To, czy bank wyrazi zgodę na prolongatę kredytu, zależy tylko od jego dobrej woli. Istnieje więc ryzyko, że w danym przypadku zgoda ta nie zostanie wyrażona. Na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi na swój wniosek mają duże szanse przede wszystkim ci klienci, którzy:
- dotychczas terminowo spłacali kredyt
- wciąż są w dobrej sytuacji (nie zmniejszyła się ich zdolność kredytowa, nie mają negatywnych wpisów w BIK-u)
- dobrze umotywują swój wniosek.
Na prolongatę w spłacie kredytu decydują się przede wszystkim osoby, które znalazły się w złej sytuacji finansowej, a jak widać, ich szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku nie są najwyższe. Co to oznacza?
Przede wszystkim to, że powinniśmy wniosek o prolongatę składać z wyprzedzeniem, zanim jeszcze zmiana w naszej sytuacji stanie się dla banku zauważalna, a więc zanim pojawią się w BIK-u negatywne wpisy na nasz temat czy zanim zaczniemy spóźniać się z regulowaniem rat. Zbyt długa zwłoka może sprawić, że nasze szanse na powodzenia znacznie spadną.
Kluczowe jest również dobre, a więc precyzyjne i konkretne umotywowanie wniosku. Powinniśmy wskazać przyczyny, które sprawiły, że tymczasowo ciężko jest nam terminowo spłacać zadłużenie (czyli na przykład chorobę lub utratę pracy), a także uwiarygodnić je odpowiednimi załącznikami (wypowiedzeniem z pracy, dokumentami dotyczącymi naszego stanu zdrowia).