Plan budżetu domowego można stworzyć, wykorzystując do tego zwykły zeszyt. Można również pokusić się o skorzystanie z programów komputerowych. Pomocny może być zwykły arkusz kalkulacyjny. Niezbędne jest dokładne rozpisanie stałych przychodów, jak i wydatków.
Do przychodów zalicza się oczywiście wpływająca co miesiąc na konto pensja. Jeśli Twoja rodzina posiada jakiejś dochody dodatkowe – na przykład z wynajmu mieszkania bądź lokaty terminowej – również należy je tu uwzględnić.
Wydatki to z kolei wszystkie pozycje związane z wydawaniem pieniędzy. Umieszcza się tu wydatki stałe, do których mogą zaliczać się na przykład:
- raty kredytu;
- opłata za przedszkole;
- opłata za mieszkanie.
Również codzienne zakupy powinny znaleźć się po stronie wydatków. To także tutaj wpiszesz wszystkie pieniądze, które budują Twoje oszczędności. Jeśli co miesiąc odkładasz jakąś kwotę na lokatę, powinna ona być uwzględniona w wydatkach stałych.
Planowanie budżetu domowego zawsze powinno uwzględniać podzielenie wydatków na dwie grupy. Jedna to te, z których nie możesz zrezygnować i które są po prostu niezbędne. To na przykład rata kredytu czy opłata za czynsz. Drugą grupę stanowią wydatki dodatkowe, z których można zrezygnować. Jeśli chodzisz do kina, to pieniądze wydane na zakup biletu umieścisz właśnie w tej grupie. Taka struktura budżetu domowego szybko pokaże Ci, jaka jest Twoja sytuacja finansowa, a także z czego ewentualnie możesz zrezygnować, aby ją poprawić.