Bardzo wiele osób, w tym nawet niektórych przedsiębiorców, nie zdaje sobie sprawy z faktu, że istnieją różne rodzaje leasingu. Głównie z uwagi na to, że jeden z nich w znacznym stopniu zdominował rynek. Mimo wszystko warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje także inne rozwiązanie. Dwa najpopularniejsze w Polsce typy leasingu to:
- leasing operacyjny
- leasing finansowy.
To właśnie na pierwszy z nich, czyli leasing operacyjny, decyduje się większość polskich przedsiębiorców, głównie z uwagi na jego prostotę i uniwersalność. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie leasingu operacyjnego, po podpisaniu umowy leasingowej dane mienie (na przykład samochód czy sprzęt komputerowy) dalej będzie własnością leasingodawcy, czyli w większości przypadków firmy leasingowej.
My będziemy mogli jedynie go użytkować, a możliwość przejęcia go na własność pojawi się na końcu umowy, o ile zdecydujemy się wykupić przedmiot leasingu i zapłacić ustaloną wcześniej kwotę wykupu. Może ona być niewielka, ale bywa również, że stanowi ona kilkadziesiąt procent wartości urządzenia. Jest to zależne od tego, jak wysokie były wcześniej raty leasingu. Jak łatwo można się domyślić, niskie raty z reguły oznaczają wysoką kwotę wykupu i vice versa.
Leasing operacyjny jest tak popularny w polskich firmach przede wszystkim dlatego, że daje możliwość opłacalnej optymalizacji podatkowej. Warto bowiem wiedzieć, że zarówno całość każdej raty leasingowej, jak i kwotę wykupu, a także opłatę wstępną, można zaliczyć w poczet uzyskania przychodu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że jeśli przedmiotem leasingu jest pojazd, nie dokonamy odpisów amortyzacyjnych – do momentu wykupu jest on bowiem wciąż własnością leasingodawcy i to on może dokonywać rzeczone odpisy.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku znacznie mniej popularnego, ale mimo wszystko nie całkowicie niszowego leasingu finansowego. W jego przypadku leasingobiorca od początku jest właścicielem danego mienia (a mówiąc bardziej konkretnie, wchodzi on do składników majątkowych leasingobiorcy), w związku z czym to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Nie może za to odpisać całości miesięcznej raty, a jedynie jej część odsetkową, ponadto płatności podatku VAT dokonuje w całości „z góry” wraz z pierwszą ratą. Wraz z dokonaniem ostatniej przewidzianej płatności automatycznie następuje wykup – w leasingu finansowym nie ma w tym zakresie wyboru.