Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Jak pozbyć się komornika z emerytury? Najlepsze sposoby

Jak pozbyć się komornika z emerytury? Najlepsze sposoby

08.02.2022
AvatarPaulina Przybysz
Jak pozbyć się komornika z emerytury?
Avatar

Egzekucja komornicza to coś, czego z pewnością chciałby uniknąć każdy z nas. Bez wątpienia nie jest to nic przyjemnego, a działania komornika mogą przysporzyć wiele nerwów oraz stresu. Niestety zadłużenie Polaków z roku na rok rośnie i coraz więcej osób skarży się na to, że komornik zajął ich środki pieniężne. Taka sytuacja może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku, a działaniom komorniczym mogą zostać także poddani emeryci, którzy zaprzestali spłacać swoje zobowiązania. Zaległości z tytułu niespłaconych kredytów i pożyczek, a także z tytułu rachunków mogą być przyczyną zajęcia emerytury, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Komornik zajął Twoją emeryturę? Przede wszystkim musisz pamiętać, że taka sytuacja najczęściej jest ostatecznością. Do zajęcia emerytury przez komornika dochodzi dopiero w momencie, gdy wcześniejsze działania mające na celu „zmotywowanie” dłużnika do spłaty zobowiązania nie przyniosły rezultatów. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak pozbyć się komornika z emerytury. Warto także znać swoje prawa i wiedzieć np. jaką część majątku komornik ma prawo zająć.

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2021 roku?

Emeryci, których pieniądze zostały zajęte przez komornika, często zastanawiają się nad tym, ile tak właściwie komornik może im zabrać. Pozostawienie emeryta bez żadnych środków do życia jest w końcu niezgodne z prawem i po prostu można by to uznać za nieludzkie zachowanie. Komornik prowadzący egzekucję zawsze musi wziąć pod uwagę ograniczenia wobec poszczególnych części majątku. Komornik nie może zając np.: mienia pierwszej potrzeby, przedmiotów osobistych czy też przyrządów i pojazdów, których dłużnik potrzebuje do tego, aby wykonywać pracę zarobkową. Jak jednak wyglądają ograniczenia względem kwestii środków pieniężnych?

Otóż zajęcie w przypadku świadczenie emerytalnego może objąć od 25% do nawet 60% emerytury. To jaki procent emerytury zajmie komornik zależy w dużej mierze od typu należności. Maksymalnie 25% emerytury może zająć komornik, gdy sprawa dotyczy zaległych pożyczek, kredytów i zadłużenia czynszowego. Do 50% świadczenia emerytalnego może zostać zajęte, gdy zaległości w spłacie dotyczą nieuregulowanych opłat za pobyty w zakładach opiekuńczych, leczniczych czy społecznych. Aż 60% emerytury komornik może zająć, gdy sprawa dotyczy zaległości alimentacyjnych.

Komornik, który prowadzi egzekucję, musi bezwzględnie przestrzegać limitów, które zostały opisane wyżej. Niestety świadczenia emerytalne w naszym kraju często są tak niskie, że dla emeryta zajęcie nawet kilkudziesięciu procent emerytury może stanowić poważny problem w funkcjonowaniu. Trzeba bowiem nie tylko kupić żywność, ale także leki, które nie należą do najtańszych. Zajęcie majątku przez komornika może być przyczyną poważnych problemów w utrzymaniu się, dlatego nie dziwi fakt, że emeryci, których majątek zostaje poddany egzekucji, zastanawiają się, jak pozbyć się komornika z emerytury.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Oprócz omówionych wyżej przedziałów procentowych, które komornik może stosować podczas zajęcia emerytury, musi on także wziąć pod uwagę kwotę wolną od potrąceń. Oznacza to, że na koncie emeryta po potrąceniach musi zostać określona kwota – w 2021 jest to 917,7 zł. Minimalna emerytura w 2021 roku wynosi 1250,88 zł. Jeśli emeryt otrzymuje najniższe świadczenie, to oznacza, że komornik nie może zająć ponad 20% wysokości jego emerytury. Kwota wolna od zajęcia ma uchronić emeryta przed sytuacją, w której pozostaje on praktycznie bez żadnych środków do życia.

Wysokość emerytury statystyki
Źródło: https://wyborcza.biz/biznes/7,147880,26770340,wiemy-ile-ostatecznie-bedzie-wynosic-marcowa-waloryzacja-emerytur.html?disableRedirects=true

Negocjacje – sposób na pozbycie się komornika z emerytury

Niezależnie od tego, czy komornik zajął majątek emeryta, czy osoby aktywnej zawodowo jednym z najlepszych sposobów na poprawę sytuacji są negocjacje. Nie powinieneś unikać konfrontacji, ponieważ egzekucja może być dla Ciebie bardzo stresująca. Co ważne negocjacji nie należy prowadzić bezpośrednio z komornikiem, a z wierzycielem. Dlaczego? Ponieważ komornik tylko wykonuje powierzone mu przez wierzyciela obowiązki i nie ma zbyt dużej decyzyjności. Aby skutecznie wynegocjować lepsze warunki, należy skierować się do wierzyciela, któremu jesteś winny pieniądze np. do pożyczkodawcy.

Dla wierzyciela kontakt z komornikiem jest ostatecznością, dlatego warto już wcześniej pomyśleć o negocjacjach – zanim jeszcze dojdzie do egzekucji komorniczej i zajęcia emerytury. Jeśli jednak komornik zajął już Twoją emeryturę, to nie musisz martwić się tym, że już nic nie da się zrobić. Pamiętaj, że wierzycielowi zależy na odzyskaniu pieniędzy i egzekucja komornicza także dla niego nie jest optymalnym rozwiązaniem. Z wierzycielem można wynegocjować, chociażby umorzenie długu co wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Umorzenie długu lub ugoda z wierzycielem

Zarówno umorzenie długu, jak i ugoda z wierzycielem mogą okazać się dobrym rozwiązaniem problemów z zajęciem emerytury przez komornika. W przypadku umorzenia długu chodzi o to, aby z oszczędności lub innego zaplecza finansowego pokryć należność, która jest przedmiotem działań komorniczych. Emeryci niekiedy posiadają lokaty, wartościowe mienie lub oszczędności, które mogłyby posłużyć do spłaty zobowiązania. Jeśli masz taką możliwość, to warto porozumieć się z wierzycielem i jednorazowo oddać mu kwotę, która pokryje cały dług. Dzięki temu Twoja emerytura nie będzie już objęta działaniami egzekucyjnymi, a roszczenia wierzyciela ustaną.

Kolejnym sposobem na pozbycie się komornika z emerytury jest ugoda z wierzycielem. Pozwala to na rozłożenie długu na dogodne raty, które nie będą dla emeryta problematyczne w spłacie. Jest to dobre rozwiązanie, gdy dług jest stosunkowo wysoki i nie masz szans na to, aby pokryć całość jednorazowo. Ugoda z wierzycielem jest jednoznaczna z zakończeniem działań komornika i z Twojej emerytury przestaną być odciągane pieniądze na poczet spłaty zaległego zobowiązania.

Załużenie emerytów - statystyka
Źródło: https://wyborcza.biz/biznes/1,147880,19767239,zus-emeryt-i-komornicy-czyli-wazne-zmiany.html

Podsumowanie

Zajęcie emerytury przez komornika może powodować poważne problemy w codziennym funkcjonowaniu. Mimo że komornik musi pozostawić emerytowi minimalną kwotę, która jest chroniona przed zajęciem, to i tak dla wielu osób może okazać się ona zbyt mała, aby bez problemu kupić żywność i leki na różne dolegliwości. Z tego względu warto zadbać o swoją sytuację finansową i podjąć negocjacje z wierzycielem. Dzięki temu możesz zatrzymać egzekucję komorniczą i spłacać dług w dogodnych dla siebie ratach.

Jeśli masz taką możliwość, to możesz też spłacić całość zadłużenia, np. korzystając z oszczędności, pomocy rodziny lub spieniężając cenne mienie. Pozbycie się komornika z emerytury jest możliwe – wystarczy chęć emeryta, który boryka się z problemem zajęcia majątku.

Unikanie kontaktu z wierzycielem może jedynie pogorszyć Twoją sytuację dlatego warto już w momencie, gdy czujesz, że spłata długu stanowi dla Ciebie problem porozmawiaj z kredytodawcą. W związku z tym, że komornik może zająć nawet do 60% świadczenia emerytalnego dogadanie się z wierzycielem stanowi zdecydowanie jedno z korzystniejszych rozwiązań problemu. Możesz dopasować warunki spłaty zobowiązania do swoich rzeczywistych możliwości.