Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Zaległości w ZUS a kredyt hipoteczny — jak pozbyć się długu i wnioskować o kredyt?

Zaległości w ZUS a kredyt hipoteczny — jak pozbyć się długu i wnioskować o kredyt?

28.08.2023
AvatarPaulina Przybysz
zaległości w zus a kredyt hipoteczny
Avatar

Starasz się o kredyt hipoteczny dla swojej firmy? Jednym z podstawowych wymagań, które banki stawiają przed klientami, jest dobra historia kredytowa. Przedsiębiorcy z długami mają mniejsze szanse już na samym starcie. Co jeśli przeterminowane zobowiązania to zaległości w ZUS? A kredyt hipoteczny – jak mają się do niego posiadane długi? Sprawdźmy, jak sytuacja wpłynie na szanse akceptacji wniosku.

Zaległości w ZUS a kredyt hipoteczny

Co mają składki na ubezpieczenie społeczne do kredytu? Takie pytanie mogło pojawić się w głowie wielu przedsiębiorców. Okazuje się, że związek jest całkiem spory. Bank oczywiście nie ma prawa wglądu do Twojego konta w ZUS. Przy składaniu wniosku może Cię jednak poprosić o dołączenie do niego zaświadczenia. Będzie to konieczne zwłaszcza w przypadku kredytów na większe kwoty, np. hipotecznych. Dokument ma potwierdzać, że nie masz wobec powyższej instytucji żadnych długów. Zaległości w ZUS a kredyt hipoteczny – jaka jest więc między nimi zależność? Jeśli klient nie przedstawi wspomnianego zaświadczenia, jego szanse na pożyczkę znacznie maleją. Dla banku jest to bowiem dług jak każdy inny. Uzyskanie finansowania może więc okazać się niemożliwe.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego a zaległości w ZUS

Dla kogo dostępny jest kredyt hipoteczny? Oprócz wspomnianego zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS, podobny dokument należy uzyskać w Urzędzie Skarbowym. Pierwszym i podstawowym kryterium jest jednak zawsze zdolność kredytowa, czyli aktualna sytuacja finansowa wnioskodawcy. Chodzi tutaj o stabilny strumień przychodów, który pozwoli pokryć nie tylko obecne koszty prowadzenia działalności, ale również raty kredytu, o który wnioskujemy. Pod uwagę może być brany np. rachunek zysków i strat czy KPIR.

Kluczowa jest także pozytywna historia kredytowa – brak wpisów rejestrowych o zaleganiu z płatnościami. W przypadku kredytów dla firm ważnym kryterium jest też staż działalności: banki często wymagają, by nie był krótszy niż 12 lub 24 miesiące. Często bierze się pod uwagę również sektor gospodarki, w którym działa firma. Niektóre branże wiążą się z podwyższonym ryzykiem.

Bank odmówił Ci finansowania? Nie trać czasu i nerwów na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.

Skontaktuj się z doradcą Spłata Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt lub pożyczkę.

Wyślij wniosek!

Kredyt hipoteczny a dług wobec ZUS – jak pozbyć się zaległości?

Zastanawiasz się, co zrobić, aby pozbyć się zaległości w ZUS, a kredyt hipoteczny stał się realną możliwością? Warto rozważyć zawarcie tzw. układu ratalnego. Na czym to polega? Płatnik zobowiązuje się od tej pory na bieżąco regulować składki ubezpieczeniowe, a kwotę długu rozkłada się na raty. Takie porozumienie pozwala uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS, którego wymagają kredytodawcy. Warto jednak wiedzieć, że to rozwiązanie nie gwarantuje otrzymania kredytu hipotecznego. Na dokumencie będzie bowiem widniała informacja o zawartym układzie. To, czy bank zaakceptuje wniosek o kredyt, będzie zależało m.in. od kwoty zaległości, daty ich powstania i terminowości spłacania długu.

Innym wyjściem może być znalezienie banku, który oferuje finansowanie bez weryfikacji ZUS – takich jest jednak niewiele. Można także zaciągnąć kredyt dla zadłużonych na spłatę zaległości w ZUS, a kredytem hipotecznym zająć się już po uregulowaniu długu.