Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Sankcja darmowego kredytu – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Sankcja darmowego kredytu – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

07.05.2023
AvatarPaulina Przybysz
Sankcja darmowego kredytu – czym jest i co warto o niej wiedzieć
Avatar

Zaciąganie kredytów i pożyczek jest bardzo popularne. Nie zawsze jednak kredytodawca będzie w pełni uczciwy. Warto wiedzieć, że w Polsce każdego kredytobiorcę chroni specjalnie przygotowana instytucja prawna. Sankcja kredytu darmowego jest wykorzystywana, gdy kredytodawca stosuje nieuczciwe praktyki – dotyczy to zarówno banków, jak i firm pożyczkowych. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat sankcji kredytu darmowego!

Czym jest sankcja darmowego kredytu?

Jest to instytucja prawna, która ma chronić każdego kredytobiorcę przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych i banków. Sankcja kredytu darmowego może być wykorzystana zawsze, gdy łamane są przepisy. Każdy kredytodawca musi trzymać się prawa. Wszystkie zasady zostały określone w Ustawie o kredycie konsumenckim – ich łamanie oznacza możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego przez kredytobiorcę. Ta instytucja daje pewne korzyści.

Jeżeli nieuczciwe praktyki banku lub firmy pożyczkowej zostaną udowodnione – koszt kredytu staje się równy zero. Nie trzeba opłacać żadnej prowizji czy oprocentowania, na których zarabia kredytodawca. Sankcja kredytu darmowego pomoże w wielu sytuacjach bardzo dużo oszczędzić.

Sankcja darmowego kredytu – dla kogo?

Z tej instytucji prawnej może skorzystać każdy po spełnieniu konkretnych warunków. Sankcja kredytu darmowego jest dostępna dla każdej dorosłej osoby. Mimo wszystko trzeba pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

  • Kwota kredytu musi być niższa, niż 255 500 zł lub równowartości w innej walucie
  • Przepisy zapisane w Ustawie o kredycie konsumenckim są naruszane przez kredytodawcę
  • Umowa kredytowa musi być podpisana na tę samą osobę, która ubiega się o skorzystanie z instytucji sankcji kredytu darmowego

Najczęściej zdarzają się naruszenia informacyjne oraz brak ochrony konsumenta przez zbyt dużymi zobowiązaniami finansowymi. Zakres naruszeń Ustawy przez kredytodawcę jest bardzo obszerny. Złamanie tylko jednego przepisu oznacza tutaj, że klient może skorzystać z instytucji sankcji kredytu darmowego. Wystarczy, że kredytodawca na przykład nie poinformuje o niektórych warunkach pożyczki czy też będą pomyłki w dokumentacji. W skrócie – każdy może skorzystać z sankcji kredytu darmowego, jeżeli kredytodawca łamie przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim.

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wyślij wniosek!

Sankcja kredytu darmowego – wzór

Skorzystanie z tej instytucji prawnej wymaga przygotowania i wysłania odpowiedniego oświadczenia. Taki dokument trzeba wysłać do kredytodawcy. Wzorów w internecie można znaleźć sporo – oświadczenie o woli skorzystania z sankcji kredytu darmowego zawsze będzie wyglądać w ten sam sposób. Należy zawrzeć tam wszystkie, najważniejsze informacje, czyli dane osobowe czy też oznaczenie umowy kredytowej.

Wysłanie takiego dokumentu do kredytodawcy sprawia, że musi on odpowiedzieć. Decyzja dotycząca sankcji kredytu darmowego może być również negatywna – wiele zależy tu od okoliczności. W razie problemów dostępna jest pomoc prawnicza, ponieważ banki i firmy pożyczkowe niechętnie uznają powyższą instytucję.