Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego?

Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego?

04.06.2021
AvatarPaulina Przybysz
Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego?
Avatar

Branża kredytowa jest branżą rozległą i dynamicznie zmieniającą się, dlatego osobie, która nie miała z nią nigdy styczności, ciężko jest samodzielnie zdecydować o wyborze odpowiedniego finansowania. Dotyczy to zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych. Usługi pośrednictwa kredytowego pojawiły się na rynku już wiele lat temu – początkowo traktowane były nieufnie, jednak dziś nikogo już nie dziwią. Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego?

Kim jest pośrednik kredytowy?

To osoba, która pomaga w otrzymaniu kredytu komuś, kto stara się o dodatkowe środki. Nie jest to jednak pracownik konkretnego banku, ale ktoś, kto ma podpisaną umowę o współpracę z wieloma instytucjami. Dzięki temu ma dostęp do wielu ofert kredytowych w jednym czasie i doskonale orientuje się w zawiłościach branży.

Pośrednictwo kredytowe to usługa, dzięki której jesteśmy w stanie otrzymać finansowanie czasem w ogóle nie odwiedzając banku lub robiąc to dopiero przy podpisaniu umowy. Na etapie załatwiania formalności kredytowych możemy liczyć na pomoc i fachowe porady pośrednika kredytowego. W związku z tym cały proces jest łatwiejszy i najczęściej znacznie skrócony. Pozwala też na oszczędności: pośrednik kredytowy dobiera bowiem najlepszą możliwą dla nas ofertę, ustrzegając nas przed np. wyższym oprocentowaniem czy prowizją.

Co może zrobić dla Ciebie pośrednik kredytowy? Szeroki wybór ofert

Pierwszym i jednym z najważniejszych argumentów, które przemawiają za korzystaniem z usług pośrednika finansowego jest dostęp do bardzo wielu ofert. Chcąc uzyskać wszystkie bankowe propozycje osobiście, musielibyśmy poświęcić mnóstwo czasu na wycieczki do banków lub poszukiwanie ofert w Internecie – zakładając dodatkowo, iż posiadamy wiedzę, aby faktycznie ocenić rzeczone oferty i porównać ich parametry między sobą. Doradca kredytowy przedstawi nam większość tych propozycji już podczas pierwszego spotkania. Jak to możliwe? Pośrednik kredytowy jest osobą, która współpracuje z instytucjami finansowymi i może uzyskać oferty szybko i bezproblemowo. Więcej; często zna je na pamięć lub prawie na pamięć, sprawnie poruszając się w ich zawiłościach i detalach. Dzięki temu już na starcie otrzymujemy szeroki obraz tego, jak będzie wyglądać finansowanie, o które się staramy. Oferty możemy dowolnie porównywać i wybrać tę, która jest dla nas najkorzystniejsza.

Idealne dopasowanie do potrzeb

Warto wiedzieć, że kredyt to produkt bardzo elastyczny. Wiele banków proponuje swoje nowatorskie rozwiązania, jednak nie zawsze to, co pięknie prezentuje się w reklamach, jest rzeczywiście tak doskonałe. Pośrednik kredytowy z pewnością będzie w stanie odróżnić dobrą promocję od tej, która na dobrą jedynie wygląda. Pracując ciągle na tych produktach może pomóc w ich wyborze i, przede wszystkim, dopasować je do potrzeb swojego klienta.

Dlaczego to takie ważne? Czasem nie jesteśmy w stanie ocenić, czy propozycja banku pasuje do naszych oczekiwań. Jest ich mnóstwo, m.in. odraczanie spłaty rat, tańsze ubezpieczenie kredytu czy obniżanie oprocentowania i prowizji w zamian za otwieranie poszczególnych usług bankowych. Nierzadko zdarza się, że kredytobiorca zdecyduje się na usługi, które będą go kosztować więcej, niż bonifikaty, które z tego tytułu otrzymał. Pośrednik finansowy z pewnością o tym poinformuje. Przedstawi wszystkie za i przeciw, dzięki czemu ewentualne wybory będą w pełni świadome. To bardzo ważne, jeśli w grę wchodzą niemałe pieniądze – chociaż sama kwota kredytu czy pożyczki nie ma tutaj aż tak wielkiego znaczenia, nikt nie chce przepłacać, i nie ma w tym nic dziwnego. Współpracując z pośrednikiem kredytowym zyskujemy więc coś, co trudno wycenić: spokój ducha.

Z pośrednikiem kredytowym czekają Cię prostsze formalności

Zarówno kredyt konsumpcyjny, jak i hipoteczny, to najczęściej całkiem sporo formalności. Zwłaszcza w tym drugim przypadku należy zebrać niemałe ilości dokumentów i zaświadczeń. Jeszcze trudniej robi się wtedy, gdy zaciągamy kredyt na budowę nieruchomości. Bank pożycza pieniądze na coś, co jeszcze nie istnieje, więc stara się zabezpieczyć w każdy możliwy sposób. Oczywiście kompletowanie tych dokumentów zawsze leży po stronie kredytobiorcy i nie da się tego uniknąć. Jednak dzięki pomocy pośrednika kredytowego możemy to zadanie sobie znacznie ułatwić. Specjalista pomoże nam w wyborze banku, który skraca procedury i formalności. Czasem również kilka prostych wskazówek pozwala ominąć pewne formalności. Dzięki usługom pośrednictwa kredytowego jesteśmy w stanie załatwić kredyt szybciej, bez stresu o to, czy w ogóle go otrzymamy.

Możliwość zmiany finansującego

Niestety nie zawsze droga do otrzymania finansowania jest bezproblemowa i zakończy się sukcesem. Czasem bank potrafi nawet cofnąć wstępną pozytywną decyzję kredytową i zostawić nas tym samym ze sporym problemem. Pośrednik finansowy szybko na taką sytuację zareaguje. Będzie w stanie od razu przeprocesować finansowanie w innej instytucji, najczęściej korzystając z dokumentów, które już wcześniej od nas otrzymał. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli z pieniędzy z kredytu chcemy sfinansować ważny zakup. Najczęściej ktoś na te pieniądze czeka – choćby osoba, od której coś kupujemy czy deweloper lub prywatny właściciel nieruchomości. Cofnięcie podjętych wcześniej decyzji może również nieść ze sobą koszty, jeśli np. zapłaciliśmy już za przedwstępną umowę notarialną. Dlatego współpraca z pośrednikiem finansowym może nas zabezpieczyć przed nieprzyjemnymi niespodziankami – również dlatego, że osoba taka wie, jak rozmawiać z pracownikami banków i przeżyła niejedną trudną sytuację.

Fachowe doradztwo i pomoc

Nie musimy znać się na kredytach, nie jest to naszym obowiązkiem. To, że jedynym wskaźnikiem pod kątem którego jesteśmy w stanie porównać kredyty jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, nie jest niczym złym. Nie zmienia to jednak faktu, że nasz podpis znajdzie się na umowie kredytowej, a tym samym poświadczymy, że w pełni rozumiemy i akceptujemy jej treść. W przypadku jakichkolwiek komplikacji będzie to potężnym orężem w rękach banku i trudno nam będzie wygrać z bankową machiną.

Korzystając z pomocy pośrednika znacznie takie ryzyko ograniczamy. To osoba, która – pracując w tej branży – zna i jest w stanie wytłumaczyć poszczególne zapisy umowy kredytowej oraz wszystkie jej możliwe konsekwencje. Dobry pośrednik kredytowy powinien nas też uchronić od podpisania niekorzystnej umowy kredytowej i wręcz “zmusić” do jej przeczytania i zrozumienia. Skorzystanie z takiej pomocy ma też jedną zaletę, o której często się zapomina: doświadczenie i wiedza pośrednika kredytowego idą zazwyczaj w parze z jego opanowaniem i “zimnym” podejściem nawet do najbardziej stresujących sytuacji. Sytuacji, w których sam kredytobiorca mógłby stracić zimną krew, a stres i świadomość bycia laikiem w tym temacie doprowadzić by mogła do podpisania niekorzystnej umowy kredytowej – bądź do odmowy jego udzielenia.

Pośrednictwo kredytowe jest usługą niewątpliwie przydatną i oszczędzającą wiele – nie tylko pieniędzy, ale czasu oraz nerwów. Warto bowiem korzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, by uniknąć ewentualnych potknięć formalnych. To się zwyczajnie opłaca.