Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Zawieszenie spłaty kredytu – co warto o nim wiedzieć?

Zawieszenie spłaty kredytu – co warto o nim wiedzieć?

18.03.2023
AvatarPaulina Przybysz
zawieszenie-splaty-kredytu-co-warto-o-nim-wiedziec
Avatar

Zobowiązania finansowe bywają uciążliwe w utrzymaniu, zwłaszcza wtedy, gdy są długoterminowe. Masz problemy z uregulowaniem należności? Zastanawiasz się, czy można zawiesić spłatę kredytu gotówkowego? Ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się, na jakich zasadach można starać się o wakacje kredytowe i jak zawiesić spłatę kredytu. Czy warto zrobić sobie przerwę w spłacaniu zadłużenia? Przekonajmy się razem!

Czy możliwe jest zawieszenie spłaty kredytu?

Masz przejściowe kłopoty finansowe i ciężko Ci spłacać bieżące zobowiązania? A może pojawiły się niespodziewane wydatki? Istnieje rozwiązanie takiej sytuacji – zawieszenie kredytu. Na czym to polega? Okazuje się, że wakacje kredytowe to nic skomplikowanego. Kredytobiorca musi jedynie złożyć w banku stosowny wniosek. Jeśli ten wyrazi zgodę, przez ustalony okres nie będziesz musiał martwić się spłatą swojego długu. Wakacje kredytowe mogą dotyczyć całości raty albo tylko jej części kapitałowej. To zależy od polityki banku i indywidualnych ustaleń. Będziesz oczywiście musiał prędzej czy później oddać bankowi pieniądze, przypadające na czas zawieszenia. Możesz to zrobić albo zwiększając raty następujące po okresie wakacji, albo wydłużając okres kredytowania.

Specjaliści Spłaty Pożyczek przeprowadzą Cię przez cały proces kredytowania. Od znalezienia dostępnych ofert i wybór najkorzystniejszej, poprzez złożenie wniosku, negocjacje z instytucją finansową i pozyskanie indywidualnych warunków zobowiązania, aż do podpisania umowy kredytowej.

Pozyskaj finansowanie przy minimum formalności i bez stresu!

Skontaktuj się z doradcą!

Wyślij wniosek

Dowiedz się, kto może skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu

W wyniku trudnej sytuacji gospodarczej w roku 2022 wakacje kredytowe są częścią rządowego programu pomocy kredytobiorcom. Zgodnie z jego założeniami, można zawiesić wszystkie kredyty hipoteczne (przeznaczone na własne potrzeby mieszkaniowe) zaciągnięte przed 1 lipca 2022 r. Warunkiem koniecznym jest jednak zadłużenie w walucie krajowej. Nie można także zawiesić spłaty więcej niż jednego kredytu. Z wakacji kredytowych nie skorzystasz też, jeśli podpisana przez Ciebie umowa kończy się przed 1 stycznia 2023 r. Wakacje kredytowe mogą objąć aż 8 miesięcy w latach 2022-2023.

Możliwość zawieszenia spłaty kredytu istniała jednak jeszcze przed specjalną ustawą. Zajrzyj do swojej umowy kredytowej i sprawdź, czy Twój kredytodawca oferuje taką możliwość. Pamiętaj jednak, że bank może nie być skłonny zakwalifikować Cię do wakacji kredytowych, jeśli wcześniej nie byłeś punktualny w spłacaniu rat.

Forma prośby o zawieszenie spłaty kredytu

Prośba do banku o zawieszenie spłaty kredytu to dosyć prosta formalność. Tradycyjnie trzeba było wypełnić papierowy wniosek i zanieść go lub wysłać do banku. Teraz możesz jednak dostarczyć go drogą mailową, ale zazwyczaj rozwiązanie jest jeszcze prostsze. Większość banków możliwość zawieszenia spłaty kredytu oferuje w ramach systemu bankowości elektronicznej. Wystarczy więc zalogować się na swoje konto i uzupełnić odpowiedni formularz. Pamiętaj, aby prośbę złożyć najpóźniej w dniu płatności danej raty.

Krok po kroku: jak zawiesić spłatę kredytu gotówkowego?

Okazuje się, że prośba o zawieszenie spłaty kredytu to banalna formalność, którą załatwisz w kilka minut. Jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej, wystarczą 4 proste kroki.

  1. Zaloguj się do systemu banku, w którym spłacasz kredyt.
  2. Odszukaj sekcję związaną z wnioskami i kredytami, następnie wypełnij formularz dotyczący zawieszenia kredytu.
  3. Zaakceptuj gotowy wniosek.
  4. Poczekaj na potwierdzenie z banku i ciesz się wakacjami kredytowymi.

To wszystko, co musisz zrobić. Nie taki diabeł straszny!

Wzór wniosku o zawieszenie spłaty kredytu

Niezależnie od tego, w jaki sposób składasz prośbę o zawieszenie spłaty kredytu, wniosek powinien zawierać pewne informacje. Będą to zazwyczaj:

  • imię, nazwisko i numer PESEL,
  • numer telefonu,
  • nazwa banku kredytującego,
  • numer rachunku kredytu hipotecznego lub numer umowy kredytu,
  • okres zawieszenia spłaty kredytu, o który wnioskujesz,
  • dzień płatności rat.

Sięgnij zatem po swoją umowę kredytu – znajdziesz tam właściwie wszystkie potrzebne dane.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Wyślij wniosek

Wady i zalety zawieszenia spłaty kredytu

Nadal nie jesteś pewien, czy powinieneś skorzystać z wakacji kredytowych? Zastanówmy się, jakie będą konsekwencje zawieszenia kredytu. Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Przede wszystkim pozwala na chwilę „odetchnąć” od spłacania rat. Jeśli masz dodatkowe wydatki lub chwilowe problemy finansowe, takie rozwiązanie może być zbawienne. Przez kilka miesięcy nie spłacasz zobowiązania i nie ponosisz żadnych negatywnych skutków – brak karnych odsetek i opłat, ponagleń czy groźby wpisu do Biura Informacji Kredytowej. Jeśli uda Ci się w tym okresie odłożyć trochę środków, możesz nawet za ich pomocą nadpłacić kredyt. Brzmi idealnie?

Musisz jednak uświadomić sobie, że zawieszone raty nie przepadają. Bank nigdy nie zrezygnuje ze swojego prawa do odzyskania wierzytelności. Będziesz musiał w odpowiednim czasie uregulować część należności przypadającą na wakacje kredytowe. Zrobisz to na dwa sposoby. Zaległe środki można rozłożyć na przyszłe raty, zwiększając ich wysokość. To jednak dosyć ryzykowne rozwiązanie, które może znacząco nadszarpnąć Twój budżet po okresie zawieszenia kredytu. Możesz też „przełożyć” raty na koniec okresu kredytowania, wydłużając go. Zastanów się więc, która opcja zawieszenia spłaty kredytu jest dla Ciebie wykonalna.