Dzielimy się rzetelnymi i wartościowymi informacjami na temat kredytów.

Artykuł na dziś

Pożyczka leasingowa – co to jest?
Łukasz Koński18.02.2021

Pożyczka leasingowa – co to jest?

Nikomu nie jest prawdopodobnie obce pojęcie kredytu, a i o leasingu słyszała niewątpliwie znaczna większość Polaków. Za to już termin „pożyczka leasingowa” jest znacznie mniej znana, chociaż powoli zaczyna się to zmieniać. Ten produkt finansowy już od lat rośnie w popularności, dlatego też zdecydowanie warto pochylić się nad tym, co właściwie oznacza ten termin.

Najnowsze artykuły

Wskaźnik DI
Łukasz Koński01.05.2023

Wskaźnik DI

Zapewne starając się o kredyt, usłyszałeś o pojęciu wskaźnik DI. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co kryje się pod tym hasłem, spieszymy z wyjaśnieniami. Musimy przyznać, że z perspektywy kredytobiorcy, ale też placówek bankowych jest to bardzo ważne zagadnienie. Zatem przyjrzyjmy mu się bliżej.

jakie-sa-roznice-miedzy-oprocentowaniem-nominalnym-a-rrso
Łukasz Koński29.04.2023

Jakie są różnice między oprocentowaniem nominalnym a RRSO?

Szukając atrakcyjnej oferty kredytu, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów tego zobowiązania. Wielu kredytobiorców zwraca uwagę jedynie na oprocentowanie nominalne i na tej podstawie dokonuje oceny opłacalności danego zobowiązania. Warto jednak wiedzieć, że oprócz oprocentowania można wymienić jeszcze inne wskaźniki, które mają wpływ na koszt kredytu.

Czy dziecko ma wpływ na zdolnosc kredytowa
Łukasz Koński23.04.2023

Czy dziecko wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to jeden z głównych czynników, który każdy bank bierze pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku kredytowego swojego klienta. Zbyt niska zdolność kredytowa jest częstą przyczyną odmowy przyznania kredytu. Nasunąć się może więc pytanie, co ma wpływ na zdolność kredytową? Otóż czynników jest sporo, a każdy bank ma swój sposób na obliczanie zdolności kredytowej klienta.

ile-trzeba-zarabiac-zeby-dostac-kredyt-hipoteczny
Łukasz Koński20.04.2023

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

To bardzo ważne pytanie, od którego zależy często, czy zakupisz nową nieruchomość. Wysokość zarobków jest jednym z najważniejszych czynników, która decyduje o otrzymaniu kredytu hipotecznego. Mimo wszystko takich elementów można znaleźć znacznie więcej – składają się one na zdolność kredytową. Sprawdź, jakie zarobki trzeba mieć, aby otrzymać kredyt hipoteczny! Poniżej dowiesz się również, od czego konkretnie zależy Twoja zdolność kredytowa.

ranking-zdolnosci-kredytowej-w-jakim-banku-bedzie-najlepsza
Łukasz Koński18.04.2023

Ranking zdolności kredytowej – w jakim banku będzie najlepsza?

Zdolność kredytowa to indywidualna zdolność każdej osoby do zaciągnięcia kredytu na określoną sumę. Bank przed udzieleniem kredytu swojemu klientowi sprawdza, jaka jest jego zdolność kredytowa, czyli kwota, jaką maksymalnie może otrzymać w ramach zobowiązania. Na zdolność kredytową ma wpływ wiele czynników i co ciekawe poziom zdolności kredytowej może dynamicznie zmieniać się w czasie.

stopa-referencyjna-nbp-co-to-za-wskaznik-jak-sie-ksztaltuje
Łukasz Koński16.04.2023

Stopa referencyjna NBP: co to za wskaźnik? Jak się kształtuje?

W ogólnie przyjętym nazewnictwie rozróżniamy kilka rodzajów stóp, w tym stopę referencyjną NBP. Jej wysokość ustala Rada Polityki Pieniężnej, a każda zmiana – podniesienie lub obniżenie wskaźnika wpływa na wysokość produktów finansowych. Warto dowiedzieć się, czym jest i jak kształtuje się stopa referencyjna w Polsce, bo jej wartość bezpośrednio przekłada się na finanse gospodarstw domowych oraz firm. Szerzej opisujemy ten temat poniżej

spadek-wprost-czy-z-dobrodziejstwem-inwentarza
Łukasz Koński16.04.2023

Spadek — wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza?

Kiedy umiera spadkodawca, jego spadkobiercy mogą przyjąć spadek wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Mogą także w całości odrzucić spadek. W artykule wyjaśnimy, jakie konsekwencje prawne pociągnie za sobą każda z decyzji.

kredyt-obrotowy-co-warto-o-nim-wiedziec
Łukasz Koński14.04.2023

Kredyt obrotowy – co warto o nim wiedzieć?

Co to jest kredyt obrotowy? Czy warto zadłużyć się, gdy firma ma problemy z płynnością? Jeśli dręczą Cię podobne pytania, to mamy coś specjalnie dla Ciebie. Kompendium wiedzy o sposobach na szybką poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Tutaj dowiesz się więcej o kredycie obrotowym, a także czy prowadząc dopiero startującą firmę, masz szansę go dostać. Poznasz też korzyści takiego sposobu finansowania. Mamy jednak dla Ciebie coś jeszcze – coś, o czym być może wcześniej nie pomyślałeś. Mowa o tutaj o faktoringu, czyli sposobie na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Zainteresowany? Zatem zapraszamy do czytania!

pcc-od-pozyczki-sprawdz-czy-musisz-zaplacic
Łukasz Koński12.04.2023

PCC od pożyczki — sprawdź, czy musisz zapłacić

Pożyczenie pieniędzy od innej osoby fizycznej może skutkować koniecznością odprowadzenia PCC — podatku od czynności cywilnoprawnych. W artykule wyjaśnimy, w jakich okolicznościach należy uiścić PCC od pożyczki. Podpowiemy także, ile wynosi jego stawka i jak go opłacić.

zdolnosc-kredytowa-a-stopy-procentowe-wszystko-co-musisz-wiedziec
Łukasz Koński10.04.2023

Zdolność kredytowa a stopy procentowe — wszystko, co musisz wiedzieć

Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe aż 11 razy. W artykule wyjaśnimy, jak podwyżki wpłynęły na raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Podpowiemy także, jak wartość stóp procentowych wpływa na zdolność kredytową.

rozlozenie-dlugu-na-raty-u-komornika-komu-przysluguje-i-na-jakich-warunkach
Łukasz Koński08.04.2023

Rozłożenie długu na raty u komornika – komu przysługuje i na jakich warunkach?

Spotkanie z komornikiem to jeden z najgorszych scenariuszy dla kredytobiorcy. W Polsce system funkcjonuje nie do końca w sposób jednolity przy egzekucji zadłużenia. Na rynku występują komornicy sądowi, a także wyspecjalizowane podmioty, firmy windykacyjne, prywatne działalności gospodarcze często skupujące zadłużenie na własną rękę od dużych instytucji, inwestorów indywidualnych, różnych wierzycieli. W jaki sposób wygląda rozłożenie długu na raty u komornika i czy można to w ogóle przeprowadzić bez negatywnych konsekwencji ekonomicznych? A może lepiej dogadać się bezpośrednio z wierzycielem? W jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek o rozłożenie długu na raty u komornika i czy zrobisz to samodzielnie? Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki. Najlepiej oczywiście nie dopuścić do takiej sytuacji, ale rozwiązania istnieją, a coraz częściej wierzyciele otwierają się na negocjacje i nawet w niektórych przypadkach wycofują komorników.

prowizja-za-udzielenie-kredytu-najwazniejsze-informacje
Łukasz Koński06.04.2023

Prowizja za udzielenie kredytu – najważniejsze informacje

Dobra zdolność kredytowa umożliwia pozyskanie zobowiązania w banku detalicznym lub parabanku na całkiem niezłych warunkach. Co trzeba koniecznie przeanalizować przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu długu w instytucji finansowej? Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z różnicy pomiędzy oprocentowaniem, czyli podstawowym kosztem w umowie kredytowej, a kosztami pozaodsetkowymi na czele z prowizją. Prowizja za udzielenie kredytu nie występuje w każdym przypadku, ale różni się procentowo w zależności od polityki wewnętrznej pożyczkodawcy. Co powinieneś wiedzieć o zasadach określania prowizji? Czy prawo w Polsce limituje narzucanie kosztów pozaodsetkowych? Jak się zabezpieczyć przed podpisaniem umowy i czy prowizję odzyskasz po dokonaniu nadpłaty i rozwiązaniu współpracy z pożyczkodawcą? Poniżej uzyskasz lepszy obraz rynku kredytowego ze szczególnym uwzględnieniem warunków ustalania prowizji i innych kosztów w umowie.

Idź do strony:Przejdź

Chcesz wiedzieć więcej na temat kredytów?

Nasi specjaliści udzielą Ci wszelkich informacji na temat możliwości kredytowania.

Skontaktuj się z nami