Nie ma jednej wspólnej liczby dla wszystkich możliwych długów. To, kiedy dług się przedawnia zależy od jego rodzaju. Są takie długi, które przedawniają się zaledwie rok, inne – aż 6 lat. Wobec tego co trzeba wiedzieć o tym, po ilu latach dług się przedawnia?
Najszybciej przedawniające się długi to:
- mandaty za przejazd komunikacją publiczną bez ważnego biletu,
- roszczenia z tytułu umowy przewozu,
- roszczenia z tytułu ustawy o Poczcie Polskiej (między innymi z powodu zaginionej przesyłki).
Przedawniają się one po upływie jednego roku.
W tym miejscu należy podkreślić, że przedawniają się po roku jedynie mandaty związane z przejazdem komunikacją publiczną. Mandaty wystawione przez Policję lub Straż Miejską, na przykład za przekroczenie prędkości lub spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, przedawniają się po dłuższym okresie, co wyszczególnione zostanie w dalszej części tego artykułu.
Są także takie długi, które przedawniają się po upływie 2 lat. Należą do nich:
- roszczenia z tytułu umowy o dzieło,
- debet na koncie,
- roszczenia za usługi telekomunikacyjne,
- roszczenia odnośnie umowy sprzedaży,
- roszczenia przedsiębiorcy wobec kontrahenta z tytułu nieopłaconej faktury.
Najwięcej rodzajów długów przedawnia się po upływie 3 lat. Wtedy ma miejsce chociażby przedawnienie długu bankowego. Są to konkretnie:
- roszczenia z tytułu umowy o pracę,
- niespłacone pożyczki,
- niespłacone kredyty,
- nieopłacony czynsz,
- roszczenia z tytułu działalności,
- niespłacone karty kredytowe,
- mandat od Policji lub Straży Miejskiej,
- roszczenia wynikające z umowy ubezpieczeniowej.
Większość osób, które chcą wiedzieć, po ilu latach przedawnia się dług, zainteresuje właśnie ta kategoria, czyli długi przedawniające się po upływie 3 lat. Trzeba jednak być świadomym tego, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby w ciągu 3 lat bank czy firma pożyczkowa nie zaczęła się upominać o zaległy dług, przerywając tym samym bieg przedawnienia.
Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze raz o długach podatkowych, które mają dwa różne okresy przedawnienia w zależności od tego, jakie są to rodzaje długów.
- długi podatkowe wynikające z indywidualnej decyzji, takie jak nieopłacone podatki od nieruchomości – przedawniają się po 3 latach,
- długi za nieopłacone podatki, które nie wymagały indywidualnej decyzji (podatek dochodowy, podatek VAT) – przedawniają się po 5 latach.
Kiedyś ogólny okres przedawnienia według Kodeksu Cywilnego wynosił aż 10 lat. Został on jednak uznany za zbyt długi i znacznie skrócony. Obecnie są za dwa rodzaje długów, które przedawniają się po 6 latach. Mowa o:
- długach spadkowych,
- długach stwierdzonych prawomocnymi wyrokami sądu.