Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Formy rozliczenia z urzędem skarbowym

Formy rozliczenia z urzędem skarbowym

23.02.2020
AvatarPaulina Przybysz
Formy rozliczenia z urzędem skarbowym
Avatar

Założenie własnej działalności to obecnie znacznie prostszy i szybszy proces, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jego nieodłączną częścią jest wybór formy rozliczenia z urzędem skarbowym, czyli sposobu, w jaki chcemy rozliczać się z uzyskanych przez naszą firmą dochodów. Dostępne formy rozliczenia z urzędem skarbowym są niezwykle różnorodne i to, którą z nich wybierzemy, może mieć znaczny wpływ na nasze finanse. W związku z tym jakie są formy rozliczenia z urzędem skarbowym i czym się charakteryzują?

Z naszą pomocą kredyt dla firm będzie szybki i wygodny.

Nie obawiaj się zbyt wielu formalności i długiego czasu oczekiwania na decyzję kredytową. Doradcy Spłata Pożyczek pozyskują korzystne kredyty w krótkim czasie, przejmując na siebie wszystkie możliwe formalności.

Wyślij wniosek

Jakie są formy rozliczenia z urzędem skarbowym?

Jakie są rodzaje rozliczeń podatkowych? Wymienić można cztery formy rozliczenia z urzędem skarbowym:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych
  • podatek liniowy
  • karta podatkowa
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Duża ilość przedsiębiorców, zwłaszcza tych początkujących, decyduje się na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Nie zawsze będzie to jednak najlepsze rozwiązanie. To, która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza, zależne jest od wielu czynników, takich jak wysokość dochodów i branża. Dlatego też warto się przed podjęciem decyzji poważnie zastanowić i rozważyć wszelkie za i przeciw.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Opodatkowanie na zasadach ogólnych daje możliwość korzystania z szerokiej gamy ulg i odliczeń, a także umożliwia rozliczanie się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem (jeśli samotnie je wychowujemy). Dla większości przedsiębiorców szczególnie użyteczna jest opcja odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodu, co pozwala znacznie zmniejszyć ostateczną wysokość podatku do zapłaty.

Wysokość podatku przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych zależy od wysokości naszego dochodu. Jeśli nie przekracza on w skali roku 85 528 złotych, podatek to 17% podstawy opodatkowania. Powyżej tej kwoty rośnie on do 32%, przez co staje się niekorzystny dla dobrze zarabiających przedsiębiorców (chyba, że ponoszą oni wysokie koszty uzyskania przychodu).

Podatek liniowy

Jeśli chodzi o formy rozliczenia z urzędem skarbowym, podatek liniowy cieszy się największą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy mogą pochwalić się wysokimi dochodami. Wiąże się to z tym, że przy takiej formie rozliczenia stawka podatku jest zawsze stała, niezależnie od wysokości dochodów, i wynosi 19%.

Podatek liniowy ceni się także za to, że z racji na jego stałą wysokość bardzo łatwo się go oblicza, a także za to, że rozliczając się w ten sposób można od przychodu odliczyć poniesione przez siebie koszty podatkowe.

Jeśli jeden rodzaj dochodu rozliczamy liniowo, a drugi według skali podatkowej, to nie będziemy musieli się obawiać, że z uwagi na dochody rozliczane liniowo stawka podatku według skali zwiększy się nam z 18 do 32%. Dochody opodatkowane liniowo nie sumują się bowiem z dochodami rozliczanymi według skali podatkowej przy obliczaniu wysokości podatku.

Wszystkie formy rozliczenia z urzędem skarbowym mają jednak swoje wady i nie inaczej jest w przypadku podatku liniowego. Przy tej formie rozliczenia nie będziemy mogli rozliczać się z małżonkiem ani dzieckiem (jeśli jesteśmy osobą samotnie wychowującą dziecko), ominie nas także znaczna część ulg podatkowych. Jeśli osiągamy niewielkie dochody, niekorzystny może być przy tej formie opodatkowania brak kwoty wolnej od podatku.

Nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy i wspomóż swoją firmę korzystnym kredytem.

Kredyt firmowy ze Spłata Pożyczek charakteryzuje się niskimi ratami, elastycznym okresem spłaty i wysokimi kwotami. Jesteśmy nie tylko skuteczni, ale też działamy najszybciej jak to możliwe, w związku z czym, potrzebna kwota w krótkim czasie zasili konto Twojej firmy.

Wyślij wniosek

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest formą opodatkowania dostępną tylko dla osób świadczących określone rodzaje usług (między innymi handlowe lub usługowe). Jest ona niezwykle unikatowa, ponieważ w jej przypadku stawki podatku nie oblicza się na podstawie dochodów, a takich czynników jak branża czy rozmiar prowadzonej przez nas działalności.

Wobec tego nie musimy prowadzić Księgi przychodów i rozchodów, a jedynie okresowo opłacać wyznaczony nam stosunkowo niski podatek (niezależnie od tego, jak wysokie osiągnęliśmy w danym okresie dochody). Za minus tej firmy rozliczenia z urzędem skarbowym można uznać fakt, że nie można w jej przypadku odliczać od przychodów kosztów ich uzyskania, z uwagi na wspomniany wcześniej fakt, że przy wyliczaniu podatku nie bierze się pod uwagę dochodów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma rozliczenia z urzędem skarbowym dedykowana niewielkim podmiotom, osiągającym dochody poniżej 250 000 euro w skali roku. Przy tej formie rozliczenia wysokość podatku obliczana jest od przychodu, a nie dochodu (a więc nie ma możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o koszty).

Wysokość podatku zależna jest od wykonywanego zawodu – może on wynosić, w zależności od branży, od 2% do 20% przychodu.

PIT – gdzie rozliczyć?

Do jakiego urzędu skarbowego wysłać PIT – to pytanie, które pojawia się każdego roku. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą lub jesteśmy wspólnikiem spółki cywilnej lub osobowej, konieczne będzie dokonanie rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT), jeśli jesteśmy jego płatnikami. Należy to zrobić w urzędzie skarbowym odpowiednim do naszego miejsca zamieszkania.

Spółki kapitałowe (między innymi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) rozliczają się z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w urzędzie skarbowym odpowiednim do siedziby spółki.

Jaka forma rozliczenia z urzędem skarbowym jest najpopularniejsza?

Forma rozliczeń z urzędem skarbowym zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, jej rozmiaru czy prognozowanych przychodów. Szczególnie popularną formą opodatkowania jest jednak opodatkowanie na zasadach ogólnych, wybierane zwłaszcza przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców o stosunkowo niewielkich dochodach, ponieważ pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodu. Wybranych form działalności gospodarczej może być znacznie więcej, dlatego każdorazowo należy robić to w oparciu o indywidualne przesłanki, a nie popularność danej formy rozliczenia.

Kto może korzystać z karty podatkowej?

Lista branż, w których można korzystać z karty podatkowej, ustalana jest przez Ministra Finansów. Znajdują się na niej między innymi firmy świadczące usługi w zakresie handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi, gastronomiczne, transportowe, rozrywkowe, a także sprzedaż posiłków domowych w mieszkaniach.

Formy rozliczenia z urzędem skarbowym – którą wybrać?

W przypadku wyboru opodatkowania musimy zadać sobie szereg pytań. Każda forma rozliczenia z urzędem skarbowy ma bowiem swoje wady i zalety. Rozliczenie na zasadach ogólnych jest dobre dla małych i początkujących firm, ale w dużych przedsiębiorstwach korzystny może być już na przykład podatek liniowy. Ryczałt jest zaś korzystny w przypadku określonych rodzajów działalności.