Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Leasing z wysoką kwotą wykupu – czy warto?

Leasing z wysoką kwotą wykupu – czy warto?

16.05.2020
AvatarPaulina Przybysz
Leasing z wysoką kwotą wykupu
Avatar

Leasing cieszy się bardzo dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. W dużej mierze dotyczy on pojazdów, jednak nie tylko – przedmiotem leasingu może być również między innymi sprzęt biurowy, laptop czy telefon komórkowy. Przez ustalony okres leasingobiorca opłaca raty, a następnie dochodzi do wykupu. Niekiedy kwota wykupu jest wręcz symboliczna, ale można znaleźć także oferty, w których jest ona stosunkowo wysoka. Pojawia się w związku z tym pytanie – czy leasing z wysoką kwotą wykupu się opłaca? Czy leasing jako sposób finansowania nowych samochodów osobowych i używanych aut jest opłacalny?

Rodzaje leasingu

Bardzo wiele osób, w tym nawet niektórych przedsiębiorców, nie zdaje sobie sprawy z faktu, że istnieją różne rodzaje leasingu. Głównie z uwagi na to, że jeden z nich w znacznym stopniu zdominował rynek. Mimo wszystko warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje także inne rozwiązanie. Dwa najpopularniejsze w Polsce typy leasingu to:

  • leasing operacyjny
  • leasing finansowy.

To właśnie na pierwszy z nich, czyli leasing operacyjny, decyduje się większość polskich przedsiębiorców, głównie z uwagi na jego prostotę i uniwersalność. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie leasingu operacyjnego, po podpisaniu umowy leasingowej dane mienie (na przykład samochód czy sprzęt komputerowy) dalej będzie własnością leasingodawcy, czyli w większości przypadków firmy leasingowej.

My będziemy mogli jedynie go użytkować, a możliwość przejęcia go na własność pojawi się na końcu umowy, o ile zdecydujemy się wykupić przedmiot leasingu i zapłacić ustaloną wcześniej kwotę wykupu. Może ona być niewielka, ale bywa również, że stanowi ona kilkadziesiąt procent wartości urządzenia. Jest to zależne od tego, jak wysokie były wcześniej raty leasingu. Jak łatwo można się domyślić, niskie raty z reguły oznaczają wysoką kwotę wykupu i vice versa.

Leasing operacyjny jest tak popularny w polskich firmach przede wszystkim dlatego, że daje możliwość opłacalnej optymalizacji podatkowej. Warto bowiem wiedzieć, że zarówno całość każdej raty leasingowej, jak i kwotę wykupu, a także opłatę wstępną, można zaliczyć w poczet uzyskania przychodu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że jeśli przedmiotem leasingu jest pojazd, nie dokonamy odpisów amortyzacyjnych – do momentu wykupu jest on bowiem wciąż własnością leasingodawcy i to on może dokonywać rzeczone odpisy.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku znacznie mniej popularnego, ale mimo wszystko nie całkowicie niszowego leasingu finansowego. W jego przypadku leasingobiorca od początku jest właścicielem danego mienia (a mówiąc bardziej konkretnie, wchodzi on do składników majątkowych leasingobiorcy), w związku z czym to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Nie może za to odpisać całości miesięcznej raty, a jedynie jej część odsetkową, ponadto płatności podatku VAT dokonuje w całości „z góry” wraz z pierwszą ratą. Wraz z dokonaniem ostatniej przewidzianej płatności automatycznie następuje wykup – w leasingu finansowym nie ma w tym zakresie wyboru.

Badania komisji europejskiej dot. istotności leasingu
Źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/ZPL_infografika_wyniki%20branz%CC%87y%20leasingowej_2019_1.pdf

Wysokie raty i niska kwota wykupu – kiedy się opłaca?

Jeśli zdecydujemy się na ten wariant, to prawdopodobnie w czasie trwania umowy leasingu spłacimy zdecydowaną większość wartości danego mienia, a za wykup przyjdzie nam zapłacić jedynie kilka procent rzeczonej wartości – często nawet jest to jedynie symboliczny 1%. W takim przypadku zdecydowanie warto ostatecznie się na wykup zdecydować chyba, że pojazd czy innego rodzaju sprzęt jest w bardzo kiepskim stanie i nie chcemy ani użytkować go taniej, ani nie sądzimy, że uda nam się go sprzedać za kwotę przewyższającą kwotę wykupu.

Wysokie raty leasingu i niska kwota wykupu są opłacalne, jeśli danej firmie zależy, aby uzyskać najniższy finalny koszt leasingu, a nie są dla niej problemem wysokie comiesięczne koszty (czyli wysokie raty). Ponadto takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli w czasie trwania leasingu sprzęt nie ulegnie znacznemu zniszczeniu i firma będzie mogła z niego korzystać jeszcze długo po wykupie.

Wykupiony pojazd czy innego rodzaju mienie można sprzedać, natomiast musimy pamiętać, że zapłacimy od takiej czynności podatek dochodowy, który może być stosunkowo duży z uwagi na znaczną rozbieżność między kosztem wykupu, a zyskiem ze sprzedaży.

Sfinansuj potrzeby swojej firmy atrakcyjnym kredytem firmowym. Doradcy Spłata Pożyczek wynegocjują dla Ciebie atrakcyjne warunki i zapewnią szybką decyzję kredytową.

Samodzielne poszukiwanie idealnej oferty nie tylko wymaga czasu, ale też wiedzy i doświadczenia. Nie ryzykuj, że niepotrzebnie przepłacisz. Nasi eksperci pozyskają dla Ciebie korzystny kredyt szybko i bez zbędnych formalności, nawet tego samego dnia.

Wyślij wniosek

Czy leasing z wysoką kwotą wykupu się opłaca?

Leasing z wysoką kwotą wykupu (najczęściej wynoszącą od 25 do nawet 60%) charakteryzuje się przede wszystkim znacznie niższymi comiesięcznymi ratami, ponadto w wielu przypadkach nie pobiera się żadnej opłaty wstępnej. Trzeba za to podkreślić, że wyższy (w porównaniu do analogicznego leasingu z niską kwotą wykupu) będzie całkowity poniesiony koszt.

Po upłynięciu okresu leasingu dane mienie można wykupić, ale wielu przedsiębiorców decyduje się także na to, aby zwrócić je leasingodawcy (i często natychmiast otrzymać zamiast niego kolejne, nowe).

Leasing z wysoką kwotą wykupu, podobnie jak w przypadku opcji z niewielką, wręcz symboliczną kwotą, może się opłacać – jednak nie w każdym przypadku. Na takim rozwiązaniu skorzystają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którym zależy aby zarówno na samym początku, jak i przez okres trwania leasingu, aż do momentu wykupu, ponosić jak najmniejsze bieżące koszty. Zapewniają to niskie raty oraz brak opłaty wstępnej. Taka opcja będzie szczególnie korzystna dla firm znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej lub dopiero rozpoczynających swoją działalność.

Mimo wysokiej kwoty wykupu taki leasing może okazać się korzystny niezależnie od tego, czy zdecydujemy się ostatecznie dane mienie wykupić, czy też zwrócić leasingodawcy. W pierwszym przypadku możemy je sprzedać, a z uwagi na wysoką kwotę wykupu podatek dochodowy będzie dla nas mniej dotkliwy.

W drugim, sprzedaż używanego przedmiotu nie jest naszą odpowiedzialnością, nie jest dla nas też problemem fakt, że stracił on na wartości. Natychmiast możemy zdecydować się na nową umowę leasingu i przez kolejne kilka lat cieszyć się nowym pojazdem czy sprzętem elektronicznym.

Leasing z wysoką kwotą wykupu – podsumowanie

Leasing z wysoką kwotą wykupu nie jest wbrew pozorom nieopłacalnym rozwiązaniem, aczkolwiek nie da się ukryć, że wiąże się on z wyższym całkowitym kosztem. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na małych comiesięcznych wydatkach bądź nie planujemy faktycznie dokonywać wykupu danego przedmiotu.

Lepiej wybrać leasing z wysoką kwotą wykupu, czy z niską?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Leasing z wysoką kwotą wykupu sprawdzi się szczególnie w sytuacji, kiedy nie planujemy wykupu pojazdu, a chcemy po kilku latach zamienić je na nowszy model. Niska kwota wykupu będzie korzystna, jeśli chcemy samochód po okresie leasingu zachować i dalej z niego korzystać.

Co jest lepsze – leasing operacyjny, czy finansowy?

Leasing operacyjny jest znacznie częściej wybieranym rozwiązaniem niż leasing operacyjny, zwłaszcza w przypadku samochodów osobowych. Daje on możliwość znacznie szerszej optymalizacji podatkowej, bowiem całość raty leasingu, a także opłata wstępna i kwota wykupu mogą być potraktowane jako koszt uzyskania przychodu.

Ile kosztuje leasing z wysoką kwotą wykupu?

Leasing z wysoką kwotą wykupu jest finalnie droższy niż rozwiązanie z wyższymi ratami i symboliczną opłatą za wykup. Raty co prawda będą niższe, ale jeśli zdecydujemy się ostatecznie na wejście w posiadanie pojazdu, czy maszyny, zapłacimy za to kilkadziesiąt (nawet ponad połowę) procent jej wartości.