W pierwszej kolejności warto szczegółowo wyjaśnić, czy przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku jest w ogóle dopuszczalne. Trudno jednak o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od okoliczności.
Najbardziej istotna jest kwestia tego, czy aktualny wierzyciel pozwala na wcześniejszą spłatę zobowiązania, tj. czy można całkowicie uregulować dług przed wyznaczonym terminem, jeśli posiada się odpowiednią kwotę. Informacji na ten temat należy szukać w swojej umowie kredytowej, w razie wątpliwości można też skontaktować się bezpośrednio z bankiem i poprosić o udzielenie odpowiedzi w tym zakresie. Co istotne, nawet, jeśli wcześniejsza spłata jest dopuszczalna, możliwe, że wiąże się z jakąś dodatkową opłatą.
W takim wypadku trzeba obliczyć, czy taka opłata nie przewyższy oszczędności wynikających z nowego, korzystniejszego kredytu. Przy wysokiej opłacie za wcześniejszą spłatę przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku może ostatecznie okazać się mało korzystne.
Jednak bez obaw – zdarza się, że opłaty nie ma bądź jest mała. W sytuacji, gdy wcześniejsza spłata jest dozwolona, banku nie będzie interesowało, skąd pochodzą środki przeznaczane na pokrycie zadłużenia. Mogą być oszczędnościami dłużnika, ale mogą też zostać przez niego pozyskane w ramach innego zobowiązania, a więc poprzez przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku.
Sama zgoda na wcześniejszą spłatę to jednak nie wszystko, ponieważ jest jeszcze potrzebna zgoda innego banku, który zdecyduje się „przejąć” dotychczasowy dług. Nie jest ona udzielana automatycznie dla każdego, a zależy od szeregu różnych czynników, tak, jak w przypadku zaciągania dowolnego innego zobowiązania finansowego.