Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Jak zaplanować budżet domowy?

Jak zaplanować budżet domowy?

10.03.2023
AvatarPaulina Przybysz
jak-zaplanowac-budzet-domowy
Avatar

 

Bez względu na to, czy mamy 30 czy 60 lat, musimy prowadzić budżet domowy. Chodzi oczywiście o to, aby tak planować wydatki, by pieniędzy w miarę możliwości wystarczyło na zaspokojenie naszych potrzeb. Okazuje się, że wiele osób ma naprawdę duży problem z planowaniem domowego budżetu. Nie wiemy, jak to robić, a także o czym pamiętać, aby budżet po prostu się nam zgrywał. Spróbujemy podpowiedzieć, jak prowadzić budżet domowy, aby było to możliwie jak najmniej stresujące.

Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy definiowany jest bardzo różnie. Jedni wskazują, że jest to po prostu całość środków finansowych, jakimi dysponuje dane gospodarstwo domowe. Inni mówią, że jest to narzędzie, które pozwala nam na podejmowanie odpowiedzialnych decyzji finansowych. Analizując posiadany budżet, wiemy na przykład czy potrzebny jest nam nowy kredyt, a także czy będziemy w stanie poradzić sobie z jego spłatą. Mówiąc o budżecie domowym, mówimy najczęściej o planowaniu wydatków. Jest to zestawienie zarówno dochodów, jak i wydatków, które posiadamy. Kontrolując budżet, można łatwo śledzić kondycję finansową gospodarstwa domowego.

Budżet domowy – czy każdy go ma lub powinien mieć?

Zależy, jaką definicję przyjmiemy. Jeśli mówimy po prostu o ogóle wydatków i przychodów, to budżet gospodarstwa domowego jest tym, co dotyczy każdego z nas. Jeżeli jednak skoncentrujemy się na analizie wydatków, to nie każdy prowadzi budżet domowy. Tymczasem okazuje się, że tabele z wydatkami i przychodami bardzo ułatwiają zarządzanie pieniędzmi. Pozwalają wyeliminować błędne i niepotrzebne decyzje finansowe, które często prowadzą do mniejszych lub większych problemów.

Specjaliści Spłaty Pożyczek przeprowadzą Cię przez cały proces kredytowania. Od znalezienia dostępnych ofert i wybór najkorzystniejszej, poprzez złożenie wniosku, negocjacje z instytucją finansową i pozyskanie indywidualnych warunków zobowiązania, aż do podpisania umowy kredytowej.

Pozyskaj finansowanie przy minimum formalności i bez stresu!

Skontaktuj się z doradcą!

Jak stworzyć budżet domowy

Plan budżetu domowego można stworzyć, wykorzystując do tego zwykły zeszyt. Można również pokusić się o skorzystanie z programów komputerowych. Pomocny może być zwykły arkusz kalkulacyjny. Niezbędne jest dokładne rozpisanie stałych przychodów, jak i wydatków.

Do przychodów zalicza się oczywiście wpływająca co miesiąc na konto pensja. Jeśli Twoja rodzina posiada jakiejś dochody dodatkowe – na przykład z wynajmu mieszkania bądź lokaty terminowej – również należy je tu uwzględnić.

Wydatki to z kolei wszystkie pozycje związane z wydawaniem pieniędzy. Umieszcza się tu wydatki stałe, do których mogą zaliczać się na przykład:

  • raty kredytu;
  • opłata za przedszkole;
  • opłata za mieszkanie.

Również codzienne zakupy powinny znaleźć się po stronie wydatków. To także tutaj wpiszesz wszystkie pieniądze, które budują Twoje oszczędności. Jeśli co miesiąc odkładasz jakąś kwotę na lokatę, powinna ona być uwzględniona w wydatkach stałych.

Planowanie budżetu domowego zawsze powinno uwzględniać podzielenie wydatków na dwie grupy. Jedna to te, z których nie możesz zrezygnować i które są po prostu niezbędne. To na przykład rata kredytu czy opłata za czynsz. Drugą grupę stanowią wydatki dodatkowe, z których można zrezygnować. Jeśli chodzisz do kina, to pieniądze wydane na zakup biletu umieścisz właśnie w tej grupie. Taka struktura budżetu domowego szybko pokaże Ci, jaka jest Twoja sytuacja finansowa, a także z czego ewentualnie możesz zrezygnować, aby ją poprawić.

Zarządzanie budżetem domowym – czy jest trudne?

Zarządzanie budżetem domowym wielu osobom nastręcza naprawdę niemałych problemów. Często nie potrafimy tak planować naszych wydatków, aby mieścić się w przychodach, którymi dysponujemy. W efekcie zdarza się, że zaciągamy kredyty, do których zalicza się również korzystanie z debetu na karcie. Wystarczy jednak wdrożyć planowanie budżetu domowego zgodnie z przedstawionymi przez nas wcześniej wskazówkami, aby stało się to zdecydowanie prostsze.

Planowanie budżetu domowego, aby uniknąć długów

Odpowiedź na pytanie jak gospodarować budżetem domowym, jest bardzo ważna w kontekście ewentualnego uniknięcia długów. To właśnie brak odpowiedniego budżetu domowego sprawia, że wpadamy w zadłużenie, z którego nierzadko jest nam bardzo trudno wyjść. Trzeba pamiętać, że analiza budżetu domowego pozwala wyeliminować zbędne wydatki. To pierwszy krok do zmniejszenia ryzyka powstania długów. Należy również dużą wagę przykładać do pilnowania wszystkich terminów płatności. Jeśli zapomnisz o jednej racie, to w kolejnym miesiącu musisz już zapłacić dwie. O ile ta jedna nie obciąża jeszcze zbytnio Twojego budżetu domowego, to konieczność spłaty dwóch rat może okazać się już nadmiernym obciążeniem.

Jak zarządzać budżetem domowym – ustalenie priorytetów finansowych

Dobrze przygotowany plan budżetu domowego zawsze powinien uwzględniać priorytety finansowe. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zawsze są pewne wydatki, z których nie da się zrezygnować. Co miesiąc musisz zapłacić między innymi czynsz, jeśli masz na koncie kredyt, to Twoim obowiązkiem jest spłata raty. Planując budżet, warto podzielić wydatki na te niezbędne i te, które można ograniczyć bądź wyeliminować, jeśli w danym miesiącu masz za mało pieniędzy. Budżet domowy zawsze powinien się zgadzać. Należy kształtować go tak, aby w miarę możliwości bilans był na plusie. Generalnie im więcej pieniędzy będzie zostawało Ci na koniec miesiąca, tym oczywiście lepiej.

Planując wydatki, zawsze musisz pamiętać o swoich przychodach. W przypadku umowy o pracę pensja jest na ogół stała. Nieco inaczej sytuacja ma się jednak wtedy, kiedy pracujesz na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Wówczas planowanie budżetu domowego może być skomplikowane przez brak stałości przychodów. Dlatego dobrze jest tak organizować wydatki, aby w lepszych miesiącach, kiedy zarobki są wyższe, kończyć miesiąc na plusie. Zaoszczędzone pieniądze będą mogły być zagospodarowane w słabsze miesiące.

Jeśli jesteś w związku i wydajecie pieniądze wspólnie, należy pamiętać, aby nie ukrywać przed sobą wydatków. W planowaniu budżetu domowego liczy się bowiem wzajemna szczerość. Tylko wówczas można osiągnąć sukces i uniknąć problemów.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Jak planować budżet domowy w rodzinie wielodzietnej?

Jeśli zarządzasz budżetem rodziny wielodzietnej, musisz wykazać się dużo większą elastycznością. Jest to zdecydowanie większe wyzwanie niż wówczas, gdy ktoś planuje budżet dla jednej osoby. Jak stworzyć budżet domowy dla rodziny, która ma kilkoro dzieci? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w rodzinie wielodzietnej częściej mogą zdarzać się nieprzewidziane sytuacje związane z nieplanowanymi wydatkami. W grę wchodzą między innymi choroby dzieci, które wymagają zakupu leków. Dlatego tak ważne jest, aby w spokojniejsze miesiące, kiedy nic się nie dzieje, tak zarządzać budżetem domowym, aby miesiąc skończyć z choćby niewielką kwotą na plusie. Zaoszczędzone pieniądze z pewnością przydadzą się wtedy, kiedy na horyzoncie pojawią się nieplanowane wydatki. Odpowiedź na pytanie jak zaplanować budżet domowy w rodzinie wielodzietnej nie jest więc skomplikowana.

Jak bezpiecznie dorobić do domowego budżetu?

Jak dorobić do domowego budżetu to jedno z tych pytań, które pada bardzo często zarówno ze strony singli, jak i osób mających rodziny. Obecnie sposobów jest całe mnóstwo. Wachlarz możliwości istotnie zwiększa Internet.

Dobrym krokiem jest przejrzenie własnej szafy. Większość z nas ma ubrania, których w ogóle nie nosi. Często są one po prostu za małe, nierzadko przestały się nam podobać. Jeśli są niezniszczone, można spróbować wystawić je na sprzedaż po rozsądnej cenie. Obecnie nie brakuje osób, które chętnie kupują używane ubrania, ograniczając tym samym produkcję nowych, co przekłada się na troskę o środowisko naturalne. W sieci znaleźć można serwisy specjalizujące się w sprzedaży ubrań. Możesz również przejrzeć takie rzeczy, jak talerze, filiżanki, kubki. Być może masz coś, czego nie używasz, a co po prostu zajmuje Ci miejsce. Można również pokusić się o podjęcie pracy dodatkowej. Warto przy tym pamiętać, że obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się praca zdalna, która daje naprawdę ogromne możliwości. Możesz na przykład zdecydować się na prowadzenie bloga. Możesz również spróbować pisać teksty na zlecenie. Wiele zależy od tego, jakie masz umiejętności i czym się zajmujesz. Niektóre zawody dają naprawdę duże możliwości dorabiania.

Jak podzielić budżet domowy, gdy pracuje tylko jedna osoba?

Planowanie budżetu domowego zawsze powinno uwzględniać wydatki obu partnerów. Jeśli jesteś w związku, w którym zarabia tylko jedna osoba, należy pamiętać o tym, aby nawzajem informować się o wydatkach. Odpowiedź na pytanie jak wprowadzić oszczędności w budżecie domowym, bez znajomości wszystkich wydatków będzie bowiem niemożliwa. Dlatego tak ważna jest szczera rozmowa i wzajemne zaufanie partnerów. W kwestii wydatków nie powinno być żadnych tajemnic. Nawet niewielka kwota wydana ponadto, co zostało zaplanowane, może bowiem okazać się katastrofalna dla domowego budżetu.

Idealny budżet domowy – czy taki istnieje?

Kiedy wiesz już, jak kontrolować budżet domowy, warto zastanowić się nad tym, czy w ogóle istnieje idealny budżet domowy. Odpowiedź jest prosta: nie. Każdy z nas ma inne zarobki, a także inne wydatki. Różne są nasze potrzeby i oczekiwania. Nie ma więc idealnego budżetu domowego, który można by dopasować do wszystkich. Dlatego tak ważne jest rozsądne i przemyślane planowanie wydatków. To jedyna droga do tego, aby się nie zadłużać. Oczywiście nie oznacza to, że zaciąganie kredytów jest czymś złym. Jeśli jednak decydujesz się na pożyczenie pieniędzy, musisz pamiętać, aby robić to świadomie i w kontrolowany sposób. Kolejne kredyty mogą bowiem wpędzić Cię w spiralę zadłużenia, z której wyjście będzie bardzo trudne.

Kredyty dla osób prywatnych i firm. Niezależnie od skomplikowania sytuacji. Kompleksowo i przy minimum formalności.

Skontaktuj się z doradcą Spłata Pożyczek!

Wyślij wniosek!

Jak gospodarować budżetem domowym? Podsumowanie

Z lektury naszego artykułu wiesz już, co to jest budżet gospodarstwa domowego. Wiesz także, jak go stworzyć, aby osiągnąć sukces. Stosując się do naszych wskazówek, zarządzanie budżetem domowym będzie dla Ciebie o wiele prostsze. Pamiętaj, że analiza wydatków w odniesieniu do osiąganych przez Ciebie przychodów pozwoli Ci na takie gospodarowanie pieniędzmi, aby nie wpaść w niekontrolowane zadłużenie. Budżet domowy jest z całą pewnością tym, czego lekceważyć nie można. Zbyt błahe do niego podejście może zakończyć się prawdziwą katastrofą finansową.