Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Pożyczka bez weryfikacji konta bankowego – czy jest możliwa?

Pożyczka bez weryfikacji konta bankowego – czy jest możliwa?

29.01.2020
AvatarPaulina Przybysz
Pożyczka bez weryfikacji konta bankowego
Avatar

Internetowe pożyczki znane są przede wszystkim ze swojej prostoty i braku formalności. W wielu przypadkach cieszyć się nowymi środkami na koncie bankowym możemy już w przeciągu kilku godzin, a nawet szybciej. Wystarczy, że wypełnimy wniosek swoimi danymi osobowymi, a następnie potwierdzimy swoją tożsamość – z reguły odbywa się to poprzez przelew weryfikacyjny w wysokości jednego grosza lub jednego złotego. Co jednak, jeśli nie mamy rachunku bankowego, został on zajęty przez komornika lub nie posiadamy na nim żadnych środków? Czy pożyczka bez weryfikacji konta bankowego jest możliwa? Jakie są alternatywy dla przelewu weryfikacyjnego?

Weryfikacja tożsamości – dlaczego jest taka ważna?

Co roku w Polsce dochodzi do tysięcy wyłudzeń pożyczek i kredytów, nawet mimo stosunkowo dużego zabezpieczenia, jakim jest przelew weryfikacyjny i jego alternatywy. Jeśli tego typu ograniczenia by nie istniały, a możliwe byłoby za to na przykład zaciągnięcie pożyczki na numer PESEL (bez weryfikacji tożsamości czy podawania danych z dowodu osobistego), liczbę wyłudzeń można by prawdopodobnie liczyć w tysiącach, jeśli nie milionach.

Można walczyć z pożyczką zaciągniętą na nasze dane przez złodzieja, ale nie obejdzie się bez nerwów, stresu i straty sporej sumy pieniędzy. Nie można więc kwestii weryfikacji tożsamości traktować jako czegoś zbędnego, co tylko marnuje czas. Zwłaszcza, że obecnie doprowadzono do sytuacji, w której potrafi ona trwać zaledwie kilkanaście sekund.

Dlaczego tak popularnym sposobem weryfikacji tożsamości podczas zaciągania zobowiązania przez Internet jest właśnie przelew weryfikacyjny? W momencie, kiedy firma pożyczkowa go otrzymuje, widzi także dane nadawcy. Jeśli zgadzają się z tym, co pojawiło się we wniosku, oznacza to, że jesteśmy tym, za kogo się podajemy (a przynajmniej mamy dostęp do konta bankowego tej osoby). Ponadto jest to stosunkowo szybki, łatwy i wygodny sposób weryfikacji, co nie zmienia faktu, że dla wielu osób lepszą alternatywą są pożyczki bez weryfikacji konta.

Czy przelew weryfikacyjny jest w stu procentach bezpiecznym i pewnym sposobem potwierdzenia tożsamości? Nie, ale w dużej mierze przypadków okazuje się wystarczający. Nie jest bowiem tak łatwo włamać się na czyjeś konto, a ponadto do zaciągnięcia pożyczki niezbędne są jeszcze inne dane, takie jak numer PESEL i dane z dowodu osobistego (data ważności, numer i seria dowodu, niekiedy również organ wydający).

Najczęściej wykorzystywane schematy wyłudzeń
Źródło: https://prnews.pl/w-pierwszej-polowie-2014-moglo-dojsc-do-wyludzenia-ponad-miliarda-zl-kredytow-detalicznych-4782

Czy pożyczka bez weryfikacji konta bankowego jest możliwa?

Firmy pożyczkowe doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że weryfikacja przy pomocy konta bankowego, a w szczególności poprzez przelew weryfikacyjny, chociaż na ogół jest optymalnym rozwiązaniem, to nie wszystkim jest na rękę. Przede wszystkim może ona być problematyczna dla osób starszych, które nie korzystają z bankowości mobilnej, a także osób, które z innych powodów rachunku bankowego nie posiadają bądź nie mają na nim środków.

W związku z tym pożyczkobiorcy coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i udostępniają wiele zróżnicowanych opcji weryfikacji tożsamości, które łączą wygodę z bezpieczeństwem, tak, aby każdy był w stanie znaleźć rozwiązanie najlepiej dopasowane do swoich oczekiwań i możliwości. Pożyczka bez weryfikacji konta bankowego jest więc jak najbardziej możliwa. Trzeba jednak być gotowym na to, że w takim wypadku cały proces pozyskiwania pożyczki może być dłuższy i nieco bardziej skomplikowany.

Pożyczka online bez weryfikacji konta może wykorzystywać następujące sposoby weryfikacji:

  • weryfikacja przez kuriera
  • spotkanie z przedstawicielem
  • weryfikacja telefoniczna.

Ponadto możliwe są także pożyczki na konto bez weryfikacji przelewem, a po prostu logowaniem do bankowości mobilnej.

Pożyczki na konto bez weryfikacji przelewem

Przelew weryfikacyjny to nie jedyny sposób na potwierdzenie swojej tożsamości przy pomocy konta bankowego. Wiele firm pożyczkowych udostępnia pożyczki na konto bez weryfikacji przelewem, a zamiast tego pozwalają wykorzystać do potwierdzenia swojej tożsamości aplikacje, takie jak:

  • Instantor
  • Kontomatik
  • Szybka Identyfikacja
  • GroszConnect

Wszystkie z nich działają na bardzo podobnej zasadzie. Wystarczy, że z listy dostępnych banków wybierzemy nasz i zalogujemy się w bankowości internetowej (tak, jak gdybyśmy dokonywali zakupu), a aplikacja pobierze błyskawicznie nasze dane osobowe. Dzięki temu firma pożyczkowa będzie mogła potwierdzić, czy zgadzają się one z tymi, które zawarliśmy we wniosku. Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo naszych danych, ponieważ połączenia z bankiem są szyfrowane, a nasze hasło i login nie są nigdzie przechowywane.

Warto nadmienić, że Szybka Identyfikacja, a także Instantor poza pobieraniem z banku naszych danych osobowych, uzyskują dostęp także do naszej historii transakcji, którą przekazują później firmie pożyczkowej, w której złożyliśmy wniosek. Z jednej strony pozwala to na lepsze i bardziej precyzyjne oszacowanie naszej sytuacji finansowej, ale z drugiej może przez niektórych zostać uznane za naruszenie prywatności.

Dużą zaletą wszystkich wymienionych aplikacji jest fakt, że weryfikacja odbywa się błyskawicznie i nie wymaga posiadania żadnych środków na koncie. Problemem nie jest nawet debet. Jest to więc niekiedy rozwiązanie niewątpliwie bardziej wygodne niż tradycyjny przelew weryfikacyjny.

Pożyczki z weryfikacją przez kuriera

Coraz częściej dostępne są pożyczki bez weryfikacji konta bankowego, czy to przelewem, czy aplikacją, a zamiast tego umożliwiające potwierdzenie tożsamości przy pomocy kuriera. Jak to działa? Wniosek o pożyczkę wypełniamy Internetowo, tak, jak w przypadku weryfikacji kontem bankowym. Następnie na naszym progu powinien zawitać kurier z umową pożyczki, który osobiście sprawdzi naszą tożsamość.

Co ważne, od kuriera otrzymamy jedynie umowę, a nie gotówkę. Przy tej metodzie weryfikacji wypłacana jest ona przy użyciu czeku GIRO w wybranej przez nas placówce pocztowej. Tam również przed wydaniem pieniędzy czeka nas potwierdzenie swojej tożsamości.

Taka pożyczka bez weryfikacji konta bankowego umożliwia otrzymanie środków bezpośrednio „do ręki”, a więc jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które konta bankowego nie mają lub zostało ono zablokowane.

Czek GIRO (fraza GIRO pochodzi z języka włoskiego i oznacza obieg pieniędzy) to nic innego, jak dokument uprawniający do wypłaty określonej sumy w gotówce, który honorowany jest właśnie przez placówki pocztowe.

Ten sposób weryfikacji tożsamości jest z reguły płatny, ale nie jest to wysoka suma. Wiąże się także  z koniecznością osobistego udania się na pocztę, pieniędzy z czeku GIRO nie może bowiem odebrać za nas osoba trzecia. Jeśli chodzi o pożyczki bez potwierdzania konta nie jest to więc najszybsza ani najtańsza opcja, ale w wielu przypadkach bardzo dobrze się ona sprawdzi.

Weryfikacja tożsamości przez przedstawiciela

Pożyczka bez weryfikacji konta, a za to oferująca potwierdzenie tożsamości poprzez przedstawiciela działa na bardzo podobnej zasadzie, co pożyczka z weryfikacją przez kuriera. Różnica jest taka, że zapuka do naszych drzwi nie, niepowiązany z firmą pożyczkową kurier, a jej pracownik.

Dzięki temu będziemy mieli  możliwość zadania mu pytań i będziemy mogli oczekiwać wytłumaczenia jakichkolwiek niejasności czy wątpliwości. Ponadto po pieniądze nie będziemy musieli się dodatkowo fatygować na pocztę, ponieważ otrzymamy je w gotówce od przedstawiciela. W niektórych przypadkach możliwe jest później także spłacanie pożyczki poprzez osobiste przekazywanie co miesiąc gotówki przedstawicielowi.

Niestety, stosunkowo niewielka ilość firm pożyczkowych oferuje tą metodę weryfikacji tożsamości.  Dostępna jest ona przede wszystkim w tych firmach, które mają fizyczne placówki, a więc także dużą ilość pracowników.

Pożyczki bez potwierdzania konta – weryfikacja telefoniczna

Dla osób, które nie chcą bądź nie mogą czekać na przedstawiciela lub kuriera również dostępne są pożyczki bez weryfikacji konta bankowego. Potencjalnie szybszym (chociaż wciąż nie błyskawicznym) i wygodniejszym sposobem jest weryfikacja telefoniczna.

Na czym ona polega? Jak można się domyślić, w jej przypadku swoją tożsamość potwierdzamy podczas rozmowy przez telefon z pracownikiem danej firmy pożyczkowej. W zależności od firmy może on wykorzystać różne sposoby, aby zweryfikować nasze dane. Taka konwersacja powinna trwać nie dłużej niż kilka bądź kilkanaście minut, nie wymaga także wychodzenia z domu, co pozwala oszczędzić czas względem pożyczki poprzez czek GIRO.

Jedyny minus tego rozwiązania jest taki, że nie zawsze od ręki dostępny będzie konsultant, a więc również nie jest powiedziane, że pożyczkę uda nam się zaciągnąć tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli.

Pożyczki bez weryfikacji BIK-u

Jeśli interesuje nas pożyczka bez weryfikacji konta bankowego, być może jesteśmy osobami zadłużonymi. W takim wypadku warto rozważyć nie tylko alternatywne sposoby potwierdzenia tożsamości, ale także to, jaki rodzaj pożyczki daje największe szanse na to, że rzeczywiście uda nam się ją otrzymać. Tego typu pożyczkami są właśnie pożyczki bez weryfikacji BIK-u.

Biuro Informacji Kredytowej zbiera informacje odnośnie pożyczek i kredytów – zarówno tych spłacanych terminowo, jak i przeterminowanych. Posiadanie negatywnych wpisów w bazie BIK-u to jedna z częstszych przyczyn odmowy przyznania kredytu w banku. Na szczęście wiele firm pożyczkowych oferuje pożyczki bez weryfikacji BIK-u, a więc nie bierze pod uwagę naszej historii kredytowej.

Spłacanie wielu zobowiązań jednocześnie bądź posiadanie w przeszłości problemów z terminowym regulowaniem zobowiązań nie musi uniemożliwiać pozyskania dodatkowych środków. Warto wobec tego zainteresować się ofertami pożyczki bez weryfikacji BIK-u.

Czy można wziąć pożyczkę bez dowodu osobistego?

Jak widać, pożyczka bez weryfikacji konta bankowego jest całkowicie możliwa, a swoją tożsamość potwierdzić można na wiele różnych sposobów. Skoro da się pominąć potrzebę posiadania konta bankowego, to czy w takim razie możliwe jest także zaciągnięcie pożyczki bez dowodu osobistego?

Niestety nie jest to wykonalne ze względów bezpieczeństwa. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy wykorzystać naszego dowodu osobistego, to pozostaje nam próba uzyskania pożyczki na przykład od rodziny. Brak dowodu osobistego będzie bowiem stał na drodze zarówno do pożyczki w firmie pozabankowej, jak i kredytu w banku.

Obecnie bardzo wiele firm pożyczkowych nie wymaga już przesyłania skanu bądź zdjęcia dowodu, a jedynie wpisania w odpowiednie rubryki zawartych w nim danych. W związku z tym nie musimy dowodu wcale posiadać przy sobie, aby zaciągnąć pożyczkę, o ile znamy na pamięć zapisane w nim dane.

Pożyczka bez weryfikacji konta bankowego – podsumowanie

Nie da się zaprzeczyć, że weryfikacja tożsamości dzięki kontu bankowemu (czy to poprzez przelew weryfikacyjny, czy aplikację pobierającą nasze dane) jest niezwykle szybka i wygodna, a przy tym stosunkowo bezpieczna. Z całą pewnością także, weryfikacja za pośrednictwem rachunku bankowego często decyduje o tym, że przelewu pożyczki na nasze konto bankowe możemy spodziewać się nawet tego samego dnia. Nie oznacza to jednak jednocześnie, że pożyczki bez weryfikacji konta nie są popularne.

Dla wielu klientów wymaganie takiej formy potwierdzenia tożsamości jest problemem i uniemożliwia im zawarcie umowy pożyczki. Dlatego też coraz więcej firm pożyczkowych decyduje się na rozszerzenie sposobów weryfikacji o takie pozycje, jak weryfikacja telefoniczna, przez kuriera czy przez przedstawiciela.

Nie są to oczywiście rozwiązania idealne – każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego też warto rozważyć, które jest dla nas najkorzystniejsze. Zwłaszcza dla osób starszych i nieposiadających konta bankowego dobrym sposobem może być weryfikacja przez kuriera lub przez przedstawiciela, przy czym szczególnie wygodne jest to drugie rozwiązanie, ponieważ nie wymaga nawet wychodzenia z domu, a gotówkę otrzymamy „do ręki”. Z kolei jeśli zależy nam na czasie, a nie mamy konta bankowego, warto zastanowić się nad weryfikacją telefoniczną – stosunkowo szybkim i wygodnym rozwiązaniem, które nie wymaga wychodzenia z domu.

Jak potwierdzić tożsamość bez konta bankowego?

Wykonanie przelewu weryfikacyjnego bądź zalogowanie się na konto bankowe poprzez specjalną aplikację to najpopularniejsze metody weryfikacji tożsamości oferowane przez firmy pożyczkowe, jednak nie jedyne. U niektórych pożyczkodawców można spotkać także takie rozwiązania, jak weryfikacja poprzez rozmowę telefoniczną bądź poprzez realizację czeku GIRO w placówce Poczty Polskiej.

Co jest potrzebne do pożyczki bez weryfikacji konta bankowego?

Niezależnie od wybranego sposobu potwierdzenia tożsamości, do wzięcia pożyczki zawsze potrzebny będzie dowód osobisty. W niektórych przypadkach wystarczą znajdujące się na nim dane (PESEL, numer i seria dowodu osobistego), w innych trzeba będzie wysłać jego skan bądź okazać go osobiście (na przykład przedstawicielowi pożyczkodawcy bądź podczas spieniężania czeku GIRO na poczcie).

Czy pożyczka bez weryfikacji konta bankowego jest bezpieczna?

Nie da się wziąć pożyczki bez potwierdzenia jakkolwiek swojej tożsamości, ale przelew weryfikacyjny to nie jedyny sposób. Weryfikacja telefoniczna, przez kuriera lub przez przedstawiciela, również pozwala sprawdzić, czy dana osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. W związku z tym pożyczka bez weryfikacji konta bankowego, jest nie mniej bezpieczna, niż pożyczka z tego typu weryfikacją.