Jakie dokumenty są potrzebne, jaki jest czas oczekiwania na wypłatę środków? Oraz, co najważniejsze, czy kredyt inwestycyjny dla firm na zakup nieruchomości można dostać tak łatwo, jak jest to pokazane w kolorowych reklamach w telewizji? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu. Zapraszamy do lektury!
Sposób na rozwój firmy – kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości
Chyba każdy przedsiębiorca zadaje sobie pytanie o przyszłość firmy, jej dalszy rozwój czy kierunki jej postępu. To naturalny proces – chcemy, żeby stworzona przez nas marka była naszym znakiem rozpoznawczym, przynosiła zyski i zapewniała nam spokojne, dostatnie życie. Wielu z właścicieli firm chce także, aby zbudowaną ciężką pracą spuściznę przekazać dalszym pokoleniom. Wszystko to jednak musi odbyć się w oparciu o środki na rzeczony rozwój – środki, które nie zawsze jesteśmy w stanie pozyskać z bieżącej działalności. Niezależnie od tego, czy chodzi o wprowadzanie innowacji technicznych, pozyskiwanie nowych pracowników oraz szkolenie ich, zakup nowych maszyn czy rozbudowę siedziby lub powierzchni produkcyjnej – wszystkie przemyślane, ambitne decyzje biznesowe w dłuższej perspektywie czasowej przyniosą nam zwiększone zyski i podniosą naszą konkurencyjność. Co jednak w sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na dodatkowe wydatki bez narażania firmy na utratę płynności finansowej? Wtedy z pomocą przychodzi nam kredyt inwestycyjny dla firm na zakup nieruchomości, dzięki któremu jesteśmy w stanie urzeczywistnić nawet najbardziej dalekosiężne plany. Jakie plany możemy zrealizować z pomocą kredytu inwestycyjnego? Jakiego zabezpieczenia potrzebuje bank, aby być pewnym, że firma podoła spłacie kapitału kredytu i poniesieniu wszystkich kosztów?
Finansowanie inwestycji w firmie – zakup nieruchomości na kredyt
Rynek usług finansowych proponuje nam cały szereg rozwiązań, z których najpopularniejszym jest oczywiście kredyt. Dziś przyglądamy się kredytowi inwestycyjnemu na zakup nieruchomości, który pozwala firmom usamodzielnić się lokalowo, zmienić siedzibę na bardziej prestiżową czy logistycznie dostępną lub też po prostu ją powiększyć czy też otworzyć nowe biuro. “Inwestycje” to bardzo szerokie pojęcie – może się w nich mieścić zarówno zakup maszyn, oprogramowania czy licencji, zatrudnienie lub wyszkolenie pracowników, a także zakup nieruchomości na potrzeby działalności firmy. Sfinansowanie rzeczonych inwestycji odbywać się może właśnie z pomocą kredytu, zaś w przypadku zakupu lokali, budynków czy ziemi do czynienia będziemy mieć z kredytem inwestycyjnym na zakup nieruchomości. Banki posiadają w swojej ofercie produkty skierowane do przedsiębiorców, jednak, wbrew marketingowi, kolorowym reklamom i hasłom, uzyskanie takiego finansowania wcale nie należy do najłatwiejszych.
Dlaczego? Otóż w większości przypadków konieczne jest udokumentowanie naszych dochodów – i to dość skrupulatne. Są też branże i gałęzie gospodarki, które banki uważają za mniej lub bardziej ryzykowne, swoje decyzje uzależniając od wieloskładnikowej oceny ryzyka udzielenia takiego kredytu. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy muszą więc pogodzić się z odmową, w innych zaś – z wyższymi kosztami udzielenia finansowania, takimi jak podwyższenie oprocentowania lub opłaty za uruchomienie pożyczki, a także z koniecznością przedstawienia dodatkowego jej zabezpieczenia. Jak sama nazwa wskazuje, kredyt inwestycyjny dla firm na zakup nieruchomości wiąże się z inwestowaniem – w tym przypadku inwestowaniem przez bank, który bardzo dokładnie sprawdzić musi, czy w ogóle mu się to opłaca i z jakim ryzykiem wiąże się wejście w taką inwestycję.
Zakładasz firmę, a może potrzebujesz większego lokum w związku z rozwojem biznesu?
Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości z Spłata Pożyczek pozwoli Ci zrealizować marzenia i plany odnośnie swojej firmy.
Jak uzyskać kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości? Czego będzie wymagał bank?
Instytucje udzielające pożyczek na zakup budynków, lokali, biur, hal produkcyjnych, magazynowych czy gruntów, bardzo dokładnie sprawdzają podmioty się o nie ubiegające. Wniosek kredytowy należy do dość skomplikowanych, a dołączyć do niego należy szereg dokumentów potwierdzających naszą zdolność kredytową, opisujących działalność naszej firmy i tłumaczących, dlaczego taka inwestycja jest naszej firmie niezbędna. Bank – lub placówka pozabankowa, parabank lub firma pożyczkowa, którą również powinniśmy wziąć pod uwagę, ubiegając się o kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości – w którym starać będziemy się o tego typu pożyczkę, sprawdzi przede wszystkim stan finansowy firmy (oceniając kondycję naszego biznesu), bilans oraz inne dokumenty, związane najczęściej ze specyfiką prowadzonej przez nas działalności. Musimy być gotowi dostarczyć różne druki księgowe, pisma i zaświadczenia potwierdzające nasze dochody. Bardzo ważne jest też umotywowanie konieczności dokonania inwestycji w nieruchomość i udowodnienie jej kluczowości dla rozwoju naszego biznesu.
W niektórych przypadkach może być także wymagany biznesplan, w którym określimy, w jaki sposób do rozwoju naszej firmy przyczyni się zakup nieruchomości. Sporządzenie takiego dokumentu warto powierzyć specjaliście biegłemu w temacie, a jego wynagrodzenie – wynoszące zazwyczaj od kilkuset do tysiąca złotych – traktować jako inwestycję w nasz biznes. Dzięki niemu nasze szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu inwestycyjnego na zakup nieruchomości. To jednak nie koniec ważnych obostrzeń związanych z tego typu produktem pożyczkowym – co bardzo istotne, a o czym właściciele firm po przyznaniu finansowania zapominają to fakt, że instytucja pożyczająca nam pieniądze ma prawo sprawdzić, czy wydaliśmy je zgodnie z wnioskowanym przeznaczeniem. Jeżeli stało się inaczej, czekać nas mogą kary, określone standardowo w umowie kredytowej.
Rodzaje zabezpieczenia kredytu inwestycyjnego na zakup nieruchomości
Jak można się domyślać, bardzo ważnym elementem w pozyskiwaniu finansowania, jakim jest kredyt inwestycyjny dla firm na zakup nieruchomości, są sposoby jego zabezpieczenia. Dla banku lub innej instytucji udzielającej takiego kredytu, jego zabezpieczeniem mogą być: wpis do hipoteki nieruchomości – czyli złożenie przed pracownikiem banku oświadczenia o ustanowieniu hipoteki, na której podstawie bank sporządza własne oświadczenie. Zawiera ono dane nieruchomości (lokalizację, powierzchnię, przeznaczenie etc.) i datę spłaty kredytu, weksel in blanco – czyli papier wartościowy zawierający zobowiązania wystawcy weksla lub też osoby, którą upoważnił do zwrotu pieniędzy bankowi w wyznaczonym terminie i miejscu, blokada rachunku bankowego – czyli udzielenie bankowi pełnomocnictwa na pobieranie określonej kwoty w celu zabezpieczenia kredytu, cesja wierzytelności – inaczej nazywana przelewem, to umowa skutkująca zmianą osoby uprawnionej do żądania wykonania zobowiązania. Polega na przeniesieniu wierzytelności w drodze umowy na wskazaną osobę lub konkretny podmiot. Jak więc widać, kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości to dobra propozycja dla tych przedsiębiorców, którym zależy na rozwoju firm, a które nie są w stanie sfinansować go z bieżących przychodów. Dobre zabezpieczenie to także szansa na podniesienie zdolności kredytowej, czyli wyższą kwotę kredytu.
Kredyt inwestycyjny dla firm – dlaczego warto?
Rynek w niemal każdej branży zmienia się niezwykle dynamicznie, dlatego też tkwienie w miejscu jako przedsiębiorca nie tylko nie pomoże nam osiągnąć coraz większych zysków, ale także po pewnym czasie zacznie wiązać się ze stratami. Dlatego też tak ważne jest dokonywanie rozsądnych, opłacalnych inwestycji. Niestety, zwłaszcza w przypadku małych firm, często zarobki są na tyle niewielkie, że nie pozwalają na dodatkowe wydatki. Jest to o tyle problematyczne, że aby odnieść duży sukces, często trzeba dokonywać naprawdę ambitnych inwestycji. W tym miejscu nieocenioną pomocą może okazać się kredyt inwestycyjny dla firm. Nie tylko w zakresie nieruchomości, które są głównym tematem tego artykułu. Warto rozważyć kredyt inwestycyjny dla firm także, jeśli brakuje nam pieniędzy na innego typu inwestycje, na przykład zakup nowoczesnych maszyn. Przede wszystkim, zawsze opłacalne jest zwracanie uwagi na trendy i nowości, które w danej chwili cieszą się w naszej branży popularnością. Dzięki temu będziemy w stanie wprowadzić nasze inwestycje w życie odpowiednio wcześnie. Nawet jeśli posiadamy sporo wolnych środków, kredyt inwestycyjny dla firm i tak może być bardzo opłacalną opcją. Dlaczego? Dzięki temu własne fundusze możemy pozostawić sobie jako poduszkę finansową na nagły wypadek i nie ryzykować, że w razie czego pozostaniemy bez oszczędności, a przy tym nie rezygnować z inwestycji.