyna drogę sądową po egzekucji komorniczej. W przypadku kredytu hipotecznego na nieruchomość – można stracić nawet ją do czasu oddania należności wraz z wszystkimi karami finansowymi.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Opóźnienie w spłacie raty kredytu, a BIK

W BIK są przechowywane wszystkie informacje o tym, jak spłacasz swoje zobowiązania finansowe. Opóźnienie w spłacie kredytu nie pojawi się tam od razu. Zależy to przede wszystkim od tego, jak długo zobowiązanie jest niespłacane. Większość banków po upływie 60 dni bez wpłaty, informuje o 30 dniach na wykonanie przelewu. Jeżeli wciąż należności pozostaną nieuregulowane, dane kredytobiorcy są przekazywane do BIK. Będą one tam przez 5 lat od zakończenia spłacania zobowiązania.

Opóźnienia w spłacie kredytu do 30 dni mają konsekwencje – głównie finansowe. Dłuższe niespłacanie oznacza wpisanie do BIK. Wtedy nie otrzymasz prawdopodobnie kolejnych kredytów i pożyczek. Dane będą w BIK przez aż 5 lat po zakończeniu spłacania. Ile można się spóźnić z ratą kredytu, aby nie mieć konsekwencji? Odpowiedź brzmi: w ogóle. Raty zawsze muszą być spłacane w terminie, inaczej kredytobiorca poniesie szeroko rozumiane konsekwencje.

Warto jednak wiedzieć, że powyżej 30 dni opóźnienia, bank może już rozpocząć kolejne prawne kroki do pozyskania swoich należności. Popularne są egzekucje komornicze i pisemne wezwania. Należy mieć to na uwadze, ponieważ większe zadłużenie wpisane do BIK spowoduje ogromne obniżenie zdolności kredytowej.

Bank ING – opóźnienie w spłacie kredytu

Niespłacanie rat w terminie zawsze oznacza pewne konsekwencje. Jeżeli nie są one finansowe, to polegają na wpisaniu do BIK odpowiedniej informacji. Mimo wszystko sytuacja może być zupełnie inna, zależnie od konkretnego banku. W ING opóźnienie w spłacie kredytu powoduje, że może zostać wysłana informacja do BIK – są one przekazywane 2 razy w tygodniu. Bank dolicza pewne odsetki po dłuższym czasie. Opóźnienia w spłacie kredytu do 30 dni nie będą dużym problemem. Konsekwencje finansowe wynoszą tutaj do 7,2% całości kwoty.

Mimo wszystko bardzo szybkie przekazywanie informacji do BIK przez bank ING to największy problem. Tutaj niespłacanie rat w terminie oznacza, że niemal natychmiast zostanie znacznie obniżona zdolność kredytowa. ING oferuje jednak wiele rozwiązań, które pomogą kredytobiorcy:

  • zawieszenie spłaty kredytu
  • zmiana warunków umowy
  • ochrona spłaty pożyczki
  • odroczenie pojedynczych płatności.

Bank Santander – opóźnienie spłaty kredytu

Niektóre banki mają przygotowane bardzo dobre rozwiązania dla kredytobiorców, u których pojawiły się problemy finansowe. Opóźnienie w spłacie kredytu najczęściej powoduje to, że trzeba zapłacić więcej. W Santander przygotowano jednak 3 bardzo ciekawe rozwiązania, które mogą tu pomóc.

  • Tarcza 4.0 – zawieszenie umowy kredytowej. Można zatrzymać opłacanie rat na określony czas. W tym okresie trzeba poprawić sytuację finansową.
  • Wakacje kredytowe – zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Nawet bez opóźnienia spłaty kredytu hipotecznego w Santander można przełożyć jego spłatę.
  • Każdy kredytobiorca może również skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomaga on w ciężkich sytuacjach, jeśli chodzi o spłatę.

W Santander najlepiej od razu skontaktować się z bankiem, kiedy pojawią się problemy przy spłacie. Eksperci przygotują indywidualne rozwiązanie dla Ciebie, które ułatwi pokrycie należności.

Kredyt konsolidacyjny z jedną miesięczną ratą, która jest znacznie niższa niż suma rat, które spłacałeś do tej pory? Zobowiązanie, które nie jest trudne do spłaty?

To możliwe! 

Skontaktuj się ze specjalistą Spłata Pożyczek, który pomoże Ci wyjść z nadmiernego zadłużenia.

Wyślij wniosek!

Opóźnienia w spłacie kredytu do 30 dni – co warto wiedzieć?

Wiele tutaj tak naprawdę zależy od interpretacji banku. Skutki mogą być różne. Często opóźnienie w spłacie kredytu do 30 dni wiąże się tylko z dodatkowymi opłatami. Bank dolicza pewną karę finansową – zwykle w wysokości kilku procent pożyczonej kwoty. Mimo wszystko skutki mogą być znacznie dalej idące.

Opóźnienia w spłacie kredytu do 30 dni sporadycznie powodują również rozpoczęcie postępowania windykacyjnego. Wtedy pobierane są należności. Dodatkowo kredytobiorca zwykle otrzymuje pisemne wezwanie do zapłaty. Można korzystać z różnych tarcz i rozwiązań dla kredytobiorców. Postępowanie windykacyjne będzie jednak odbywać się niezależnie – aż do oddania należności wraz z ewentualną karą finansową.

Każdą ratę trzeba spłacać w terminie. Opóźnienie w spłacie kredytu do 30 dni może mieć bardzo małe skutki, jednak nie zawsze. Postępowanie windykacyjne i wysłanie BIK odpowiedniej informacji są znacznie gorszymi konsekwencjami. Niezależnie od czasu opóźnienia – należy reagować jak najszybciej.

Jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu – co się wtedy dzieje?

Jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu najczęściej nie generuje większych konsekwencji dla kredytobiorcy. Mimo wszystko w takiej sytuacji należy jak najszybciej rozliczyć należności i warto skontaktować się z bankiem. Według prawa kredytodawca może zawsze wyciągnąć konsekwencje, gdy spłata kredytu jest opóźniona. Dlatego właśnie nie warto ryzykować.

Nie ma tak naprawdę okresu, który byłby bezpieczny, jeśli chodzi o opóźnienie w spłacie kredytu. Wszystkie należności trzeba uregulować w określonym terminie. Dodatkowo warto wiedzieć, że nawet 1 dzień opóźnienia może spowodować obniżenie zdolności kredytowej. Wystarczy, tylko by taka informacja trafiła do BIK. Banki wysyłają dane automatycznie – jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu zawsze działa na niekorzyść.

Mimo wszystko tak krótki okres nie spowoduje naliczenia odsetek karnych, wysłania wezwania do zapłaty czy też rozpoczęcia windykacji lub drogi sądowej. Tak niewielkie opóźnienia są traktowane z pewnym “przymrużeniem oka” przez większość banków i firm pożyczkowych.