Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Ranking zdolności kredytowej – w jakim banku będzie najlepsza?

Ranking zdolności kredytowej – w jakim banku będzie najlepsza?

18.04.2023
AvatarPaulina Przybysz
ranking-zdolnosci-kredytowej-w-jakim-banku-bedzie-najlepsza
Avatar

Zdolność kredytowa to indywidualna zdolność każdej osoby do zaciągnięcia kredytu na określoną sumę. Bank przed udzieleniem kredytu swojemu klientowi sprawdza, jaka jest jego zdolność kredytowa, czyli kwota, jaką maksymalnie może otrzymać w ramach zobowiązania. Na zdolność kredytową ma wpływ wiele czynników i co ciekawe poziom zdolności kredytowej może dynamicznie zmieniać się w czasie.

Zastanawiasz się, w jakim banku masz najwyższą zdolność kredytowa? Jaki bank oferuje najwyższe kwoty kredytu? Zapoznaj się z treścią naszego artykułu, dowiedz się więcej o zdolności kredytowej oraz w jakim banku możesz mieć najwyższą zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa – jak się ją oblicza?

Każdy bank ma własny sposób na obliczenie zdolności kredytowej swojego klienta. Z tego względu w każdym banku możesz mieć inną zdolność kredytową. To, że w jednej placówce Twoja zdolność wyniosła np. 200 000 zł nie oznacza, że nie możesz otrzymać wyższej kwoty gdzieś indziej. Z reguły większość instytucji finansowych bierze pod uwagę te same czynniki. Podczas wypełniania wniosku kredytowego musisz podać informacje o:

– dochodach i rodzaju zatrudnienia,

– wykształceniu i zawodzie,

– wieku i stanie cywilnym,

– liczbie osób na utrzymaniu,

– aktywnych zobowiązaniach finansowych i stałych wydatkach na utrzymanie.

Na podstawie tych oraz kilku innych informacji analityk banku obliczy, jaka jest Twoja maksymalna zdolność kredytowa w danym momencie. Najlepsza zdolność kredytowa może zmieniać się w czasie. To, że teraz Twoja zdolność wydaje Ci się niska, nie oznacza, że tak będzie zawsze. Możesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, jeśli zadbasz m.in. dobrą o historię kredytową.

Kiedy szanse na kredyt maleją?

Tak jak już wspomnieliśmy, zdolność kredytowa jest zmienna – może rosnąć i maleć w czasie. Co ma wpływ na to, że Twoje szanse na kredyt maleją? Na obniżenie zdolności kredytowej wpływa:

– negatywna historia kredytowa w BIK lub jej brak,

– posiadanie dzieci,

– zbyt duża ilość aktywnych zobowiązań,

– zmiana stóp procentowych na wyższe,

– niestabilne zatrudnienie.

Nad niektórymi czynnikami takimi jak zatrudnienie, dochody czy historia kredytowa możesz popracować i zwiększyć dzięki temu swoją zdolność kredytową. Niestety istnieją czynniki, na które nie masz większego wpływu takie jak chociażby podwyżka stóp procentowych, która obecnie zdarza się bardzo często.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu, a potrzebujesz gotówki? Złóż wniosek o pożyczkę i przekonaj się, że jeszcze nic straconego! Dodatkowe finansowanie jest w zasięgu Twojej ręki!

Napisz do nas!

W jakim banku najwyższa zdolność kredytowa?

W jakim banku największa zdolność kredytowa, to pytanie, które zadaje sobie każda osoba, która chce ubiegać się o kredyt hipoteczny. Jest to bowiem wieloletnie zobowiązanie finansowe na bardzo wysokie kwoty liczone w setkach tysięcy. Ubiegając się o kredyt hipoteczny w pojedynkę, niestety możesz liczyć na niższe kwoty. Z tego powodu często o kredyt hipoteczny ubiegają się dwie osoby np. mąż i żona, rodzic i pełnoletnie dziecko itd. Wnioskowanie o kredyt hipoteczny w dwójkę podwyższa zdolność kredytową, a co za tym idzie, umożliwia uzyskanie wyższych kwot na zakup lub budowę wymarzonej nieruchomości.

W jakim banku najwyższa zdolność kredytowa? Oto obliczenia dla singla, który zarabia 4 000 zł netto i ma 20% wkładu własnego:

Liczba czynnych kredytobiorców

Dane w tabeli pochodzą ze strony www.totalmoney.pl, opracowanie graficzne własne.

Na podanym przykładzie widać, że jedna osoba może otrzymać maksymalnie 209 208,00 zł w banku Credit Agricole. Jest to najlepsza zdolność kredytowa, w porównaniu do innych, znanych banków, które plasują się niżej w tym zestawieniu.

W jakim banku najwyższa zdolność kredytowa? Obliczenia dla rodziny 2+2, która zarabia 8000 zł netto i ma 20% wkładu własnego:

Zdolność kredytowa rodziny 2+2

Dane w tabeli pochodzą ze strony www.totalmoney.pl, opracowanie graficzne własne.

Z grafiki można wywnioskować, gdzie najlepsza zdolność kredytowa jest dla rodziny z dziećmi – w PKO BP. Najlepsza zdolność kredytowa wynosi w tym przypadku 360 050,00 zł. Warto zauważyć, że rozbieżność, jeśli chodzi o maksymalne dostępne kwoty, jest spora. Pokazuje to, jak może różnić się zdolność kredytowa tej samej rodziny w zależności od tego, w jakim banku złożyła ona wniosek. Obecnie najlepiej jest wnioskować o kredyt w PKO BP, Banku BPS oraz Alior Banku.

Znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejszą pożyczkę! Skontaktuj się z naszymi specjalistami jeszcze dziś i dopełnij formalności!

Złóż wniosek!

Zdolność kredytowa a dziecko

Na liście czynników, które mają wpływ na obniżenie zdolności kredytowej, wymieniliśmy posiadanie dziecka. Dlaczego bycie rodzicem z reguły obniża zdolność kredytową w bankach? Wytłumaczenie jest dość proste i nie ma nic wspólnego z tym, że banki dyskryminują rodziców i chcą im utrudnić zaciągnięcie kredytów. Posiadanie dziecka wiąże się z dodatkowymi wydatkami, których nie ma singiel czy małżeństwo bezdzietne. Utrzymanie pociechy to często koszt kilkuset złotych miesięcznie. Ciuchy, zabawki, zajęcia dodatkowe, szkoła – każda z tych rzeczy pochłania dodatkowe pieniądze i nie jest to bez znaczenia w przypadku zdolności kredytowej.

Banki pytają swoich klientów przed udzieleniem im kredytu o liczbę osób na utrzymaniu. W tej grupie są m.in. dzieci i nie należy zatajać informacji o ich utrzymywaniu. Przez wydatki na dziecko w domowym budżecie zostaje mniej pieniędzy, które mogłyby posłużyć jako środki do spłaty raty kredytu. Im więcej osób utrzymujesz, tym mniejsza będzie Twoja zdolność kredytowa. W jednym banku dziecko może obniżyć zdolność kredytową tylko w małym stopniu, a w drugim znacząco. Z tego względu warto śledzić, gdzie najlepsza zdolność kredytowa jest w danym momencie.

Zdolność kredytowa a stan cywilny

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy samodzielnie nie stanowi problemu. Sprawa może się skomplikować w momencie, gdy potrzebujesz dużej sumy i jesteś singlem. Z reguły pary (niekoniecznie w związku małżeńskim) mają wyższą zdolność kredytową niż singiel. Ma na to wpływ fakt, że w takim wypadku pojawiają się dwa źródła dochodów, a nie tylko jedno. W oczach banku pary są lepszym klientem niż osoby samotne. Jest tak m.in. dlatego, że nawet jeśli jeden z kredytobiorców straci źródło utrzymania, to zawsze pozostaje drugie, dzięki któremu można pokryć ratę kredytu. Im więcej osób jest odpowiedzialnych za spłatę kredytu tym mniejsze ryzyko, że pojawią się problemy z regulowaniem rat.