Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Restrukturyzacja kredytu – na czym polega?

Restrukturyzacja kredytu – na czym polega?

11.04.2020
AvatarPaulina Przybysz
Restrukturyzacja kredytu
Avatar

Kiedy staramy się o większy kredyt rozłożony na dłuższy, zwłaszcza wieloletni okres, bierzemy zazwyczaj pod uwagę jedynie aktualną sytuację finansową. Uwzględniamy bieżące zarobki, koszty życia oraz zobowiązania i pożyczki obciążające domowy budżet. Dopóki wszystko układa się zgodnie z planem, kredyt nie stanowi zbytniego obciążenia. Jednak nikt nie może przewidzieć tego, co zdarzy się zarówno w bliższej, jak i dalszej perspektywie czasowej.

Stabilna sytuacja finansowa zależy od wielu czynników i nawet niewielkie zawirowanie życiowe, takie jak wypadek czy niespodziewana utrata pracy może sprawić, że nasze bezpieczeństwo zostanie mocno zachwiane. W takiej sytuacji może okazać się, że raty wszystkich zobowiązań mogą stanowić zbyt duże obciążenie dla domowego budżetu. Taki stan może być przejściowy, ale zamiast czekać na lepszy moment i zwiększać rosnące zadłużenie, warto zareagować jak najwcześniej i znaleźć optymalne rozwiązanie.

Restrukturyzacja kredytu – sposób na spłatę zadłużenia

Jednym ze sposobów na spłatę zadłużenia jest restrukturyzacja kredytu, która realizowana jest na wniosek klienta i polega na zmianie dotychczasowych warunków lub wydłużeniu terminu spłaty. Proces restrukturyzacji służy ułatwieniu dalszej spłaty zaciągniętego kredytu.

Po rozpatrzeniu wniosku i analizie aktualnej sytuacji kredytobiorcy, obie zainteresowane strony wybierają najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno dla banku, jak i klienta. Jednym z nich jest wspomniane wcześniej wydłużenie terminu spłaty, które co prawda podnosi całkowity koszt kredytu, ale znacznie obniża miesięczną ratę. Dłuższy okres spłaty kredytu chroni kredytobiorcę przed problemami z terminowym spłacaniem zobowiązań, stresem i karnymi odsetkami, które w efekcie również podnoszą całkowity koszt kredytu.

Inne formy restrukturyzacji kredytu

Inną dogodną formą restrukturyzacji mogą być tzw. wakacje kredytowe, czyli okresowe zwolnienie z obowiązku spłacania rat. Przerwa w spłatach może trwać 2 lub 3 miesiące, po czym spłata kredytu wraz z kosztami z okresu przerwy jest kontynuowana. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla kredytobiorców, których trudniejsza sytuacja finansowa ma charakter przejściowy i nawet krótkie odroczenie płatności rat wystarczy, by odzyskać płynność finansową.

Prolongata kredytu
Źródło: https://www.zaplo.pl/blog/prolongata-kredytu-wakacje-kredytowe-karencja-kredytu/

Zalety restrukturyzacji kredytu

Kiedy warto rozważyć restrukturyzację zadłużenia? Restrukturyzacja kredytu jest korzystnym rozwiązaniem nie tylko w przypadku kłopotów z terminową spłatą. O restrukturyzację kredytu można również wnioskować w sytuacji, gdy nasze finanse są w dużo lepszym stanie. Lepsza praca, awans lub powodzenie w interesach przekładają się często na większe dochody. W takim wypadku warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o restrukturyzację, która podniesie wysokość raty, ale jednocześnie skróci termin spłaty całego kredytu.

Jeśli zdecydujemy się na restrukturyzację kredytu i chcemy wynegocjować jak najlepsze warunki, warto zareagować zanim zaczniemy mieć kłopoty z terminową spłatą rat. Wnioskowanie o kredyt restrukturyzacyjny w momencie, gdy mamy już zaległości i nie poinformowaliśmy banku o gorszej sytuacji, może wpłynąć negatywnie na postrzeganie nas jako wiarygodnego klienta i w efekcie skutkować odmowną decyzją banku.

Konsolidacja zobowiązań – alternatywa dla restrukturyzacji

Restrukturyzacja kredytu nie jest jedynym rozwiązaniem na problemy z terminową spłatą zobowiązań. Jeśli oprócz kredytu mamy inne zadłużenia, warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. Dobrze dobrany kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć kilka zobowiązań z różnych instytucji finansowych w jedno, a dzięki wydłużeniu okresu kredytowania miesięczna rata może być niższa. Mimo że całościowy koszt kredytu będzie nieco większy, jedna, niska rata pozwoli zapanować nad finansami i odzyskać płynność.

Spłacanie wielu różnych zobowiązań jednocześnie (na przykład kredytu gotówkowego, hipotecznego i samochodowego ) jest sporym wyzwaniem nie tylko dla domowego budżetu, ale także dla spokoju ducha. Nawet jeśli w danej chwili jeszcze radzimy sobie z terminowym regulowaniem wszystkim zobowiązań, w pewnej chwili może się to zmienić, na przykład z uwagi na utratę pracy czy chorobę i związane z nią pogorszenie się naszej sytuacji finansowej.

Jeśli więc restrukturyzacja kredytu nie jest możliwa bądź problemy sprawia nam nie tylko jeden kredyt, a kilka, konsolidacja może być dobrym pomysłem. Warto jednak wskazać, że chociaż wydaje się ona być doskonałym rozwiązaniem dla osób zadłużonych, to w rzeczywistości ciężko będzie takim osobom ją przeprowadzić.

Dlaczego? Rozważając wniosek o kredyt konsolidacyjny, bank niewątpliwie weźmie pod uwagę takie aspekty, jak nasza zdolność kredytowa i historia kredytowa. Jeśli nie możemy pochwalić się zbyt wysoką zdolnością kredytową i pozytywnymi wpisami w BIK-u, istnieje prawdopodobieństwo, że nasz wniosek o kredyt zostanie odrzucony. Ryzyko to jednak możemy znacznie zmniejszyć, korzystając z pomocy specjalistów.

Habza Finanse specjalizuje się w wyszukiwaniu najlepszych kredytów konsolidacyjnych. Rzetelna wiedza i doświadczenie profesjonalnych doradców pomaga znaleźć i wybrać ofertę dostosowaną optymalnie do aktualnych możliwości klienta, a indywidualny opiekun wynegocjuje z bankiem konkurencyjne warunki umowy. Jeśli klient posiada negatywną historię w BIK, może nadal liczyć na możliwość uzyskania dobrego kredytu konsolidacyjnego lub inną propozycję rozwiązania problemu. Mamy ponad 91% skutecznych decyzji kredytowych.

Zamień stary, niekorzystny kredyt, na lepszy i łatwy do spłaty.

Pozbądź się uciążliwego kredytu i uzyskaj nowy, o niższej, łatwiejszej do spłaty racie. Zajmiemy się dla Ciebie wszystkimi formalnościami i wynegocjujemy najlepsze możliwe warunki kredytu.

Wyślij wniosek

Restrukturyzacja zadłużenia – podsumowanie

Wiemy już co to jest restrukturyzacja zadłużenia i jakie są jej zalety. Wiedza ta może okazać się cenna i to nie tylko dla osób, które zmagają się z problemami finansowymi. Niestety wielu kredytobiorców w ogóle nie zdaje sobie sprawy z faktu, że istnieje coś takiego jak restrukturyzacja kredytu. Bank informuje o takiej możliwości na ostatecznym wezwaniu do zapłaty, ale w rzeczywistości wniosek o restrukturyzację długu możemy złożyć w dowolnym momencie.

Ważne jest jednak abyśmy go odpowiednio umotywowali. Należy bowiem pamiętać, że do restrukturyzacji niezbędna jest zgoda banku, której możemy nie otrzymać, jeśli nie jesteśmy w stanie właściwie uzasadnić naszego wniosku bądź dotychczas nie byliśmy modelowym klientem. Dlatego też warto zainteresować się restrukturyzacją zadłużenia już w momencie, kiedy problemy finansowe się zbliżają, a nie dopiero, kiedy już zaczniemy spóźniać się ze spłatą rat kredytu. Dzięki temu znacznie zwiększymy swoje szanse na to, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Restrukturyzacja kredytu – sposób na spłatę zadłużenia, czy zły wybór?

Restrukturyzacja kredytu gotówkowego może być sposobem na ułatwienie sobie jego spłaty, ale wiąże się zazwyczaj z większymi kosztami kredytu. Należy więc dokładnie przeanalizować, czy w danej sytuacji restrukturyzacja jest najlepszym wyjściem, czy też lepiej refinansować kredyt bądź skonsolidować kilka problematycznych zobowiązań.

Lepiej wydłużyć okres spłaty, czy wziąć wakacje kredytowe?

Wydłużenie okresu spłaty sprawdzi się, jeśli mamy długotrwałe problemy finansowe i wiemy, że dotychczasowa wysokość raty będzie dla nas uciążliwa, jeszcze przez długi czas. Wakacje kredytowe są zaś korzystne, kiedy nasze problemy są krótkotrwałe i wiemy, że niedługo będziemy w stanie spłacać ratę w dotychczasowej, a nawet wyższej wysokości.

Czy bank musi zgodzić się na restrukturyzację kredytu?

Nie, bank nie musi wyrazić zgody na restrukturyzację. Największe szanse na otrzymanie takiej zgody mają osoby, które dotychczas spłacały zobowiązanie w terminie i ogółem mówiąc były dobrymi klientami. Warto wiedzieć, że wniosek o restrukturyzację można złożyć w dowolnym momencie, także przed wystąpieniem jakichkolwiek opóźnień w spłacie.