Rozłożenie długu na raty u komornika – komu przysługuje i na jakich warunkach?
Spotkanie z komornikiem to jeden z najgorszych scenariuszy dla kredytobiorcy. W Polsce system funkcjonuje nie do końca w sposób jednolity przy egzekucji zadłużenia. Na rynku występują komornicy sądowi, a także wyspecjalizowane podmioty, firmy windykacyjne, prywatne działalności gospodarcze często skupujące zadłużenie na własną rękę od dużych instytucji, inwestorów indywidualnych, różnych wierzycieli. W jaki sposób wygląda rozłożenie długu na raty u komornika i czy można to w ogóle przeprowadzić bez negatywnych konsekwencji ekonomicznych? A może lepiej dogadać się bezpośrednio z wierzycielem? W jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek o rozłożenie długu na raty u komornika i czy zrobisz to samodzielnie? Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki. Najlepiej oczywiście nie dopuścić do takiej sytuacji, ale rozwiązania istnieją, a coraz częściej wierzyciele otwierają się na negocjacje i nawet w niektórych przypadkach wycofują komorników.
Rozłożenie długu na raty u komornika – czy to możliwe?
Jeżeli chodzi o spłatę zadłużenia rozłożenie na raty to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, także dostępnych w układzie z komornikiem. Jako kredytobiorca możesz kontaktować się też bezpośrednio z wierzycielem w celu uzasadnienia własnej sytuacji oraz zaproponowania układu. W pozytywnym scenariuszu wierzyciel komornika wycofa, a Ty uregulujesz zadłużenie na znacznie korzystniejszych zasadach. Najlepiej, żebyś nie czekał na uzasadnienie sądowe i na kontakt z komornikiem sądowym, bo to już trudniejsza sytuacja. Konsultuj własne problemy finansowe jeszcze przed wejściem na ścieżkę sądową. Jedna z najważniejszych zasad dotyczy dogadania się z wierzycielem, a niekoniecznie z komornikiem. Komornik sądowy zajmuje bez większych problemów mieszkania, środki trwałe, konta bankowe do limitu pensji minimalnej. Jak rozłożyć dług u komornika na raty i czy to w ogóle możliwe? Odpowiedź poniżej.
Czy komornik może rozłożyć dług na raty?
Dzięki rozłożeniu długu na raty unikasz przede wszystkim trudnego postępowania sądowego, znaczących kosztów egzekucyjnych, znaczącego pogorszenia zdolności oraz historii kredytowej, w niektórych warunkach licytacji komorniczej. Jak rozłożyć dług u komornika na raty? Komornik może rozłożyć dług na raty i to niezależnie od rodzaju, ale decyzja zależy również w dużym stopniu od wierzyciela. Komornik zawsze działa w imieniu wierzyciela. Ugoda pozasądowa to jeden z najpopularniejszych formatów w tym przypadku i dostępny właściwie na każdym etapie kontaktu pomiędzy dłużnikiem oraz wierzycielem i komornikiem. Prośba o rozłożenie długu na raty z racjonalnym uzasadnieniem to droga do szybkiego rozwiązania problemów.
Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!
Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.
Wyślij wniosek!
Prośba o rozłożenie długu na raty – jak napisać?
Wniosek o rozłożenie długu na raty – uzasadnienie
Większość kredytobiorców ma największy problem z uzasadnieniem braku spłaty zobowiązania. Pamiętaj, żeby nie przyznawać się do celowego zaniedbania. Tylko losowe, niespodziewane przyczyny to szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Prośba o rozłożenie długu na raty zawsze posiada uzasadnienie. Najczęściej rozpatrywane to wypadki, utrata stałego, dotychczasowego źródła dochodu, choroba własna lub choroba członka rodziny, turbulencje na rynku, w gospodarce, chociażby wywołane złymi decyzjami politycznymi w pandemii. Coraz częstszy problem to zbyt wysokie stopy procentowe i nagła utrata zdolności kredytowej. Wniosek bez uzasadnienia lub opisania historii zadłużenia komornikowi ani wierzycielowi po prostu nic nie mówi. Jeżeli masz dowody, postaraj się dołączyć wszystko do dokumentu. Wtedy będziesz miał pewność, że zrobiłeś wszystko, aby komornik rozłożył dług na raty.
Rozłożenie długu na raty u komornika – wzór
Rozłożenie długu na raty u komornika – wzór nie jest jednolity, ale musi zgadzać się z podstawami tworzenia dokumentów formalnych. A zatem od kredytobiorcy wymaga się podania dat, adresów, złożenia podpisu i określenia właściwej struktury treści. Przed napisaniem uzasadnienia musisz się dowiedzieć o kwocie całego zobowiązania i poznać numer sprawy. Komornik podaje na życzenie takie informacje. Na końcu wniosku zezwól na przetwarzanie wrażliwych danych zgodnie z RODO. Jakie informacje należy podać w dokumencie?
- imię i nazwisko, dane do kontaktu,
- miejscowość oraz data w prawym, górnym rogu, a poniżej dane komornika lub wierzyciela,
- sygnatura po lewej stronie,
- prośba o rozłożenie zadłużenia na raty w konkretnej kwocie i w założonych ratach,
- motywacja, uzasadnienie,
- materiał umożliwiający potwierdzenie uzasadnienia, dopełnienie formalności,
- klauzula o przetwarzaniu wrażliwych danych,
- zamknięcie dokumentu podpisem.
Wiele gotowych wniosków ściągniesz bezpłatnie z wyspecjalizowanych kancelarii oddłużeniowych. Ewentualnie poproś o pomoc prawnika lub specjalistę finansowego. Możesz też wszystko napisać samodzielnie i dostarczyć osobiście do wierzyciela lub komornika. Pismo nie jest trudne, ale chodzi oczywiście o decyzję komornika. Dużo zależy od skali zadłużenia i od intensywności konfliktu. Jeżeli dłużnik wcześniej nie podjął żadnych prób kontaktu z wierzycielem i wszystko robi na ostatnią chwilę, taki wniosek prawdopodobnie nic nie wniesie do sprawy. Wierzyciele są przede wszystkim zainteresowani możliwie najszybszą egzekucją z majątku dłużnika. Pamiętaj, że ukrywanie majątku przed komornikiem sądowym absolutnie nie wchodzi w grę, ponieważ to groźba poniesienia konsekwencji prawnych i to ciężkich w aktualnym systemie. Lepiej, jak najszybciej dogadać się z wierzycielem.
Bank odmówił Ci finansowania? Nie trać czasu i nerwów na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.
Skontaktuj się z doradcą Spłata Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt lub pożyczkę.
Wyślij wniosek!
Rozłożenie długu na raty u komornika – podsumowanie
Wniosek o rozłożenie długu na raty (wzór) nie jest trudny w zrozumieniu i stworzeniu, ale musisz to zrobić możliwie najszybciej. Najlepiej w ogóle do takiej sytuacji nie dopuścić i negocjować z wierzycielem ugodę, jeszcze przed ogłoszeniem bankructwa, upadłości konsumenckiej. Wzorem nie musisz się martwić, ponieważ wymaga tylko zachowania formalnej struktury i uzasadnienia potwierdzonego pewnym materiałem, dowodami.