Dowiedzieliśmy się, że upoważnienie a pełnomocnictwo nie oznacza tego samego. W pierwszej kolejności skupimy się właśnie na pełnomocnictwie.
Pełnomocnictwo oznacza danie danej osobie (pełnomocnikowi) zgody, aby mogła ona wyrażać wolę zamiast nas. Co to oznacza? Nie jest to po prostu ktoś, komu pozwalamy na przykład na jednorazowe odebranie naszej korespondencji, a ktoś, kto w oczach prawa będzie rozszerzeniem naszej osoby i będzie mógł dokonać w naszym imieniu czynności prawnych. To, co zrobi za nas pełnomocnik, będzie tak samo wiążące, jak gdybyśmy zrobili to sami.
Często pełnomocnictwo nie jest nielimitowane i udziela się go w określonym zakresie. Przykładem może być pełnomocnictwo do zawierania w naszym imieniu umów najmu. Jeśli zwrócimy się w jakiejś sprawie do prawnika i będziemy chcieli, aby reprezentował nas w sądzie, będziemy musieli udzielić mu pełnomocnictwa właśnie do tych czynności prawnych.
Co ważne, o ile pełnomocnik działał w ramach przyznanych mu prawnie możliwości, jego działania są wiążące. Co to oznacza? Jeśli daliśmy komuś pełnomocnictwo na zawarcie określonej umowy, to jest ona dla nas wiążąca, nawet jeśli stwierdzimy, że jednak nie jesteśmy z niej zadowoleni. Nie możemy jej podważyć tylko z racji na to, że to nie my osobiście złożyliśmy na niej podpis.
„Upoważnienie a pełnomocnictwo wzór” jest często wyszukiwaną frazą, ponieważ wiele osób nie jest pewnych, jak takie dokumenty sporządzić. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne ani skomplikowane i możemy zrobić to samodzielnie.
Pełnomocnictwa powinno udzielać się w formie pisemnej. Poprawnie napisane pełnomocnictwo, które nie wzbudzi żadnych wątpliwości, powinno zawierać takie elementy, jak:
- data i miejscowość
- adres korespondencyjny
- dane osoby udzielającej pełnomocnictwa i pełnomocnika
- zakres i cel pełnomocnika
- podpis.
Dane obu stron, które należy umieścić w pełnomocnictwie, to nie tylko ich imiona i nazwiska, ale także numer PESEL lub numer dowodu osobistego. Jeśli mówimy o firmie, to na dokumencie powinna znaleźć się nie tylko jej nazwa, ale także NIP.
Dokument powinien być zatytułowany tytułem „Pełnomocnictwo” i własnoręcznie podpisany.