Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Jak zadbać o swoją finansową przyszłość w 5 prostych krokach.

Jak zadbać o swoją finansową przyszłość w 5 prostych krokach.

22.05.2019
AvatarPaulina Przybysz
kredyt konsumencki
Avatar

Nadal zaledwie kilka procent Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze na przyszłość. Większość z nas nie posiada nawet niewielkiej poduszki finansowej pozwalającej na przetrwanie trzech miesięcy bez pracy.

Jak zadbać o swoją finansową przyszłość w 5 prostych krokach.

Nadal zaledwie kilka procent Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze na przyszłość. Większość z nas nie posiada nawet niewielkiej poduszki finansowej pozwalającej na przetrwanie trzech miesięcy bez pracy. Jeszcze gorzej jest w przypadku oszczędzania przykładowo na wyższą emeryturę. Taki stan rzeczy wynika z kilku różnych powodów.

Wielu z nas nie oszczędza, ponieważ twierdzi, że zarabia zbyt mało, aby móc to robić. Z kolei zarabiający więcej nie czują motywacji, by oszczędzać. Kolejnym problemem jest zataczający coraz szersze konsumpcjonizm – po prostu wydajemy wszystko, co zarabiamy, a często nawet dużo więcej, zadłużając się. Sprawdź, co zrobić, by pokonać destrukcyjne nawyki i zacząć wreszcie dbać o swoją finansową przyszłość.

Zaskoczyły Cię nagłe wydatki i brakuje Ci pieniędzy?

Z pomocą doświadczonych doradców kredytowych Spłata Pożyczek pozyskasz korzystny kredyt. Zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie Twojego problemu i weźmiemy wszelkie formalności na siebie. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz – my pozyskamy dla Ciebie najlepszą pożyczkę lub kredyt i przeprowadzimy przez cały ten proces.

Wyślij wniosek

Krok 1. Weź odpowiedzialność za swoją sytuację finansową i zacznij działać.

Planowanie zakupów, prowadzenie domowego budżetu, systematyczne oszczędzanie nawet niewielkich kwot – to podstawy rozsądnego zarządzania stanem swoich finansów. Wiele osób żyje z dnia na dzień, nie zdając sobie do końca sprawy z tego, na co tak naprawdę wydają swoje pieniądze. Nie do końca zdają sobie sprawę, jak właściwie wygląda ich sytuacja finansowa, dopóki nie zdarzy się coś nieprzewidzianego, co brutalnie otwiera im oczy przykładowo utrata pracy lub wymagająca kosztownego leczenia choroba.

Nie czekajmy, aż coś poważnie wstrząśnie naszym życie. Już teraz weźmy pełną odpowiedzialność za nasze finanse. Zacznijmy od przeanalizowania naszej obecnej sytuacji. Sprawdźmy dokładnie, ile zarabiamy ze wszystkich źródeł, z jakich czerpiemy dochody oraz jakie są nasze comiesięczne wydatki. Zapiszmy wszystko – wydatki na czynsz i opłaty, żywność, leki, ubrania, środki czystości, przyjemności (kino, teatr). Zrewidujmy nasze zadłużenie i postarajmy się, je jak najszybciej spłacić. Pomocny w tym zakresie okaże się oszczędniejszy tryb życia przez jakiś czas (rezygnacja z jadania na mieście, wyjść do kina, zakupu nowych ubrań) oraz szukanie dodatkowych źródeł dochodu (zlecenia, umowy o dzieło, praca online- możliwości są praktycznie nieograniczone).

Pamiętajmy, że nie ma co liczyć, że „jakoś to będzie” a wszystkie nasze problemy rozwiążą się same. Oczywiście zdarzają się wygrane na loterii, ale zdecydowanie pewniejszą metodą na bezpieczną finansową przyszłość jest jej zaplanowanie i konsekwentna realizacja tego planu.

Krok 2. Zdecyduj, w jaki sposób oszczędzać.

Do wyboru masz wiele opcji – konto oszczędnościowe, lokata bankowa, obligacje skarbowe, inwestycje w złoto, odkładanie gotówki. To, jaką metodę wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Jeśli nie masz motywacji do odkładania pieniędzy, zacznij od niewielkich kwot wrzucanych do zwykłej dziecięcej skarbonki przez co najmniej miesiąc – pomoże Ci to wyrobić korzystny nawyk, który później będziesz kontynuować, odkładając większe kwoty już w inny sposób.
Z kolei, jeśli jesteś zabiegany lub roztargniony i zapominasz o odkładaniu konkretnych kwot, skorzystaj z programów typu „smart saver”, dzięki któremu będziesz oszczędzać automatycznie. Za każdym razem, gdy dokonasz płatności kartą, określona kwota zostanie przekazana na Twoje konto oszczędnościowe.

Będzie to zaokrąglenie do całości przykładowo, gdy zapłacisz 17 złotych za zakupy, Twój rachunek zostanie obciążony kwotą 20 złotych, ponieważ 3 złote automatycznie trafi na konto oszczędnościowe. Korzystając ze „smart saver” przez dłuższy czas, „mimochodem” uda Ci się zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę. Warto spróbować.

Krok 3. Zdobądź niezbędną wiedzę i zrób pierwszy ruch.

Prokrastynacja, czyli ciągłe odkładanie na później to problem wielu osób. To, co jest dla nas nowe i niewygodne, ponieważ nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, przychodzi nam zwykle trudno i staramy się odłożyć sprawę w czasie tak długo, jak się tylko da. Przekładamy dietę zawsze na po weekendzie lub początek miesiąca, przestajemy palić od pierwszego albo od nowego roku – podobnie jest z oszczędzaniem. Nigdy nie jest dobry moment, by zacząć, odkładamy więc tę decyzję na po świętach, po wakacjach, od nowego roku czy od następnego miesiąca.

Postępując tak, nigdy nie doczekamy się żadnych wymiernych efektów. Podejmijmy świadomą odpowiedzialną decyzję o oszczędzaniu i od razu zacznijmy ją realizować. Najlepiej od dziś.

Pierwszym krokiem niech będzie zdobycie niezbędnej wiedzy – choćby takiej, w jaki sposób założyć konto oszczędnościowe lub lokatę w banku. Pomocne może okazać się skorzystanie z takich narzędzi jak internetowa porównywarka lokat, czy ranking kont oszczędnościowych. Wybierzmy najkorzystniejszą dla nas opcję i od razu podejmijmy działania w kierunku jej realizacji. Najlepiej jeszcze tego samego dnia udajmy się do placówki banku lub skorzystajmy z wybranego produktu finansowego online (za pośrednictwem takich kanałów jak bankowość elektroniczna, aplikacja mobilna banku).

Krok 4. Nagradzaj się za wytrwałość.

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci wytrwać w postanowieniu i systematycznie oszczędzać, jeśli ustanowisz sobie jakąś nagrodę raz na jakiś czas. Ustal pewne kroki milowe w drodze do większego finansowego celu. Możesz na przykład zaplanować, że za każdym razem, kiedy uda Ci się dołożyć następny tysiąc złotych wybierzesz się do restauracji na obiad lub do ulubionej cukierni na ciastko. Nagroda może być dowolna – wybierz to, co sprawi Ci największą radość i na co będziesz czekać z niecierpliwością. Pamiętaj, tylko aby nie było to coś, na co wydasz wszystkie zaoszczędzone pieniądze i wrócisz do punktu wyjścia.

Krok 5. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by zacząć.

Często już osoby zaledwie 40 czy 50-letnie twierdzą, że są za stare na oszczędzanie i w ich wieku nie ma już ono sensu. Argumentują takie przekonanie faktem, iż młodzi mają na co odkładać, ponieważ muszą ułożyć sobie życie, założyć rodzinę, kupić mieszkanie. Często spotyka się również przekonanie, że zaczynanie oszczędzania dodatkowych środków na emeryturę w tym wieku i tak już nic nie da. To zdecydowanie nieprawda. Weźmy pod uwagę, że przed nam jeszcze 15-20 lat lub więcej aktywności zawodowej. W tym czasie możemy zdziałać naprawdę wiele.

Warto oszczędzać w każdym wieku, nie tylko na wyższą emeryturę, ale także na realizację swoich marzeń (na przykład o podróżach).

Obrazek dekoracyjny

Możesz poszerzać swoją wiedzę finansową i budować pozytywne dobre nawyki finansowe zarówno w wieku 20 lat, jak i ponad 60. Z pewnością w każdym przypadku na tym skorzystasz.

Nasza sytuacja finansowa w ogromnej mierze zależy od nas samych. Przejmijmy więc pełną odpowiedzialność za swoje życie i zacznijmy działać. Już po kilku tygodniach planowania swojego budżetu zauważymy, że oszczędzanie wcale nie jest trudne, a dbanie o swoje finanse to przyjemność, która wciąga coraz bardziej. Bądź zatem kowalem własnego losu, przeanalizuj stan swoich finansów, wyznacz cele i zacznij oszczędzać już od dziś.