Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Czym jest oddłużanie komornicze i jak uzyskać pomoc przy tym procesie?

Czym jest oddłużanie komornicze i jak uzyskać pomoc przy tym procesie?

12.09.2024
AvatarŁukasz Koński
oddluzanie_komornicze
Avatar

Niespłacanie zaciągniętych zobowiązań finansowych może prowadzić do poważnych konsekwencji – w tym również egzekucji komorniczej. Taka sytuacja jest dla kredytobiorcy zawsze bardzo trudna. Istnieją jednak rozwiązania takie jak oddłużanie komornicze, które znacząco pomagają, kiedy występuje poważne zadłużenie. W tym artykule opisujemy wsparcie, z jakiego mogą skorzystać dłużnicy.

Co to jest oddłużanie komornicze?

Oddłużanie komornicze nie jest uregulowanym przez prawo określeniem. To potoczne pojęcie opisujące proces pozbywania się istniejących zobowiązań, które spowodowało wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Dłużnik nie jest skazany na utratę swojego majątku i wszystkich oszczędności. Wciąż może starać się załagodzić sytuację oraz nieco zmniejszyć negatywne skutki postępowania egzekucyjnego.

Bardzo często oddłużanie komornicze oznacza negocjacje z komornikiem i wierzycielami. Dotyczą one możliwości spłaty zadłużenia – na przykład przy bardziej dogodnych warunkach. Zawsze można dojść do porozumienia w kwestii kosztów komorniczych, które niestety są dość wysokie. Sama spłata zadłużenia powinna być satysfakcjonująca dla obu stron. Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach komornik całkowicie odstępuje od konieczności pokrycia kosztów procesu przez dłużnika.

Oddłużanie komornicze może być przeprowadzane z pomocą doradcy lub eksperta finansowego. Taka osoba często przyspiesza proces uwalniania się od zadłużenia. Warto wiedzieć, że przed komornikiem wierzyciel może wykorzystać usługi windykatora. Ma on za zadanie odzyskać długi w sposób pozasądowy. W tym przypadku należy wiedzieć, jakie uprawnienia ma windykator.

Na czym polega oddłużanie komornicze?

Najważniejszym celem procesu oddłużania komorniczego jest nawiązanie polubownej współpracy między dłużnikiem a komornikiem lub wierzycielem. Dzięki temu można ustalić komfortowe dla obu stron warunki spłaty zobowiązania, wobec którego wszczęto postępowanie egzekucyjne.

Jak działa oddłużanie komornicze?

  • Negocjacje z komornikiem. Dzięki temu można dojść do ugody, przez którą unikniemy egzekucji komorniczej oraz ustalimy lepsze warunki spłaty. Możliwości negocjacji obejmują między innymi rozłożenie długu na raty, umorzenie części zobowiązania czy też obniżenie odsetek.
  • Negocjacje z wierzycielami. Dobrym rozwiązaniem jest także próba negocjowania z wierzycielami. Ugoda w tym przypadku również może zakończyć postępowanie komornicze.
  • Spłata. Jeżeli dłużnik pokryje odpowiednią część długu lub całe zobowiązanie, można przerwać postępowanie komornicze. Dzięki temu komornik nie będzie obciążał kont bankowych. To niejedyna zaleta. Spłata odpowiedniej części zadłużenia pomoże, kiedy rozważasz, jak pozbyć się komornika z emerytury.
  • Konsolidacja lub refinansowanie. Zaciągnięcie innego zobowiązania na spłatę przeterminowanego jest pewnym rozwiązaniem, lecz warto je traktować jako ostateczność (np. kredyt oddłużeniowy).

Proces oddłużania komorniczego zwykle jest długi i żmudny. Bardzo często wymaga także wsparcia ekspertów finansowych. Efekty nigdy nie są tutaj gwarantowane, ponieważ wierzyciele oraz komornik mogą odrzucić nowe warunki.

Jakie zalety i wady ma oddłużanie komornicze?

Oddłużanie komornicze to proces, który ma pomóc osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. Podstawowym celem jest zakończenie postępowania egzekucyjnego. Poniżej przedstawiamy zalety oraz wady tego rozwiązania.

ZaletyWady
zmniejszenie długu lub rozłożenie go na ratykoszty egzekucji komorniczej
ochrona przed utratą majątkuzłożoność procesu
poprawa sytuacji życiowej i finansowej dłużnikaczęsto konieczna profesjonalna pomoc
zakończenie uciążliwego postępowania komorniczegobrak gwarancji uzyskania oczekiwanego efektu

W przypadku postępowania egzekucyjnego sytuacja finansowa dłużnika jest bardzo trudna. Oznacza to zwykle, że zadłużenie znacząco przewyższa możliwości danej osoby. Wtedy najczęściej konieczna jest profesjonalna pomoc oraz sumienność i determinacja. Każda taka sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. Oddłużanie komornicze to złożony proces, który może przynieść oczekiwane efekty, lecz nie musi.

Warto wiedzieć, że pomoc oferuje wiele specjalizujących się w tym firm. Oznacza to dodatkowe koszty, lecz ostatecznie ułatwia wychodzenie z zadłużenia.

Zarówno kredyt w banku jak i instytucji pozabankowej może być korzystny jeśli będziemy świadomie podejmowali decyzję.

Dlatego nie ryzykuj i skorzystaj z wiedzy doświadczonych ekspertów, którzy wybiorą dla Ciebie kredyt i wynegocjują możliwie najkorzystniejsze warunki spłaty.

Wyślij wniosek!

Gdzie uzyskać pomoc w oddłużaniu komorniczym i na czym ona polega?

Postępowanie egzekucyjne jest ostatecznym etapem egzekwowania należności przez wierzycieli. Zablokowane konto przez komornika może być niezwykle uciążliwe. Dłużnik pozostaje jedynie z koniecznymi do życia środkami i często dług nadal się powiększa. W takiej sytuacji najlepiej znaleźć pomoc.

Oddłużanie komornicze będzie znacznie prostsze ze wsparciem firmy oddłużeniowej. Podstawowym zadaniem eksperta po zawarciu współpracy jest negocjowanie warunków z wierzycielami oraz komornikiem. Jest to poprzedzone dokładną analizą sytuacji finansowej dłużnika. Klient ciągle otrzymuje również porady dotyczące możliwości komornika (np. czy komornik ma prawo dokonać egzekucji z mieszkania nienależącego do dłużnika), licytacji, a także sposobów na oddłużanie komornicze.

Firma oddłużeniowa najczęściej przygotuje plan oddłużeniowy oraz będzie zarządzać całym procesem. Oprócz tego uzyskamy pomoc prawną, kiedy będzie ona niezbędna. Najczęściej oddłużanie komornicze to czasochłonny proces – wymaga on odpowiedniego przygotowania oraz nadzoru.

Firmy oddłużeniowe to prywatne instytucje. Możemy je znaleźć między innymi w Internecie. Warto porównać efekty pracy czy też cenniki. Zawsze korzystanie ze wsparcia ekspertów finansowych będzie dodatkowym wydatkiem.

Kiedy należy zdecydować się na oddłużanie komornicze?

Oddłużanie komornicze w niektórych sytuacjach może być wręcz koniecznością. Najczęściej decyzja o nim jest podejmowana, kiedy dłużnik nie radzi sobie ze spłatą zadłużenia, a to ciągle rośnie. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których warto rozważyć oddłużanie komornicze:

  • zagrożenie utratą majątku,
  • brak możliwości spłaty długów w najbliższej przyszłości,
  • wysokie oprocentowanie długów,
  • stres i napięcie emocjonalne spowodowane zadłużeniem,
  • samodzielne negocjacje z wierzycielami oraz komornikiem nie przynoszą efektów.

Należy jednak pamiętać, że trzeba rozumieć wszystkie konsekwencje procesu oddłużania komorniczego. To bardzo poważny krok, który może mieć długotrwałe skutki dla sytuacji finansowej dłużnika. Najlepszą decyzją jest w pierwszej kolejności konsultacja z doradcą lub prawnikiem. Dzięki temu dowiemy się, czy warto rozpocząć długotrwały proces oddłużania komorniczego i jak wpłynie na sytuację finansową także w przyszłości.

Niekiedy najlepszym wyborem będą alternatywy. Może to być między innymi kredyt konsolidacyjny dla osób z komornikiem czy też dowolny rodzaj refinansowania zadłużenia.

W jaki sposób oddłużanie komornicze wpływa na zdolność kredytową dłużnika?

Oddłużanie komornicze ma bezpośredni wpływ na zdolność kredytową dłużnika. Jeżeli rozpoczęto już postępowanie egzekucyjne, sytuacja finansowa najpewniej jest nie najlepsza. Oddłużanie może tutaj nieco tutaj pomóc. W jaki sposób? Przede wszystkim:

  • oddłużanie komornicze jest rejestrowane w BIK i działa negatywnie w krótkim terminie, ale pozytywnie przy długoterminowej odbudowie zdolności kredytowej,
  • oddłużanie powoduje zmniejszenie długu, co poprawia stosunek długu do dochodu u dłużnika, a to z kolei oznacza poprawę zdolności kredytowej,
  • regularne spłaty długu w ramach oddłużania komorniczego mogą pozytywnie wpływać na historię kredytową dłużnika.

Jeżeli oddłużanie będzie przeprowadzane odpowiednio, czyli bez opóźnień w spłacie, poprawi zdolność kredytową dłużnika. Dodatkowo pomoże mu wyjść z problemów finansowych. Mimo wszystko proces poprawy zdolności kredytowej przy tak głębokim zadłużeniu będzie bardzo czasochłonny. Nawet korzystając z oddłużania komorniczego, przez długi czas nie będzie możliwe zaciągnięcie żadnego kredytu.

Czy można otrzymać kredyt na oddłużanie komornicze?

Niektóre instytucje oferują tego rodzaju produkty finansowe. Kredyty oddłużeniowe pozwalają na spłatę długów wobec komornika oraz wierzycieli. Wtedy rozpoczyna się opłacanie nowego zobowiązania przy bardziej dogodnych warunkach – na przykład niższych ratach. Takie rozwiązanie również będzie czasochłonne i wymaga sumienności w spłacie. Pozwala jednak zyskać komfort psychiczny oraz wyjść ze spirali zadłużenia.

Warto wiedzieć, że przez kredyt oddłużeniowy najczęściej rozumiemy pożyczki pozabankowe. Uzyskanie finansowania w banku wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej. Instytucje pozabankowe mają o wiele mniej restrykcyjne wymagania. Oddłużanie komornicze ma na celu wyjście z zadłużenia. Dlatego też zaciąganie jakichkolwiek dodatkowych zobowiązań powinno być odpowiednio przemyślane.

Należy wiedzieć, że dowolna forma refinansowania oznacza kolejne koszty. Początkowo więc zwiększamy zadłużenie, by później łatwiej było je spłacać.

Na czym polega oddłużanie komornicze?

To długi i rozbudowany proces, który ma za zadanie spłatę przeterminowanych zobowiązań przez dłużnika. Oddłużanie komornicze nie jest pojęciem szczegółowo określonym przez prawo.

Co grozi dłużnikowi, jeżeli oddłużanie komornicze nie zostanie przeprowadzone?

Komornik może zająć nieruchomości i inne dobra materialne oraz konta bankowe. Jeżeli długi nie zostaną spłacone, dłużnik ponosi ogromne straty.

Dlaczego warto zdecydować się na oddłużanie komornicze?

Daje to szansę na wyjście ze spirali zadłużenia. Firmy oddłużeniowe wspierają klientów przy każdym etapie całego procesu. Połączenie oddłużania oraz sumienności sprawi, że potencjalnie wyjdziemy nawet z bardzo dużego zadłużenia.

Jak przeprowadzane jest oddłużanie komornicze?

Polega przede wszystkim na negocjacji z wierzycielami i komornikiem. Należy także ustalić plan oddłużeniowy, według którego spłacimy zaległe zobowiązania.