Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Wspólny kredyt gotówkowy – poznaj jego warunki

Wspólny kredyt gotówkowy – poznaj jego warunki

23.03.2023
AvatarPaulina Przybysz
wspolny-kredyt-gotowkowy-poznaj-jego-warunki
Avatar

Kredyt gotówkowy jest najczęściej zaciąganym rodzajem kredytu bankowego. W swojej ofercie mają go wszystkie banki działające na terenie naszego kraju. Warto pamiętać, że taki kredyt można wziąć nie tylko samodzielnie. Dostępny jest również wspólny kredyt gotówkowy, który jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli poziom zdolności kredytowej nie pozwala na samodzielne pożyczenie pieniędzy w banku. To dobre posunięcie również wówczas, gdy planujesz pożyczyć naprawdę dużą sumę. Przyjrzyjmy się wspólnemu kredytowi gotówkowemu bliżej.

Wspólny kredyt gotówkowy – co to znaczy?

Banki oferują różne kredyty. W ich ofercie znajduje się między innymi konsolidacja z niskim dochodem. Tym razem jednak zajmiemy się kredytem zaciąganym przez więcej niż jednego kredytobiorcę. Wspólny kredyt gotówkowy to kredyt, który zaciągany jest przez więcej niż jedną osobę. Zaliczany jest do płatnych produktów bankowych, co oznacza, że skorzystanie z niego wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji. Jak sama nazwa wskazuje, taki kredyt ma formę pieniężną. Pożyczona kwota najczęściej jest jednak dzisiaj przelewana na wskazane konto. Banki coraz rzadziej decydują się na przekazywanie pieniędzy do ręki klienta.

Wiele osób sądzi, że wspólny kredyt gotówkowy można zaciągnąć wyłącznie z małżonkiem. Tymczasem okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby na taki rodzaj kredytu zdecydować się również z partnerem, z którym jest się w niesformalizowanym związku. Co więcej, wspólny kredyt dostępny jest dla dzieci i rodziców, rodzeństwa, a nawet zupełnie obcych sobie osób, jeśli chodzi o więzy rodzinne.

Kredyt partnerski – na czym polega?

Coraz więcej Polaków decyduje się na życie w związku partnerskim. Osoby takie są często przekonane, że kredyt bankowy znajduje się poza ich zasięgiem. Tymczasem jak wskazaliśmy, banku tak naprawdę nie interesuje, kim jest dla nas osoba, z którą decydujemy się pożyczyć pieniądze. Liczy się zdolność i historia kredytowa.

W przypadku kredytu partnerskiego każda ze stron jest odpowiedzialna za zadłużenie. Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Przede wszystkim jest bardzo dobre dla tych osób, których zdolność kredytowa nie wygląda imponująco. Zaciągnięcie kredytu z drugą osobą to najprostszy sposób na podniesienie zdolności kredytowej. Większa liczba kredytobiorców oznacza bowiem dla banku solidniejsze zabezpieczenie.

Współdzielenie kredytu to bardzo dobra decyzja, jeśli:

  • nie masz historii kredytowej, ponieważ dotychczas nie zaciągałeś żadnych kredytów;
  • chcesz pożyczyć naprawdę dużą kwotę pieniędzy;
  •  jesteś młody, a tym samym bank obawia się udzielenia Ci kredytu;
  • nie możesz wykazać stabilnego zatrudnienia;
  • Twoje dochody są zbyt niskie, aby samodzielnie pożyczyć pieniądze w banku.

W zdecydowanej większości przypadków banki bardzo pozytywnie patrzą na klientów, którzy decydują się wnioskować o kredyt z drugą osobą. Postrzegane jest to jako odpowiedzialne zachowanie. Tym samym zwiększa wiarygodność finansową. Niezależnie od tego z kim wnioskujesz o kredyt, możesz mieć pewność, że wspólna zdolność kredytowa będzie zawsze wyższa niż wtedy, kiedy o kredyt starałbyś się oddzielnie.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Wyślij wniosek

Wspólny kredyt – warunki przyznania

Decydując się na wspólny kredyt – czy to wspólny kredyt gotówkowy, czy wspólny kredyt mieszkaniowy – musisz pamiętać, że konieczne będzie przejście dokładnie takiej samej procedury, jak w przypadku kredytu zaciąganego bez współkredytobiorcy. Przede wszystkim trzeba zacząć od złożenia wniosku kredytowego w wybranym banku. Jeśli ma to być kredyt wspólny, niezbędne są dane i podpisy dwóch osób. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które dokumentują:

  • źródło dochodów;
  • wysokość miesięcznych dochodów;
  •  wiek;
  • stan cywilny.

Bank oczywiście zapyta o miesięczne wydatki. Pamiętaj, że kredytodawcy zdecydowanie lepiej podchodzą do kredytobiorców, którzy wykonują pracę na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Gorzej wypadają umowy zlecenie, a najniżej oceniane są zawsze umowy o dzieło.

Tym, co bank naprawdę dokładnie sprawdzi, jest również dotychczasowa historia kredytowa. Należy pamiętać, że nawet najmniejsze opóźnienia w regulowaniu kolejnych rat kredytu mogą w przyszłości skutkować trudnościami z pożyczeniem pieniędzy. Banki niechętnie udzielają kredytów osobom, w przypadku których ryzyko kredytowe jest wysokie. A do takich zalicza się tych, którzy mają problem z regulowaniem swoich należności w terminie.

Pamiętać należy, że obecnie banki mają do dyspozycji nie tylko BIK gromadzący dane na temat pożyczek i kredytów. Dostępne są także takie bazy danych, w przypadku których znaleźć można również informacje na temat na przykład długów telekomunikacyjnych. Dlatego każdy, kto myśli przyszłościowo dba o to, aby wszystkie należności regulować zgodnie z wyznaczonymi terminami.

Wspólny kredyt mieszkaniowy – czy też jest możliwy?

Kiedy mówimy o wspólnych kredytach, najczęściej mamy na myśli te gotówkowe. Tymczasem okazuje się, że banki oferują również kredyty mieszkaniowe udzielane więcej niż jednej osobie. Okazuje się, że wspólny kredyt na mieszkanie to bardzo dobre rozwiązanie, które znacznie zwiększa szansę na zakup własnego mieszkania. Długotrwały wynajem mieszkania z całą pewnością się nie opłaca. Niestety, wiele osób nie dysponuje wystarczającą ilością gotówki, aby kupić własne mieszkanie. W takim przypadku rozwiązaniem okazuje się kredyt. Jeśli jednak zdolność kredytowa jest zbyt niska, bank może nie podjąć decyzji o pożyczeniu pieniędzy. Wówczas wspólny kredyt mieszkaniowy okazuje się najlepszym wyjściem.

Decydując się na zaciągnięcie wspólnego kredytu na mieszkanie z drugim kredytobiorcą, pamiętaj, że nie musi to być ani Twój małżonek, ani nawet partner. Obecnie obowiązujące przepisy nie zabraniają zaciągania wspólnych kredytów z innymi osobami. Jak już wspomnieliśmy w naszym artykule, bank nie jest zainteresowany tym, kim jest dla nas osoba, z którą chcemy pożyczyć pieniądze. Może to być nawet sąsiad, jeśli tylko ma odpowiednią zdolność kredytową. Oczywiście pamiętaj, aby współkredytobiorcy wspólnego kredytu na mieszkanie nie wybierać przypadkiem. Musisz bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że za powstałe długi będziecie odpowiadać w równym stopniu. Jeśli więc kredytobiorca przestanie je regulować, będziesz musiał je spłacić.

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wyślij wniosek!

Wyślij wniosek

Wspólny kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć?

Mówiąc o wspólnym kredycie, musisz pamiętać, że jest to rozwiązanie odpowiednie zwłaszcza dla tych osób, które nie mają szans na samodzielne pożyczenie pieniędzy w banku. Wbrew obiegowej opinii taka forma kredytowania nie jest dostępna wyłącznie dla małżonków. Bank może udzielić takiego kredytu nawet tym, którzy nie są ze sobą spokrewnieni. Decydując się na wspólny kredyt gotówkowy bądź mieszkaniowy, bądź jednak świadomy odpowiedzialności, spoczywającej na obu stronach. Pod wieloma względami jest to kredyt zasługujący na uwagę, ale kiedy jedna ze stron przestanie się wywiązywać ze swoich zobowiązań, będziesz musiał kredyt spłacić sam. W takiej sytuacji pozostanie Ci tylko wejście na drogę sądową. Będzie to jednak bardzo czasochłonne – tego typu sprawy ciągną się nierzadko latami. Zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy kredytowej na wspólny kredyt mieszkaniowy lub gotówkowy, poważnie się zastanów. Nie powinna ona być pochopna.