Kredyt studencki nazywa się często najtańszym kredytem w Polsce. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem: nie dość, że rozpoczyna się jego spłatę dopiero 2 lata po ukończeniu studiów, to jeszcze odsetki są bardzo niskie. Ucieszyć może też fakt, że prawo dopuszcza częściowe lub nawet całkowite umorzenie kredytu studenckiego.
Częściowe umorzenie kredytu studenckiego jest możliwe z powodu:
- ciężkiej sytuacji życiowej;
- ukończenia studiów w grupie najlepszych studentów.
Ciężka sytuacja życiowa interpretowana jest w szczególności jako:
- utrata przez kredytobiorcę lub jego małżonka źródła dochodu, stwarzająca konieczność korzystania ze świadczeń pomocy społecznej (np. zasiłku dla bezrobotnych);
- doznanie szkody na skutek klęski żywiołowej lub pożaru;
- choroba kredytobiorcy lub członka jego rodziny;
- konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym bądź chorym członkiem rodziny.
To, jaka część kredytu zostanie umorzona z powodu ciężkiej sytuacji życiowej, zależne jest od indywidualnych okoliczności.
Studenci, którzy ukończyli studia z bardzo dobrymi wynikami również mogą liczyć na częściowe umorzenie zobowiązania, niezależnie od ich sytuacji finansowej. Umorzone może zostać:
- 20% kredytu – dla grupy od 5,01% do 10% najlepszych studentów;
- 35% kredytu – dla grupy od 1,01% do 5% najlepszych studentów;
- 50% kredytu – dla grupy do 1% najlepszych studentów.
Całkowite umorzenie kredytu studenckiego może nastąpić w razie:
- śmierci kredytobiorcy;
- trwałej utraty zdolności do spłaty zobowiązań;
- braku prawnej możliwości dochodzenia roszczeń.
Brak prawnej możliwości dochodzenia roszczeń oznacza sytuację, w której nie da się wyegzekwować spłaty zobowiązania (ponieważ na przykład kredytobiorca nie pracuje, nie ma żadnych nieruchomości ani wartościowych ruchomości), wszystkie ścieżki zostały wyczerpane i dalsze próby dochodzenia roszczeń wiązałyby się z niepotrzebnym ponoszeniem kosztów.
Zarówno w przypadku chęci całkowitego, jak i częściowego umorzenia długu, kredytobiorcy muszą złożyć wniosek w tej sprawie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Należy dołączyć do niego wszelkie dokumenty, które potwierdzają zasadność wniosku (zaświadczenie rektora uczelni o ukończenie studiów w gronie najlepszych studentów, dokumentację medyczną, akt zgonu).