W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, do kogo właściwie musimy skierować nasze
podanie o umorzenie odsetek. Może się bowiem zdarzyć, że obsługą długu zajmuje się już nie instytucja, która kredytu bądź pożyczki nam udzieliła, a firma windykacyjna. W takiej sytuacji to ona będzie upoważniona do podejmowania wszelkich działań związanych z długiem, w tym do
umorzenia odsetek, a więc to do niej powinniśmy się w tej sprawie zwrócić.
Jak powinna wyglądać
prośba o umorzenie odsetek? Nie może w niej zabraknąć takich kluczowych elementów, jak:
- data, miejscowość;
- dane dłużnika;
- wskazanie długu, od którego chcemy, aby umorzone zostały odsetki (najlepiej jest podać numer sprawy bądź numer kredytu lub pożyczki);
- uzasadnienie wniosku (chorobą, wypadkiem bądź innymi okolicznościami – koniecznie prawdziwymi);
- dowody potwierdzające wskazane przyczyny problemów ze spłatą należności;
- podpis wnioskującego.
Wniosek powinien mieć charakter prośby, a więc musimy w nim zaznaczyć, że mamy nadzieję na zrozumienie ze strony wierzyciela, a także, że zależy nam na terminowym spłaceniu długu i sprawę chcemy rozwiązać z korzyścią dla obu stron. Warto również zobowiązać się do regulowania rat na czas, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć dwa wnioski w jeden i poza prośbą o
umorzenie odsetek zawrzeć w nim również pragnienie zmiany warunków spłaty zobowiązania, czyli na przykład wydłużenia okresu spłaty i tym samym zmniejszenia miesięcznych rat.
Wniosek o umorzenie odsetek .doc
Wniosek o umorzenie odsetek .pdf
Jeśli interesuje nas
podanie o umorzenie odsetek wzór pisma może być pomocny, ale możemy również stworzyć ten dokument całkowicie samodzielnie. Należy tylko uważać, aby nie zapomnieć o żadnym z powyżej wymienionych elementów.