Co powinien zawierać wniosek o pożyczkę?
Wniosek o pożyczkę w każdej firmie może wyglądać nieco inaczej, natomiast pewne jego elementy zawsze pozostają te same. Mowa tu przede wszystkim o naszych danych osobowych, a także informacjach dotyczących stanu naszych finansów. Zanim zaczniemy wypełniać wniosek, warto przygotować swój dowód tożsamości, a także dane dotyczące naszego zatrudnienia.
Możemy się spodziewać, że w pierwszej kolejności będziemy musieli podać potencjalnemu pożyczkodawcy takie dane, jak:
- imię i nazwisko
- PESEL
- datę urodzenia
- adres zamieszkania i/lub zameldowania
- adres e-mail i numer telefonu
- numer konta bankowego i nazwę banku.
Jest bardzo prawdopodobne, że we wniosku pojawi się także szereg pytań dodatkowych, dotyczących takich aspektów, jak stan cywilny i wykształcenie. To są jednak dopiero nasze dane osobowe. Na dalszym etapie wniosku z pewnością zostaniemy poproszeni o wskazanie:
- wysokości i źródła dochodu
- ilość osób na utrzymaniu
- wysokości i ilości aktualnie posiadanych długów (w tym pozabankowych).
Konieczne będzie często podanie nazwy firmy, w której pracujemy, a także jej numeru NIP i adresu. Bywa, że pojawiają się pytania o branżę czy rozmiar przedsiębiorstwa. Może się także zdarzyć, że pożyczkodawca będzie wymagał wskazania numeru telefonu pracodawcy, aczkolwiek zazwyczaj nie jest on później w żaden sposób wykorzystywany.
Wniosek o pożyczkę – na co będzie trzeba się zgodzić?
Na końcu każdego internetowego wniosku o pożyczkę z pewnością znajdziemy wszelkiego rodzaju zgody – czy to obowiązkowe, czy opcjonalne. Pewnych zgód trzeba udzielić zawsze, w przeciwnym wypadku pożyczka nie będzie mogła zostać zrealizowana, czy to dlatego, że są one wymagane bezpośrednio do jej wzięcia, czy do wykonania weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.
Pierwszą i niewątpliwie obowiązkową zgodą jaką zauważymy, będzie prawdopodobnie zgoda na umowę pożyczki, a także warunki świadczenia przez pożyczkodawcę usług drogą elektroniczną. Wiele osób w tym momencie bezrefleksyjnie zaznacza okienko obok zgody, nawet nie czytając umowy, ale jest to spory błąd. Tylko zapoznając się z umową możemy mieć pewność, że jest ona dla nas korzystna i zgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Wbrew pozorom tego typu umowy nie są aż tak długie, i aż tak skomplikowane.
Kolejną obowiązkową zgodą będzie z pewnością zgoda na wystąpienie pożyczkodawcy o informacje na nasz temat do BIK-u, KRD i innych tego typu instytucji. Jest to niezbędne, aby dokonać przeglądu naszej historii kredytowej i między innymi na tej podstawie podjąć decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania pożyczki.
To jednak nie koniec. Możemy również spodziewać się pojawienia kilku zgód powiązanych z marketingiem i wymianą danych między partnerami handlowymi. Tego typu zgody zawsze są opcjonalne (brakuje przy nich z reguły czerwonej gwiazdki, czy innego tego typu oznaczenia), więc jeśli nie mamy takiej ochoty, nie musimy ich wyrażać.
Wniosek o pożyczkę 5000 Tarcza Antykryzysowa – kto może składać?
Mikropożyczka na kwotę 5000 złotych przeznaczona jest na pokrycie kosztów bieżącej działalności firm, które ucierpiały finansowo w związku z pandemią koronawirusa. Mogą wnioskować o nią mikroprzedsiębiorcy, a więc osoby, które:
- zatrudniały średniorocznie mniej niż 10 pracowników;
- osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro (bądź sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro).
Co z osobami samozatrudnionymi, które nie zatrudniają i nigdy nie zatrudniały pracowników? One również mogą ubiegać się o mikropożyczkę. Ważne jest, zarówno w przypadku osób samozatrudnionych, jak i zatrudniających pracowników, aby działalność gospodarcza była aktywnie prowadzona (czyli nie zawieszona) przed 1 kwietnia 2020 roku.
Pożyczka 5000 Tarcza Antykryzysowa – warunki
Kwota mikropożyczki w ramach Tarczy Antykryzysowej nie może przekraczać 5000 złotych. Jest to pożyczka oprocentowana – jej oprocentowanie jest stałe i równe w skali roku 0,05 stopy redyskontowej weksli. Jest ona ustalana przed Narodowy Bank Polski i w maju 2020 roku wynosi 0,55%.
Maksymalny okres spłaty mikropożyczki to 12 miesięcy. Przy tym warto wskazać, że przed 3 miesiące od jej udzielenia obowiązuje karencja w spłacie całości rat – zarówno części odsetkowych, jak i kapitałowych. Ponadto istnieje możliwość umorzenia pożyczki, trzeba jednak w tym celu spełnić pewien warunek.
W pierwotnej wersji, aby móc umorzyć pożyczkę 5000 złotych w ramach Tarczy Antykryzysowej, pożyczkobiorca nie mógł przez 3 miesiące od dnia udzielenia mikropożyczki zmniejszyć stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.
Obecnie warunek stawiany mikroprzedsiębiorcom jest znacznie mniej rygorystyczny. Żeby możliwe było złożenie wniosku o umorzenie pożyczki, wystarczy aby pożyczkobiorca przez 3 miesiące od daty udzielenia mikropożyczki dalej prowadził aktywnie działalność gospodarczą.

Gdzie składać wniosek o pożyczkę 5000 złotych w ramach Tarczy Antykryzysowej?
Nie bez powodu fraza „wniosek o pożyczkę 5000 tarcza” jest aktualnie tak chętnie wyszukiwany. Wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych takim rozwiązaniem, ale nie wie, gdzie ma się zwrócić, aby z niego skorzystać. Na szczęście cały proces jest stosunkowo prosty.
Mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to złożenie wniosku całkowicie elektronicznie, za pomocą platformy praca.gov.pl. W takiej sytuacji konieczne będzie jednak opatrzenie wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z tej opcji, możemy także samodzielnie wydrukować dostępny w Internecie wniosek, wypełnić go i zanieść lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu.
Wniosek o pożyczkę – podsumowanie
Chociaż wniosek o pożyczkę może na pierwszy rzut oka wydać się onieśmielający, to jego prawidłowe wypełnienie nie powinno zająć więcej niż kilka bądź kilkanaście minut. Należy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z umową, zanim wyrazimy na nią zgodę.
Wniosek o pożyczkę 5000 Tarcza Antykryzysowa – tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ale mimo wszystko większość przedsiębiorców powinna poradzić sobie z nim bez problemu. Warto poszukać szczegółowych instrukcji jego wypełniania na stronie internetowej właściwego Urzędu Pracy.