Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Kredyt na wesele lub pożyczka na wesele – czy warto?

Kredyt na wesele lub pożyczka na wesele – czy warto?

10.03.2020
AvatarPaulina Przybysz
Kredyt na wesele
Avatar

Ślub i wesele to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu, wobec czego większość osób przykłada dużą wagę do tego, aby były one tak idealne, jak to tylko możliwe. Każda para młoda ma inną wizję odnośnie tego, jak ma wyglądać jej dzień, natomiast w większości przypadków jest jeden punkt wspólny: spore wydatki, które ciężko pokryć z samych oszczędności i bieżących dochodów. W takim wypadku zainteresować nas może kredyt na wesele lub pożyczka na wesele. Alternatywnie używa się także sformułowań kredyt na ślub i pożyczka na ślub. Które z tych dwóch rozwiązań jest bardziej opłacalne? Na co lepiej się zdecydować? Czy w ogóle warto zadłużać się na ślub?

Ile wydajemy na śluby i wesela?

W niektórych przypadkach zachodzą ekstremalne odchylenia w jedną lub drugą stronę, ale ogółem mówiąc, przeciętnie na ślub i wesele wydajemy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nie jest to kwota mała, ale w wielu przypadkach ciężko o dokonanie jakichkolwiek oszczędności. Zwłaszcza, jeśli mamy na przykład dużą rodzinę oraz grupę przyjaciół i nie chcemy nikogo pominąć. Taka sytuacja wymusza przygotowanie szerokiej listy gości, a więc także między innymi wynajęcie większej sali. Nic więc dziwnego, że kredyt na wesele bądź pożyczka na wesele mogą być niezbędne do realizacji naszych marzeń.

Możliwe jest wyprawienie ślubu i wesela za kilkanaście, a nawet tylko kilka tysięcy złotych, ale mowa tu w dużej mierze o wydarzeniach kameralnych. Kameralnych, a więc ze stosunkowo niewielką liczbą gości i bez dodatkowych kosztownych atrakcji.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuje-wesele-Pary-najczesciej-wydaja-40-60-tys-zlotych-7709942.html

Wydatki ślubne – na co trzeba się przygotować?

Wydatki ślubne potrafią być bardzo różnorodne – niektóre z nich są stosunkowo niewielkie, inne zaś mogą przytłaczać. Do najczęściej spotykanych wydatków należą między innymi:

 • suknia ślubna i garnitur
 • opłaty dla księdza i organisty
 • kwiaty
 • obrączki
 • wynajem samochodu
 • wynajem sali
 • fotograf lub kamerzysta
 • catering
 • alkohol
 • zespół lub DJ
 • animatorzy dla dzieci
 • nocleg dla gości.

Jak widać, wydatków jest bardzo dużo, a to tylko te najważniejsze. Z niektórych z nich można oczywiście zrezygnować (chociażby z animatora dla dzieci czy noclegu dla gości), a na niektórych oszczędzać (na przykład wybierając DJ-a zamiast całego zespołu), ale mimo wszystko koszty i tak będą duże. Warto się też zastanowić, czy nie będziemy potem żałować rezygnacji z niektórych elementów tylko dla oszczędności.

Najbardziej kosztownym wydatkiem jest zazwyczaj wynajem sali, który może wynieść nas nawet kilkanaście tysięcy złotych. Za każdego gościa weselnego będziemy musieli liczyć się z opłatą rzędu 150 – 250 złotych w zależności od lokalu. Po kilka tysięcy wydamy średnio na DJ-a, kamerzystę lub fotografa, a także stroje ślubne (w tym przede wszystkim suknię ślubną). Podczas gdy za DJ-a możemy zapłacić już około 2 tysięcy złotych, zespół weselny będzie znacznie bardziej kosztowny.

Czym jest kredyt na wesele?

Banki nie mają w swoich ofertach dedykowanych kredytów na wesele czy kredytów na ślub. Wobec tego chcąc pozyskać środki na te uroczystości z banku, będziemy musieli zdecydować się na któryś z bardziej ogólnych produktów bankowych. Może to być:

 • kredyt gotówkowy
 • kredyt odnawialny
 • karta kredytowa.

Zanim zaciągniemy zobowiązanie, warto najpierw spróbować oszacować, jak duże są nasze potrzeby finansowe. Ile dodatkowych środków potrzebujemy, a ile jesteśmy w stanie zebrać sami? Jest to zwłaszcza istotne w przypadku kredytu gotówkowego, ponieważ nawet jeśli nie wykorzystamy od razu całej pożyczonej sumy, odsetki i tak będą się naliczały od całego kapitału.

Działanie kredytu gotówkowego jest bardzo proste. Po akceptacji naszego wniosku o kredyt jego suma jest przelewana na nasze konto bankowe, a następnie przez określony czas będziemy musieli co miesiąc spłacać kolejne raty. Kredyt gotówkowy może być zarówno stosunkowo niski i opiewać na kilka tysięcy złotych, jak i duży. To, jaki kredyt ostatecznie otrzymamy zależy od naszych potrzeb, ale też przede wszystkim naszej zdolności kredytowej.

Kredyt odnawialny działa w formie dodatkowego limitu na koncie. Póki posiadamy na rachunku jeszcze własne środki, pozostaje on nienaruszony i nie naliczają się od niego żadne odsetki. Limit zaczniemy zużywać dopiero wtedy, kiedy do wykonania transakcji bądź przelewu niewystarczające będą nasze własne fundusze.

Następnie każda kolejna wpłata na konto bądź przelew przychodzący będą zaliczane na poczet spłaty kredytu, tym samym odnawiając go i pozwalając na jego ponowne wykorzystywanie. Limit w kredycie odnawialnym można dowolnie wykorzystywać i spłacać do momentu upłynięcia okresu trwania kredytu (zazwyczaj jest to 12 miesięcy), kiedy to trzeba ostatecznie uregulować pozostałą należność, bądź przedłużyć go na kolejny okres.

Co ważne, odsetki w kredycie odnawialnym naliczają się tylko od tej kwoty, którą wykorzystamy, a nie od całego limitu. Będzie to bardzo korzystne, jeśli potrzebny jest nam kredyt na ślub lub kredyt na wesele, ale nie jesteśmy pewni, jakiej kwoty potrzebujemy. Dzięki kredytowi odnawialnemu będziemy mogli dobierać dodatkowe środki w miarę pojawiania się kolejnych wydatków i finalnie pożyczymy jedynie dokładnie taką kwotę, która okaże się niezbędna.

Karta kredytowa również ma swoje zalety, ale niekoniecznie sprawdzi się świetnie w przypadku kredytu na ślub lub kredytu na wesele. Jest ona bowiem stosunkowo droga w porównaniu do kredytu gotówkowego i kredytu odnawialnego, o ile nie będziemy spłacać wykorzystanych środków z karty bardzo szybko, a podczas planowania ślubu nie zawsze będzie to możliwe.

Pożyczka na wesele – alternatywa dla kredytu

Próba uzyskania kredytu na wesele bądź kredytu na ślub w banku nie zawsze się powiedzie. Na przeszkodzie może stać na przykład niska zdolność kredytowa. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że śluby najczęściej biorą osoby młode, a więc często także o niskich dochodach i niezbyt rozbudowanej historii kredytowej.

W takim wypadku interesującą alternatywą może być pożyczka na wesele bądź pożyczka na ślub, czyli w praktyce po prostu ratalna pożyczka udzielona przez firmę pożyczkową.

Tego typu pożyczki charakteryzują się znacznie niższymi wymaganiami wobec pożyczkobiorców niż te, które stawiane są przed nimi w bankach. Wiele firm pożyczkowych deklaruje, że nie sprawdza w ogóle BIK i KRD, inne zaś twierdzą, że do znajdujących się tam wyników nie przywiązują wielkiej wagi. Tak czy inaczej, osoby, które w banku usłyszały odmowę, w instytucji pozabankowej będą miały prawdopodobnie znacznie większe szanse.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że firmy pożyczkowe dużo ryzykują, udzielając pożyczek nie do końca sprawdzonym lub wiarygodnym klientom. Oznacza to, że ryzyko to musi być w jakiś sposób rekompensowane. Zazwyczaj jest to odzwierciedlone w kosztach pożyczki bądź wymaganych zabezpieczeniach. Mniejsze są także z reguły kwoty, jakie można otrzymać w ramach jednej pożyczki, a także krótszy jest czas na ich spłatę.

Na koszt pożyczki składają się przede wszystkim:

 • oprocentowanie
 • prowizje (na przykład za udzielenie pożyczki)
 • opłaty dodatkowe.

Do każdej oferty pożyczki instytucje finansowe zobowiązane są podawać jej RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Im niższe RRSO, tym tańsza jest pożyczka. Jednak niskie RRSO to nie wszystko – warto zwrócić uwagę także na inne szczegóły oferty, chociażby takie jak kary za nieterminową spłatę.

Kredyt na wesele czy pożyczka na wesele – co się bardziej opłaca?

Z czysto finansowego punktu widzenia, kredyt zazwyczaj (chociaż nie zawsze, jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład oferty pierwszej pożyczki za darmo) będzie bardziej korzystny. Nie oznacza to jednak, ze zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem, nie mówiąc już o tym, że nie zawsze będzie w ogóle możliwy do uzyskania.

Na opłacalny kredyt opiewający na stosunkowo wysoką kwotę mogą liczyć przede wszystkim osoby cechujące się wysoką zdolnością kredytową i pozytywną historią kredytową. W przeciwnym wypadku prawdopodobna jest odpowiedź odmowna, a więc jedyną opcją będzie pożyczka na ślub lub pożyczka na wesele.

Nie jest to wcale gorsze rozwiązanie – pożyczki wiążą się ze znacznie mniejszą ilością formalności i udzielane są szybciej, nawet przy niskiej zdolności kredytowej lub negatywnej historii kredytowej. Ponadto jako, że na rynku panuje duża konkurencja, wystarczy chwila poszukiwań, aby natrafić na ciekawe oferty.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zwykle pożyczki udzielane są na znacznie mniejsze kwoty niż kredyty. Oznacza to, że jeżeli brakuje nam nie kilka bądź kilkanaście, ale kilkadziesiąt tysięcy, sfinansowanie całego wydarzenia jedną pożyczką na ślub może być niemożliwe. W takim wypadku konieczne może okazać się zaciągnięcie kilku różnych pożyczek.

Nie przepłacaj na kredycie – wybierz sprawdzone rozwiązania.

Pozyskaj dodatkowe środki szybko i przy minimum formalności. Zorganizuj ślub Twoich marzeń bez stresu i przepłacania na zbyt drogim kredycie. Dzięki wydłużonemu okresowi spłaty uregulujesz zobowiązanie w wygodnym dla Ciebie terminie.

Wyślij wniosek

Czy warto brać pożyczkę na ślub lub kredyt na ślub?

Sceptycy wskazują, że pożyczkę na ślub bądź kredyt na ślub spłacać będzie trzeba jeszcze latami, podczas gdy sam ślub, wesele i poprawiny zajmą nam maksymalnie dwa dni. Podczas gdy niewątpliwie jest to prawda, samo w sobie nie oznacza to, że nie warto takiego zobowiązania zaciągnąć.

Kredyt na wesele oraz pożyczka na wesele funkcjonują na podobnej zasadzie, co pożyczki na wakacje – spłata będzie co prawda trwać dłużej niż sam okres radości możliwy do zrealizowania dzięki dodatkowym środkom, ale za to będzie on jeszcze przez długi czas wspominany.

Ślub trwa więc co prawda tylko dwa dni, ale są to dwa dni, które będziemy jeszcze przez długie lata wspominać. Ilość gości, oprawa, dodatkowe atrakcje, jakość nagrań i zdjęć – to wszystko ma duże znaczenie w kontekście tego, czy zdarzenie uznamy za udane, a wszystkie z tych czynników są zależne od funduszy, jakie zdolni i skłonni jesteśmy na nie przeznaczyć.

Dzięki kredytowi na ślub lub pożyczce na ślub nie będziemy musieli rezygnować ze swoich często wieloletnich marzeń i planów – przeciwnie, będziemy w stanie je całkowicie zrealizować.

Warto także wziąć pod uwagę fakt, że od większości gości będziemy mogli się prawdopodobnie spodziewać prezentu w postaci koperty zawierającej średnio kilkaset złotych. Jest mało prawdopodobne, aby udało nam się pokryć w ten sposób całkowicie koszt ślubu i wesela, ale jeśli na przykład częściowo finansowaliśmy je ze środków własnych, a częściowo z kredytu, to uda się przedterminowo spłacić zobowiązanie.

Alternatywne sposoby finansowania ślubu i wesela

Jeśli nie kredytem lub pożyczką, to w jaki sposób finansować ślub i wesele? Niestety, nie mamy pod tym względem szerokiego wachlarzu możliwości.

Do pokrywania wydatków związanych ze ślubem wykorzystywane są w dużej mierze własne oszczędności, a także wsparcie ze strony rodziców państwa młodych. Jednak nie każdy może liczyć na pomoc finansową ze strony rodziny, a nawet jeśli tak, to również nie każdy chce z niej korzystać.

Pożyczka na wesele lub kredyt na wesele pozwolą uniezależnić się od rodziny (w tym także ich poglądów na temat tego, w jaki sposób i za jaką kwotę zorganizować całe wydarzenie), a jednocześnie powstrzymają przed koniecznością pójścia na kompromisy w ramach oszczędności.

Kredyt na ślub i pożyczka na ślub – podsumowanie

Biorąc pod uwagę koszty związane ze ślubem i weselem, nie powinno nikogo dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na zaciąganie na te cele pożyczek i kredytów. Niestety, mało kto może zrealizować swoje marzenia wyłącznie z własnych oszczędności.

Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, to musimy jednak najpierw dokładnie to przemyśleć. Warto obliczyć tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe koszt całego przedsięwzięcia i sumę, jaką będziemy musieli pożyczyć. Ponadto nie powinniśmy decydować się na pierwszą ofertę, którą zauważymy, a najpierw dokonać analizy ofert konkurencyjnych firm i banków.

Rozsądnym wyjściem może być skorzystanie z usług pośrednika kredytowego, który będzie w stanie znaleźć dla nas najlepszą możliwą ofertę, a także umożliwić zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na sumę, której sami nie bylibyśmy w stanie wynegocjować.

Kredyt na ślub i pożyczka na ślub to zobowiązania, które potencjalnie pomogą nam zrealizować nasze marzenia. Musimy jednak przemyśleć je przede wszystkim pod kątem tego, czy będziemy później w stanie je terminowo spłacać.

Ile wydajemy na śluby i wesela?

Jeśli chodzi o to, ile wydajemy na śluby i wesela, to w przypadku większości par młodych w Polsce, kwota ta mieści się między 20 000 złotych, a 60 000 złotych. W zależności od sytuacji finansowej danej pary, ilości gości, rodzaju atrakcji i lokalizacji, cena może być niższa bądź wyższa.

Pożyczka, czy kredyt na wesele – co wybrać?

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Pożyczki wiążą się zazwyczaj z mniejszą ilością formalności i wymagań wobec pożyczkobiorców, natomiast kredyty bywają tańsze i pozwalają na pozyskanie większych kwot (nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych). Decyzję należy podjąć na podstawie indywidualnych okoliczności.

Czy można wziąć kredyt na wesele?

Większość banków oferuje kredyty gotówkowe na dowolny cel. W ramach takiego kredytu można zorganizować wesele, ale też na przykład kupić sprzęt elektroniczny, wyjechać na wakacje bądź sfinansować bieżące wydatki. Banki nie proszą o przekazywanie im faktur i rachunków wskazujących, w jaki sposób wydane zostały pożyczone pieniądze.