Podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany powszechnie PCC, kojarzyć możemy przede wszystkim z darowiznami czy sprzedażami. Jego opłacenie jest jednak wymagane również w przypadku pożyczek prywatnych – także tych, których udzieliliśmy członkom rodziny, jednak istnieje w tym zakresie pewien wyjątek.
Podstawowa stawka PCC wynosi 2%. Jeśli w przeciągu ostatnich 5 lat nie pożyczyliśmy danej osobie, będącej członkiem naszej najbliższej rodziny (między innymi siostrą lub bratem, rodzicem, dziadkiem lub babcią), więcej niż 9 637 złotych, nie musimy opłacać podatku. Istnieje możliwość uniknięcia konieczności opłaty podatku nawet po przekroczeniu tej kwoty, natomiast w takim wypadku konieczne będzie spełnienie kilku warunków. Pożyczka ta:
- musi być podparta umową pożyczki;
- jej kwota powinna zostać przekazana nie w gotówce, a na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK-u, ewentualnie poprzez przekaz pocztowy.
Ponadto w ciągu 14 dni od zawarcia umowy konieczne jest wypełnienie i złożenie w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym formularza PCC-3.
Niedopełnienie obowiązku poinformowania US o zawarciu umowy pożyczki i wniesienia podatku PCC, jeśli nas on obowiązuje, może skończyć się nałożeniem na nas kary w postaci podwyższonej stawki podatku, tak więc jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale także bardzo kosztowne.