Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej – jak przebiega i czy jest możliwe?

Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej – jak przebiega i czy jest możliwe?

22.03.2023
AvatarPaulina Przybysz
zabezpieczenie-pozyczki-gotowkowej-jak-przebiega-i-czy-jest-mozliwe
Avatar

Banki udzielając pożyczek, zawsze biorą pod uwagę ryzyko niewypłacalności klientów. Dlatego kredytodawcy na ogół decydują się na zabezpieczenie pożyczki. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązanie, bank będzie mógł odzyskać pieniądze. Skuteczne zabezpieczenie pożyczki może być bardzo różne. Wielość form sprawia, że każdy, kto zainteresowany jest pożyczeniem pieniędzy z banku, może znaleźć takie zabezpieczenie, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zabezpieczenie pożyczki – czym jest?

Zabezpieczenie pożyczki ma za zadanie chronić pożyczkodawcę na wypadek niewypłacalności klienta. Jeśli decydujesz się na naprawdę wysoki kredyt, musisz liczyć się z tym, że zabezpieczenie na pewno będzie wymagane. Wielu klientów banków uważa, że zabezpieczenie kredytu chroni wyłącznie bank. Tymczasem okazuje się, że jest to rozwiązanie korzystne również dla pożyczkobiorcy. Do najbardziej popularnych rodzajów zabezpieczeń kredytów zalicza się:

  • zastaw;
  • poręczenie;
  • ubezpieczenie;
  • weksel;
  • hipotekę;
  • dobrowolne poddanie się egzekucji.

Umowa pożyczki z zabezpieczeniem to dobre rozwiązanie, którego nie należy się obawiać.

Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej – kto może skorzystać i kiedy?

Pożyczka gotówkowa z zabezpieczeniem to produkt bankowy, który dostępny jest dla osób mających odpowiednią zdolność kredytową. Trzeba pamiętać, że mimo zabezpieczenia banki zawsze sprawdzają, czy sytuacja finansowa klienta w ogóle daje szanse na to, że kredyt zostanie spłacony. Tym, co banki biorą pod uwagę, jest również historia kredytowa. Najczęściej jest ona sprawdzana w BIK. Korzystna historia kredytowa związana z terminowym regulowaniem należności wobec banków jest tym, co zwiększa Twoje szanse na otrzymanie kredytu. Pamiętaj, że jeśli zdarzało Ci się nie spłacać kolejnych rat zgodnie z ustalonym harmonogramem spłaty, musisz liczyć się z tym, że bank odmówi Ci pożyczki nawet wtedy, kiedy miałaby ona wiązać się z konkretnym zabezpieczeniem kredytu.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Wyślij wniosek

Jak zabezpieczyć pożyczkę? Sprawdzone sposoby

Jak już wspomnieliśmy, sposoby zabezpieczenia pożyczki są naprawdę różne. Warto wiedzieć czym się charakteryzują.

Pożyczka pod zastaw

Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć pożyczkę, powinieneś poznać bliżej pożyczkę pod zastaw. Okazuje się, że zastaw jest niezwykle popularną formą zabezpieczenia kredytu. Obecnie w grę wchodzą dwa rodzaje zastawu:

  • zwykły;
  • rejestrowy.

Jeśli zastosowany zostanie zastaw rejestrowy, to zabezpieczenie obejmie wierzytelności na rzeczach ruchomych oraz prawach, które są zbywalne. Zastaw rejestrowy może objąć na przykład samochód bądź maszyny rolnicze. Plusem takiego skutecznego zabezpieczenia pożyczki jest możliwość korzystania z przedmiotów objętych zastawem. W przypadku zastawu zwykłego już tak nie jest.

Poręczenie pożyczki

Popularne zabezpieczenie pożyczki gotówkowej to także poręczenie pożyczki. W tym przypadku potrzebna jest jednak osoba trzecia. Zobowiązuje się ona do spłaty zadłużenia, jeśli pożyczkobiorca przestanie regulować swoje należności. Co więcej, osoba, która poręczyła pożyczkę, ma obowiązek zwrotu nie tylko pożyczonej kwoty, ale również odsetek oraz prowizji. Warto podkreślić, że poręczenie nie musi mieć formy wyłącznie pisemnej. Obowiązujące przepisy dopuszczają również formę ustną. Należy jednak pamiętać, że udowodnienie w takim przypadku, że miało ono miejsce, jest zdecydowanie trudniejsze. UWAGA: w przypadku skutecznego zabezpieczenia pożyczki w formie poręczenia banki bardzo często decydują się sprawdzić historię kredytową nie tylko pożyczkobiorcy, ale również poręczyciela. Decydując się na taką formę zabezpieczenia, warto więc postawić na osobę, która dotychczasowe zobowiązania spłacała zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Ubezpieczenie pożyczki

Bardzo często stosowanym zabezpieczeniem pożyczki jest po prostu ubezpieczenie. Na takie rozwiązanie najczęściej stawiają banki. W tym przypadku chodzi po prostu o wykupienie specjalnego ubezpieczenia. Jeśli na przykład stracisz pracę bądź w związku z wypadkiem, który Ci się przytrafi, nie będziesz mógł pracować, a tym samym stracisz możliwość spłaty kolejnych rat, ubezpieczenie pokryje Twoje zobowiązanie. Ubezpieczenie to świetne rozwiązanie nie tylko dla pożyczkodawcy. Jako kredytobiorca nie musisz w przypadku ubezpieczenia pożyczki martwić się tym, że Twoi bliscy będą musieli spłacać Twoje zadłużenie. Niestety, ubezpieczenie pożyczki to większy koszt całkowity kredytu. Jak w inny sposób zabezpieczyć pożyczkę?

Weksel

Mianem weksla określa się papier wartościowy, który ma moc prawną. Okazuje się, że bardzo często jest on stosowany w charakterze zabezpieczenia pożyczki. Jeśli zdecydujesz się złożyć podpis na takim dokumencie, musisz pamiętać, że zobowiązujesz się do spłaty określonej kwoty w terminie, który został ustalony. Jeśli tego nie zrobisz, na podstawie weksla zostanie wszczęte postępowanie sądowe. Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że pociągnie to za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Ciekawostką jest fakt, że weksle stosowane są nie tylko w przypadku kredytów. Można sięgnąć po nie również w przypadku zapłaty za różnego rodzaju usługi oraz towary. Zabezpieczenie wekslowe jest skuteczne i bezpieczne.

Hipoteka

Banki udzielające kredytów na duże kwoty bardzo często decydują się na zastosowanie hipoteki. W tym przypadku nieruchomość należąca do kredytobiorcy zostaje zastawiona. Jeśli przestaniesz regulować swoje należności, wierzyciel będzie miał prawo zająć obciążoną nieruchomość, a nawet ją sprzedać. Hipoteka najczęściej stosowana jest w przypadku kredytów mieszkaniowych i tych przeznaczonych na sfinansowanie budowy domu. Warto podkreślić, że ten rodzaj zabezpieczenia dostępny jest wyłącznie dla klientów banków. Obecnie firmy pozabankowe zajmujące się pożyczaniem pieniędzy nie mogą zastosować zabezpieczenia w postaci hipoteki. Warto dodać, że wiele kredytów dostępnych jest bez zabezpieczenia w tej formie. Przykładem jest na przykład konsolidacja bez hipoteki.

Dobrowolne poddanie się egzekucji

Formą zabezpieczenia kredytu, która również jest stosowana, jest dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika. W tym przypadku pożyczkobiorca już na etapie podpisywania umowy zgadza się na to, że pożyczkodawca będzie mógł dochodzić swoich należności. To rozwiązanie, które pozwala uniknąć wszczęcia postępowania sądowego, co przekłada się na oszczędność czasu oraz pieniędzy. Decydując się na podpisanie dobrowolnego poddania się egzekucji, musisz pamiętać, że pozwalasz na to, aby z Twojego majątku prowadzona była egzekucja.

W przypadku dobrowolnego poddania się egzekucji niezbędne jest sporządzenie aktu notarialnego. Można określić w nim, że dłużnik zobowiązuje się zapłacić określoną sumę pieniężną bądź też decyduje się na wydanie rzeczy określonych w dokumencie. Może to być na przykład mieszkanie. Co jednak ważne, istotne jest dokładne wyliczenie świadczenia.

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wyślij wniosek!

Wyślij wniosek

Skuteczne zabezpieczenie pożyczki – wady i zalety

Wiesz już, jak zabezpieczyć pożyczkę. Teraz warto poznać plusy i minusy takiego rozwiązania. Mówiąc o wadach i zaletach zabezpieczenia pożyczki, należy uwzględnić dwie perspektywy: pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. W obu przypadkach umowa pożyczki z zabezpieczeniem ma znaczenie.

Instytucje finansowe coraz częściej traktują zabezpieczenia pożyczki jako coś absolutnie obowiązkowego i standardowego. To sposób na to, aby odzyskanie należności było bardziej prawdopodobne, jeśli kredytobiorca przestanie regulować swoje zobowiązanie. Bez zabezpieczenia dochodzenie roszczeń jest dużo bardziej skomplikowane.

Jeśli chodzi o pożyczkobiorców, to zabezpieczenia pozwalają na ogół na zaciągnięcie wyższej pożyczki. Zastosowanie zabezpieczenia sprawia, że wzrasta zdolność kredytowa pożyczkobiorcy. Zdarza się też tak, że umowa pożyczki z zabezpieczeniem wiąże się z niższym oprocentowaniem. Formy zabezpieczeń są różne, co sprawia, że można dobrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb i oczekiwań. Odpowiedzialni pożyczkobiorcy bardzo często decydują się na ubezpieczenie. Jest to forma zabezpieczenia, która chroni nie tylko bank, pożyczkobiorcę, ale również jego najbliższych. To naprawdę skuteczne zabezpieczenie pożyczki, które ma wyłącznie jedną wadę: podnosi ogólny koszt kredytu. Czasem jednak warto zapłacić nieco więcej.