Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Kredyt z odroczoną spłatą – to powinieneś wiedzieć!

Kredyt z odroczoną spłatą – to powinieneś wiedzieć!

10.01.2024
AvatarPaulina Przybysz
kredyt z odroczona splata
Avatar

Jeśli spłata kredytu sprawia Ci problemy, najgorsze, co możesz zrobić, to po prostu przestać regulować raty. Grozi Ci wtedy szereg konsekwencji – od negatywnego wpisu do BIK po egzekucję komorniczą. Jak uniknąć takich przykrych sytuacji? Zwróć się po pomoc do banku i to od razu, gdy pojawią się problemy. Instytucje kredytowe oferują dla swoich klientów pomoc w postaci kredytu z odroczoną spłatą. Jak w praktyce wygląda takie rozwiązanie? Czy warto z niego skorzystać? Po przeczytaniu tego artykułu poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

Kredyt z odroczoną spłatą – na czym polega?

Podstawowy wariant kredytu z odroczeniem spłaty jest bardzo prosty. Zabieg polega na tym, że zaciągasz kredyt, ale nie zaczynasz spłacać go od razu. Termin pierwszej raty wyznaczony jest na kilka miesięcy wprzód. Odroczenie raty kredytu może przybierać różne formy, o których powiemy za chwilę. Najważniejsze jest to, że pozwala na przerwę w płaceniu rat. Jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla kredytobiorców, którzy borykają się z przejściowymi kłopotami finansowymi i nie wiedzą, jak wyjść z długów.

Rodzaje odroczenia spłaty kredytu

O odroczenie terminu płatności kredytu można się starać na kilka sposobów. Wśród form pomocy dostępnych dla osób, które zmagają się z czasowymi trudnościami w spłacie kredytu, warto wymienić prolongatę, wakacje kredytowe, czy właśnie kredyt z odroczoną spłatą.

Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest szczególnie popularne. Można je zastosować do klasycznych kredytów, a także pożyczek pozabankowych. Coraz częściej podobne oferty pojawiają się jednak w sklepach oferujących sprzedaż ratalną – to rozwiązanie wyjątkowo popularne w branży RTV i AGD. Odroczenie raty kredytu to rozwiązanie szczególnie korzystne dla klientów, u których pojawiły się nieprzewidziane wydatki. Dzięki niemu można dokonać zakupu natychmiast, a raty spłacić po czasie, gdy będziemy w lepszej sytuacji. Możliwość płatności 30 dni po terminie zakupu oferuje też coraz więcej sklepów internetowych, m.in. odzieżowych.

Odroczenie spłaty rat kredytu nosi też nazwę karencji w spłacie kredytu, jeśli dotyczy jedynie części kapitałowej. Gdy chcesz zawiesić również spłatę odsetek, postaraj się o wakacje kredytowe. To całkowity „urlop” od spłaty zobowiązania. Przez wyznaczony okres nie musisz płacić kompletnie nic. Takie rozwiązanie można spotkać również pod nazwą prolongaty. Czy można odroczyć ratę kredytu w jeszcze inny sposób? Okazuje się, że prolongata występuje też w drugim wariancie, który polega na wydłużeniu okresu kredytowania. Dzięki temu można płacić niższe raty, bo kapitał rozkłada się na większą liczbę płatności.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu? Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Kredyt gotówkowy z odroczoną spłatą – te warunki musisz spełnić

Jak odroczyć spłatę kredytu gotówkowego? Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej banków oferuje swoim klientom taką możliwość. Aby otrzymać kredyt, trzeba oczywiście mieć odpowiednią zdolność kredytową. Przy kredycie z odroczoną spłatą niewątpliwie ważna będzie historia kredytowa klienta (sprawdzana za pomocą BIK). W ten sposób bank weryfikuje, jaki jest stosunek wnioskującego o prolongatę do spłacania zobowiązań. W przypadku pozytywnego raportu z rejestru będzie nam zdecydowanie łatwiej uzyskać karencję. Dlatego wniosek warto złożyć od razu, gdy wystąpią problemy – zanim jeszcze pojawią się opóźnienia w spłacie. Tutaj zdecydowanie obowiązuje zasada: im szybciej, tym lepiej.

Kredyt hipoteczny z odroczoną spłatą – wymagania

Czy można odroczyć ratę kredytu hipotecznego? Co do zasady tak. Trzeba jednak pamiętać, że samo uzyskanie kredytu hipotecznego jest trudniejsze niż w przypadku zobowiązania gotówkowego. Wynika to, chociażby z liczby formalności, które trzeba wypełnić w związku z nieruchomością, na której ustanawia się zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny z odroczoną spłatą to jednak realna możliwość! Jeśli wziąłeś kredyt na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych, to masz duże szanse na skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych.

To pomoc dla kredytobiorców, którzy przez szalejącą inflację i podwyżki stóp procentowych mają trudności ze spłacaniem rat. Wniosek o odroczenie rat kredytu mogą składać osoby, które zaciągnęły zobowiązanie hipoteczne przed 1 lipca 2022 roku. Ponadto okres trwania umowy musi kończyć się przynajmniej pół roku po wskazanej dacie.

Jak odroczyć spłatę kredytu?

Odroczenie terminu płatności kredytu brzmi jak coś skomplikowanego. W rzeczywistości jednak jest stosunkowo proste. Większość banków oferuje możliwość złożenia wniosku o odroczenie rat kredytu w swoich systemach informatycznych. Można też skorzystać z poczty elektronicznej i tradycyjnej lub osobiście złożyć pismo w placówce. Jeśli korzystasz z bankowości internetowej, cały proces jest wręcz banalny. Wystarczy zalogować się na swoje konto i znaleźć zakładkę dotyczącą zobowiązań kredytowych. Następnie trzeba wybrać odpowiedni rodzaj wniosku i starannie go wypełnić. Teraz pozostało tylko zaakceptować wniosek i czekać na decyzję banku! W przypadku ustawowych wakacji kredytowych rozpoczną się one automatycznie z terminem dostarczenia wniosku. Na decyzję związaną z innego typu kredytem z odroczoną spłatą trzeba będzie poczekać, zazwyczaj do 14 dni.

Wniosek o odroczenie spłaty rat kredytu musi przede wszystkim zawierać wszystkie podstawowe dane osobowe klienta (imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL). Trzeba na nim umieścić także nazwę kredytodawcy i numer umowy kredytu. Nie zapomnij wskazać, o co dokładnie wnioskujesz (czas zawieszenia kredytu).

Kredyt z odroczonym terminem spłaty – kiedy warto?

Wiemy już, że to, czy można odroczyć ratę kredytu, zależy od wielu czynników. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze, gdy mamy możliwość skorzystania z jakiegoś rozwiązania, warto to robić. Zatem w jakiej sytuacji będzie to dobre wyjście? Poleca się je szczególnie kredytobiorcom, którzy zmagają się z tymczasowymi kłopotami finansowymi. Trudności mogą być spowodowane np. utratą pracy, wypadkiem, chorobą czy innymi koniecznymi, nieprzewidzianymi wydatkami. Przerwa w spłacie zobowiązań pozwoli im nieco odetchnąć i zmierzyć się z problemami. Po czasie karencji można powrócić do harmonogramu spłaty kredytu bez negatywnych konsekwencji.

Kredyty dla osób prywatnych i firm. Niezależnie od skomplikowania sytuacji. Kompleksowo i przy minimum formalności.

Skontaktuj się z doradcą!

Zalety i wady odroczenia terminu płatności kredytu

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, czy warto zdecydować się na kredyt z odroczeniem spłaty, to mamy dla Ciebie podsumowanie. Mamy nadzieję, że przejrzysta forma zestawienia plusów i minusów, którą Ci proponujemy, będzie miała dużą wartość informacyjną. Kredyt z odroczoną spłatą ma następujące zalety:

  • ulga dla domowego budżetu;
  • pomoc w czasowych kłopotach finansowych;
  • brak konsekwencji niespłacania rat (wpisów do rejestrów dłużników i BIK itd.);
  • szeroka dostępność – kredyty hipoteczne i gotówkowe, pożyczki, zakupy ratalne;
  • wakacje kredytowe przy hipotece na korzystnych ustawowych warunkach;
  • łatwość składania wniosków.

Mimo licznych korzyści, które daje kredyt z odroczoną spłatą, nie wolno zapominać o wadach tego rozwiązania. Należy do nich:

  • wzrost kosztów kredytu;
  • wydłużenie okresu trwania zobowiązania (przez co będziesz dłużej spłacać zobowiązanie);
  • potencjalny wpływ na zdolność kredytową.

Dłuższy czas trwania umowy to tak naprawdę zarówno plus, jak i minus. Z jednej strony każdy chce jak najszybciej spłacić zobowiązanie i uwolnić się od kredytu. Druga strona medalu jest jednak taka, że przytrafiają nam się w życiu różne sytuacje, często niezależne od nas. Prolongata daje możliwość rozłożenia zobowiązania w czasie, dzięki czemu wiele osób zyskuje szansę na terminową spłatę, która bez zawieszenia kredytu byłaby niemożliwa, a także opcję zaplanowania budżetu domowego od nowa.

Na czym polega odroczenie spłaty kredytu?

To rozwiązanie pozwala rozpocząć spłacanie kredytu po pewnym czasie od jego zawarcia. Można też uzyskać karencję lub wakacje kredytowe, dzięki którym możliwa jest przerwa w opłacaniu zobowiązania w trakcje jego trwania.

Kto powinien odroczyć spłatę kredytu?

Skorzystanie z tego wyjścia poleca się rozważyć zwłaszcza osobom, które mają chwilowe kłopoty ze spłatą zobowiązań.

Czy do odroczenia spłaty kredytu potrzebna jest zdolność kredytowa?

Tak, kredytodawca, analizując wniosek o odroczenie spłaty kredytu, sprawdzi zdolność kredytową klienta. Mówi ona o możliwości spłaty zadłużenia, w tym przypadku na nowych warunkach. Na podstawie weryfikacji danych o kliencie podejmie właściwą decyzję.

Czy odroczenie spłaty kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami?

Niestety tak. Jeśli wybierzemy wakacje kredytowe, podczas których nie będziemy płacić ani rat odsetkowych, ani kapitałowych, to całkowite koszty wzrosną.

Czy można odroczyć spłatę kredytu hipotecznego?

Tak, istnieje taka możliwość. Należy jednak spełnić określone warunki narzucone przez kredytodawcę. Warto też wiedzieć, że nie każdy wierzyciel umożliwia takie rozwiązanie. Wszystko zależy od indywidualnej oceny sytuacji klienta.