Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Wniosek o pożyczkę – co trzeba wiedzieć?

Wniosek o pożyczkę – co trzeba wiedzieć?

28.07.2021
AvatarŁukasz Koński
Wniosek o pożyczkę – co trzeba wiedzieć?
Avatar

Usługi firm pożyczkowych cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Nie bez powodu – kojarzy się je przede wszystkim z niewielką ilością formalności i szybkim wypłacaniem środków. Zanim jednak otrzymamy jakiekolwiek pieniądze, będziemy musieli oczywiście wypełnić wniosek o pożyczkę. Co powinien on zawierać i na co powinniśmy uważać? Gdzie złożyć wniosek o mikropożyczkę w ramach Tarczy Antykryzysowej?

Co powinien zawierać wniosek o pożyczkę?

Wniosek o pożyczkę w każdej firmie może wyglądać nieco inaczej, natomiast pewne jego elementy zawsze pozostają te same. Mowa tu przede wszystkim o naszych danych osobowych, a także informacjach dotyczących stanu naszych finansów. Zanim zaczniemy wypełniać wniosek, warto przygotować swój dowód tożsamości, a także dane dotyczące naszego zatrudnienia.

Możemy się spodziewać, że w pierwszej kolejności będziemy musieli podać potencjalnemu pożyczkodawcy takie dane, jak:

  • imię i nazwisko
  • PESEL
  • datę urodzenia
  • adres zamieszkania i/lub zameldowania
  • adres e-mail i numer telefonu
  • numer konta bankowego i nazwę banku.

Jest bardzo prawdopodobne, że we wniosku pojawi się także szereg pytań dodatkowych, dotyczących takich aspektów, jak stan cywilny i wykształcenie. To są jednak dopiero nasze dane osobowe. Na dalszym etapie wniosku z pewnością zostaniemy poproszeni o wskazanie:

  • wysokości i źródła dochodu
  • ilość osób na utrzymaniu
  • wysokości i ilości aktualnie posiadanych długów (w tym pozabankowych).

Konieczne będzie często podanie nazwy firmy, w której pracujemy, a także jej numeru NIP i adresu. Bywa, że pojawiają się pytania o branżę czy rozmiar przedsiębiorstwa. Może się także zdarzyć, że pożyczkodawca będzie wymagał wskazania numeru telefonu pracodawcy, aczkolwiek zazwyczaj nie jest on później w żaden sposób wykorzystywany.

Specjaliści Spłaty Pożyczek przeprowadzą Cię przez cały proces kredytowania.

Od znalezienia dostępnych ofert i wybór najkorzystniejszej, poprzez złożenie wniosku, negocjacje z instytucją finansową i pozyskanie indywidualnych warunków zobowiązania, aż do podpisania umowy kredytowej. Pozyskaj finansowanie przy minimum formalności i bez stresu!

Skontaktuj się z nami

Wniosek o pożyczkę – na co będzie trzeba się zgodzić?

Na końcu każdego internetowego wniosku o pożyczkę z pewnością znajdziemy wszelkiego rodzaju zgody – czy to obowiązkowe, czy opcjonalne. Pewnych zgód trzeba udzielić zawsze, w przeciwnym wypadku pożyczka nie będzie mogła zostać zrealizowana, czy to dlatego, że są one wymagane bezpośrednio do jej wzięcia, czy do wykonania weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Pierwszą i niewątpliwie obowiązkową zgodą jaką zauważymy, będzie prawdopodobnie zgoda na umowę pożyczki, a także warunki świadczenia przez pożyczkodawcę usług drogą elektroniczną. Wiele osób w tym momencie bezrefleksyjnie zaznacza okienko obok zgody, nawet nie czytając umowy, ale jest to spory błąd. Tylko zapoznając się z umową możemy mieć pewność, że jest ona dla nas korzystna i zgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Wbrew pozorom tego typu umowy nie są aż tak długie, i aż tak skomplikowane.

Kolejną obowiązkową zgodą będzie z pewnością zgoda na wystąpienie pożyczkodawcy o informacje na nasz temat do BIK-u, KRD i innych tego typu instytucji. Jest to niezbędne, aby dokonać przeglądu naszej historii kredytowej i między innymi na tej podstawie podjąć decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania pożyczki.

To jednak nie koniec. Możemy również spodziewać się pojawienia kilku zgód powiązanych z marketingiem i wymianą danych między partnerami handlowymi. Tego typu zgody zawsze są opcjonalne (brakuje przy nich z reguły czerwonej gwiazdki, czy innego tego typu oznaczenia), więc jeśli nie mamy takiej ochoty, nie musimy ich wyrażać.

Wniosek o pożyczkę 5000 Tarcza Antykryzysowa – kto może składać?

Mikropożyczka na kwotę 5000 złotych przeznaczona jest na pokrycie kosztów bieżącej działalności firm, które ucierpiały finansowo w związku z pandemią koronawirusa. Mogą wnioskować o nią mikroprzedsiębiorcy, a więc osoby, które:

  • zatrudniały średniorocznie mniej niż 10 pracowników;
  • osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro (bądź sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro).

Co z osobami samozatrudnionymi, które nie zatrudniają i nigdy nie zatrudniały pracowników? One również mogą ubiegać się o mikropożyczkę. Ważne jest, zarówno w przypadku osób samozatrudnionych, jak i zatrudniających pracowników, aby działalność gospodarcza była aktywnie prowadzona (czyli nie zawieszona) przed 1 kwietnia 2020 roku.

Pożyczka 5000 Tarcza Antykryzysowa – warunki

Kwota mikropożyczki w ramach Tarczy Antykryzysowej nie może przekraczać 5000 złotych. Jest to pożyczka oprocentowana – jej oprocentowanie jest stałe i równe w skali roku 0,05 stopy redyskontowej weksli. Jest ona ustalana przed Narodowy Bank Polski i w maju 2020 roku wynosi 0,55%.

Maksymalny okres spłaty mikropożyczki to 12 miesięcy. Przy tym warto wskazać, że przed 3 miesiące od jej udzielenia obowiązuje karencja w spłacie całości rat – zarówno części odsetkowych, jak i kapitałowych. Ponadto istnieje możliwość umorzenia pożyczki, trzeba jednak w tym celu spełnić pewien warunek.

W pierwotnej wersji, aby móc umorzyć pożyczkę 5000 złotych w ramach Tarczy Antykryzysowej, pożyczkobiorca nie mógł przez 3 miesiące od dnia udzielenia mikropożyczki zmniejszyć stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.

Obecnie warunek stawiany mikroprzedsiębiorcom jest znacznie mniej rygorystyczny. Żeby możliwe było złożenie wniosku o umorzenie pożyczki, wystarczy aby pożyczkobiorca przez 3 miesiące od daty udzielenia mikropożyczki dalej prowadził aktywnie działalność gospodarczą.

Realizacja pożyczek dla mikroprzedsiębiorców
Źródło: https://bezprawnik.pl/pozyczka-5000-zl-kiedy-wyplaty/

Gdzie składać wniosek o pożyczkę 5000 złotych w ramach Tarczy Antykryzysowej?

Nie bez powodu fraza „wniosek o pożyczkę 5000 tarcza” jest aktualnie tak chętnie wyszukiwany. Wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych takim rozwiązaniem, ale nie wie, gdzie ma się zwrócić, aby z niego skorzystać. Na szczęście cały proces jest stosunkowo prosty.

Mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to złożenie wniosku całkowicie elektronicznie, za pomocą platformy praca.gov.pl. W takiej sytuacji konieczne będzie jednak opatrzenie wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z tej opcji, możemy także samodzielnie wydrukować dostępny w Internecie wniosek, wypełnić go i zanieść lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu.

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Wniosek o pożyczkę – podsumowanie

Chociaż wniosek o pożyczkę może na pierwszy rzut oka wydać się onieśmielający, to jego prawidłowe wypełnienie nie powinno zająć więcej niż kilka bądź kilkanaście minut. Należy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z umową, zanim wyrazimy na nią zgodę.

Wniosek o pożyczkę 5000 Tarcza Antykryzysowa – tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ale mimo wszystko większość przedsiębiorców powinna poradzić sobie z nim bez problemu. Warto poszukać szczegółowych instrukcji jego wypełniania na stronie internetowej właściwego Urzędu Pracy.