Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Czy dziecko wpływa na zdolność kredytową?

Czy dziecko wpływa na zdolność kredytową?

23.04.2023
AvatarPaulina Przybysz
Czy dziecko ma wpływ na zdolnosc kredytowa
Avatar

Zdolność kredytowa to jeden z głównych czynników, który każdy bank bierze pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku kredytowego swojego klienta. Zbyt niska zdolność kredytowa jest częstą przyczyną odmowy przyznania kredytu. Nasunąć się może więc pytanie, co ma wpływ na zdolność kredytową? Otóż czynników jest sporo, a każdy bank ma swój sposób na obliczanie zdolności kredytowej klienta.

Podczas wypełniania wniosku kredytowego zostaniemy zapytani m.in. o wiek, wykształcenie, dochody, aktywne zobowiązania i liczbę osób na utrzymaniu. Czy dziecko ma wpływ na zdolność kredytową, skoro jest na naszym utrzymaniu? Zobacz czy posiadanie dziecka utrudnia otrzymanie kredytu i w jaki sposób banki szacują zdolność kredytową osób, które mają dzieci.

Czy dziecko obniża zdolność kredytową?

Dobra zdolność kredytowa jest potrzebna zarówno w przypadku małych, jak i dużych kredytów. Niezależnie od tego, czy chcemy wziąć kredyt gotówkowy na kilka tysięcy złotych, czy potrzebujemy finansowania dużej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania – odpowiednia zdolność kredytowa to podstawa. Jednym z czynników, który ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej, jest to, ile wydajemy na swoje utrzymanie oraz utrzymanie innych osób w rodzinie np. dzieci. Oznacza to, że dziecko niewątpliwie ma wpływ na to, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Jednak czy posiadanie dziecka zawsze wiąże się z obniżeniem zdolności kredytowej?

Liczba czynnych kredytobiorców w mln osób. Źródło danych: BIK, oprac. graficzne własne.

Im więcej osób musisz utrzymać ze swojej pensji, tym mniej pieniędzy zostanie Ci na spłatę potencjalnej raty kredytu. Oznacza to, że fakt, iż masz dziecko, może obniżyć Twoją zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać, że banki nie dyskryminują rodziców i nie chcą im utrudniać, a nawet uniemożliwiać wzięcie kredytu na mniejszą bądź też większą sumę. Bycie rodzicem nie oznacza, że możesz zapomnieć o szansie na korzystny kredyt bankowy. Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie, utrzymanie i wychowanie dziecka kosztuje i banki muszą wziąć to pod uwagę, obliczając ryzyko niespłacenia przez Ciebie zobowiązania finansowego.

Podczas wypełniania wniosku kredytowego nie wolno mijać się z prawdą i zatajać informacji o posiadaniu dziecka. Podpisując się pod wnioskiem swoim imieniem i nazwiskiem, potwierdzasz, że wszystkie dane zawarte we wniosku są zgodne z prawdą. Co więcej, analitycy banku są w stanie sprawdzić, czy dana osoba jest rodzicem. W jaki sposób? Wystarczy, że pracownicy banku przeanalizują Twoje wyciągi z konta, które zostały dołączone do wniosku. Łatwo jest tam znaleźć wydatki, które są dowodem na to, że masz na utrzymaniu dziecko. Mogą to być, chociażby częste zakupy w sklepach z ubraniami i zabawkami dla dzieci, opłaty za zajęcia dodatkowe itd.

Nie wiesz, czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczajaca, aby sięgnąć po dodatkowe finansowanie? 

Skontaktuj się z naszymi specjalistami i poznaj swoje możliwości!

Napisz do nas jeszcze dziś!

Zdolność kredytowa a spodziewanie się dziecka

Wiesz już, że posiadanie dziecka może obniżyć Twoją zdolność kredytową. Co jednak w sytuacji, gdy dopiero spodziewasz się swojego pierwszego dziecka? Taka sytuacja jest dla  kredytobiorcy bardziej na rękę, ponieważ bank nie traktuje ciąży jako finansowego obciążenia. Mimo iż dziecko pojawi się za kilka miesięcy na świecie i będziemy wydawać pieniądze na jego utrzymanie, to nie obniża to zdolności kredytowej. Podczas wypełniania wniosku kredytowego liczy się liczba osób na utrzymaniu w danym momencie, a nie za kilka dni, tygodni czy lat. Wystarczy, że wpiszesz we wniosku swoje aktualne wydatki, nie musisz przyznawać się do tego, że planujesz założenie rodziny, a nawet, że spodziewasz się już dziecka.

Banki biorą pod uwagę nasze miesięczne wydatki m.in. na rachunki za media, wynajem, kredyty, abonamenty. Utrzymanie dziecka kosztuje, więc logiczne jest to, że banki nie mogą tak po prostu bagatelizować faktu, że dana osoba jest rodzicem. Dobrym pomysłem jest wzięcie kredytu jeszcze przed podjęciem decyzji o powiększeniu rodziny. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ życie pisze różne scenariusze, a nasze plany mogą zostać przez nie zweryfikowane. Nawet jeśli już masz dziecko, a także planujesz kolejne, to możesz wnioskować o kredyt i otrzymać pozytywną odpowiedź.

Zdolność kredytowa singla a rodziców z dziećmi – porównanie

Skoro fakt posiadania dziecka wpływa na zdolność kredytową (negatywnie, ponieważ ją obniża) to wydawać by się mogło, że największą szansę na kredyt mają bezdzietne pary. Czy tak naprawdę jest? Związek między dochodami netto rodziny, ilością dzieci na utrzymaniu oraz wysokością zdolności kredytowej można zobaczyć w tym zestawieniu:

Liczba dzieci, a zdolność kredytowa

Zależność zdolności kredytowej a liczba posiadanych dzieci. Źródło danych: Expander, oprac. graficzne własne.

Analizując tabelę, można zauważyć, że im wyższe są zarobki, tym różnica między liczbą posiadanych dzieci, a zdolnością kredytową jest mniejsza. Zwróć uwagę na to, że rodziny, które mają dwójkę lub trójkę dzieci i zarabiają od 4 tysiące złotych na rękę, mogą otrzymać od banku negatywną odpowiedź na swój wniosek kredytowy. Rodziny wielodzietne, które zarabiają więcej niż 4 tysiące złotych netto, mogą otrzymać kredyt jednak albo ich zdolność kredytowa będzie niska, albo będą musiały posiadać wysoki wkład własny. Stale rosnące stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków maleje. Jeśli dodać do tego posiadanie dzieci i niskie dochody, to szanse na otrzymanie wysokiego kredytu są praktycznie zerowe.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę!

Zbadamy Twoją zdolność kredytową i wskażemy finansowanie, które nie obciąży Twojego budżetu.

Wypełnij wniosek!

Kredyt hipoteczny a dziecko

Jak już wiesz, dzieci obniżają zdolność kredytową i im więcej ich posiadasz, tym mniejsze mogą być Twoje szanse na otrzymanie kredytu. Jak sprawa wygląda w przypadku kredytu hipotecznego? Czy mając dzieci, możemy całkowicie zapomnieć o tym, że bank przyzna nam dużą kwotę na zakup lub też budowę nieruchomości? Oczywiście, że nie. Wiele rodzin z dziećmi wnioskuje o kredyt hipoteczny już po pojawieniu się swoich pociech na świecie, a mimo to otrzymują one pozytywną odpowiedź na swój wniosek kredytowy. Jeśli rodzina ma wystarczająco dużo pieniędzy na utrzymanie się i zostają jej jeszcze środki, które spokojnie starczą na spłatę miesięcznej raty to szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego jest duża.

Jak rozpatrywany jest wniosek o kredyt hipoteczny dla rodziny wielodzietnej?

Banki podczas analizy zdolności kredytowej swoich klientów stosują zimną kalkulację. Warto jednak wiedzieć, że każde posiadane dziecko nie obniża zdolności kredytowej w takim samym stopniu. Najczęściej banki stosują kalkulację, że każda kolejna pociecha obniża zdolność kredytową o nieco niższą kwotę niż poprzednie. Kredyt hipoteczny a urodzenie dziecka nie musi oznaczać, że Twoja zdolność kredytowa pomniejszy się o taką samą kwotę jak przy urodzeniu pierwszego dziecka. Zdolność kredytowa rodziny wielodzietnej może być niższa niż pary z jednym dzieckiem, ale nie musi. Tak naprawdę liczą się zarobki w zestawieniu z liczbą dzieci na utrzymaniu.

Na zdolność kredytową ma też wpływ to, czy oboje rodziców zarabia. Jeśli jedno z rodziców oddaje się wychowaniu dziecka i nie pracuje zawodowo, to dochody rodziny znacznie się obniżają. Może to spowodować obniżenie zdolności kredytowej – szczególnie jeśli jeden rodzic zarabia, a dzieci na utrzymaniu jest więcej niż jedno. Dlaczego tak jest? Ponieważ jeśli osoba, która jako jedyna utrzymuje rodzinę, straci pracę, to istnieje zbyt duże ryzyko, że przestanie wywiązywać się ze spłaty kredytu hipotecznego. Otrzymanie kredytu hipotecznego mając dzieci, jest możliwe, jednak nie jest aż tak łatwe, jak w przypadku, gdybyśmy wnioskowali o kredyt przed pojawieniem się na świecie pociechy.

Czy alimenty mają wpływ na zdolność kredytową?

Alimenty na dziecko a kredyt mieszkaniowy to kolejna sprawa, która może budzić wątpliwości wśród rodziców, którzy chcą wnioskować o kredyt na wysoką sumę. Czy alimenty mają wpływ na zdolność kredytową? Otóż to zależy i ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bank zwraca uwagę na to, czy jesteśmy stroną, która płaci lub powinna płacić alimenty czy też alimenty otrzymujemy. Jeśli otrzymujesz alimenty, to nie ma to wpływu na zdolność kredytową, ponieważ nie są one traktowane jako dochód, który ma wpływ na to, jaką kwotę kredytu możemy otrzymać. Otrzymywanie alimentów z reguły ani nie pomaga, ani nie szkodzi w ubieganiu się o kredyt hipoteczny.

Obawiasz się, że nie otrzymasz dodatkowej gotówki przez niską zdolność kredytową? Nic bardziej mylnego! Każdy ma szanę na dodatkową gotówkę!

Specjaliści Spłaty Pożyczek przeanalizują Twoje możliwości!

Napisz do nas!

Kredyt hipoteczny a alimenty na dziecko

Otrzymywanie alimentów nie ma wpływu na zdolność kredytową. Inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy jesteśmy stroną, która musi płacić alimenty. Są one bowiem traktowane jako dodatkowe miesięczne zobowiązanie, po którego spłacie zostaje nam mniej pieniędzy na inne wydatki np. ratę kredytu. Alimenty są obciążeniem dla domowego budżetu i trudno jest się z tym nie zgodzić – szczególnie jeśli wynoszą one sporą sumę. Bank nie przejdzie więc obojętnie obok faktu, że co miesiąc przez kolejne lata będziesz łożyć na utrzymanie swojego dziecka. Trzeba liczyć się z tym, że płacenie alimentów zmniejsza zdolność kredytową.