Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Kredyt pomostowy – „przejściowe” finansowanie inwestycji

Kredyt pomostowy – „przejściowe” finansowanie inwestycji

22.08.2023
AvatarPaulina Przybysz
kredyt pomostowy
Avatar

Kredyt pomostowy to pojęcie, z którym powinni zapoznać się przede wszystkim inwestorzy. Jest narzędziem pozwalającym na rozpoczęcie realizacji przedsięwzięć rozwojowych przed otrzymaniem właściwego finansowania. Z tego powodu szczególnie zainteresowani pożyczką pomostową będą przedsiębiorcy, którzy uzyskali obietnicę otrzymania dotacji unijnej. Na czym zatem polega kredyt pomostowy i kto może się starać o tę formę finansowania?

Kredyt pomostowy – co to jest?

Korzystnym rozwiązaniem dla inwestorów oczekujących na docelowe finansowanie może okazać się kredyt pomostowy. Definicja tego pojęcia jest więc prosta. W języku polskim termin „pomostowy” oznacza coś, co pomaga w okresie przejściowym, przeprowadza z jednej fazy do drugiej. Teraz zapewne rozumiesz, skąd wzięło się określenie kredytu pomostowego. Co to jest? Pojęcie rozumiane jest jako krótkoterminowe finansowanie udzielane przez banki do czasu otrzymania przez beneficjenta środków z unijnej dotacji (rzadziej w ramach innego kredytu).

Warunki uzyskania kredytu pomostowego

Zastanawiasz się, czy Twoja firma ma szansę na kredyt pomostowy pod dotację? Trzeba pamiętać, że jest to pod wieloma względami klasyczny produkt bankowy. To oznacza, że kredytobiorca musi wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Obietnica otrzymania dotacji nie jest dla banku wystarczającą gwarancją spłaty kredytu. Z otrzymaniem pożyczki pomostowej będą miały więc problem te firmy, które są w kiepskiej kondycji finansowej albo nie mogą pochwalić się pozytywną historią kredytową.

Obok zdolności kredytowej równie ważny jest biznesplan. Bank będzie chciał dobrze poznać inwestycję, zanim zgodzi się finansować ją kredytem pomostowym. Dlatego w dokumencie przedstaw cel przedsięwzięcia i uzasadnij, że będzie ono lukratywne. Oczywistym wymaganiem będzie również docelowe finansowanie, czyli fakt uzyskania przez kredytobiorcę gwarancji przyznania dotacji z Unii Europejskiej.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Procedura wnioskowania o kredyt pomostowy

Kredyty to jedne z bardziej sformalizowanych produktów bankowych. Pożyczka pomostowa nie jest tutaj wyjątkiem. Do banku, w którym firma zdecyduje się wnioskować o kredyt, trzeba będzie dostarczyć szereg dokumentów. Najważniejszym z nich będzie oczywiście wniosek kredytowy. Warto sporządzić go według wskazówek zamieszczonych na stronie kredytodawcy. Oprócz tego potrzebny będzie wspomniany biznesplan przedstawiający przewidywany przebieg inwestycji. Niezbędne okaże się również przedstawienie dokumentów związanych z finansowaniem unijnym – mówimy w końcu o kredycie pomostowym pod dotację.

Zanim bank udzieli firmie kredytu, zazwyczaj będzie wymagał okazania dokumentów poświadczających niezaleganie ze składkami do ZUS/KRUS i opłatami do Urzędu Skarbowego. Często potrzebne będą też dowody dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa, takie jak rachunek zysków i strat. Po dopełnieniu formalności ze strony klienta bank zacznie swoją pracę – sprawdzi zdolność kredytową, oceni historię kredytobiorcy i na tej podstawie wniosek przyjmie bądź go odrzuci.

Kredyt pomostowy – oprocentowanie i inne koszty

Mówiąc o kredycie pomostowym, nie sposób pominąć kwestii kosztów. Jako inwestor będący beneficjentem dotacji unijnej, możesz liczyć na to, że przyznane środki pokryją zaciągnięte zobowiązanie. Ale uwaga! Dotyczy to tylko części kapitałowej – koszty odsetkowe Twoja firma zazwyczaj będzie musiała zapłacić z własnej kieszeni. Trzeba mieć na uwadze także to, że wypłata dotacji z różnych powodów może się opóźnić. Banki w takiej sytuacji zazwyczaj idą klientom na rękę i pozwalają wydłużyć okres spłaty lub negocjować oprocentowanie. Kredyty pomostowe pod dotację charakteryzują się bowiem wysoką spłacalnością, czyli stosunkowo niskim ryzykiem. Wciąż jednak istnieje niebezpieczeństwo poniesienia przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów wtedy, gdy sprawy nie pójdą po jego myśli.

Odsetki to nie jedyne koszty związane z kredytem pomostowym. Klienci często muszą uiścić opłatę przygotowawczą oraz zapłacić prowizję. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe opłaty. Często występującym kosztem jest prowizja za wcześniejszą spłatę.

Kredyt pomostowy – dla kogo to dobra opcja?

Chociaż kredyt pomostowy kojarzy się z finansowaniem dla przedsiębiorców, nie tylko oni mogą się starać o tego typu pożyczkę. Jest ona dostępna dla firm, instytucji publicznych, jednostek samorządu terytorialnego, a także rolników. Jego celem jest podtrzymanie płynności finansowej podmiotu w sytuacji, gdy rozpoczęcie realizacji inwestycji poprzedza uzyskanie środków z dotacji.

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wyślij wniosek!

Kredyt pomostowy – za i przeciw

Czy warto zdecydować się na pożyczkę pomostową pod dotację? Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania należą warunki, zwykle bardzo atrakcyjne – zwłaszcza niskie oprocentowanie. Kolejnym plusem jest uniezależnienie realizacji inwestycji od terminu wypłaty dotacji, bo opóźnienia nie powodują przestojów. Kredyt pomostowy pomaga też utrzymać płynność finansową. Nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad. Trzeba liczyć się z tym, że firma poniesie koszty odsetkowe. W nielicznych przypadkach dochodzi też do odwołania dotacji – wtedy trzeba spłacić całość kredytu z własnych środków. Kredyt pomostowy jest co prawda dostępny dla firm działających od niedawna, ale wymaga posiadania zdolności kredytowej.