Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Pożyczka pod zastaw samochodu – co warto o niej wiedzieć?

Pożyczka pod zastaw samochodu – co warto o niej wiedzieć?

19.01.2022
AvatarPaulina Przybysz
Pożyczka pod zastaw samochodu
Avatar

Pożyczka pod zastaw samochodu może być dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, ale Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, aby otrzymać pieniądze w banku. W przypadku takiego zobowiązania zabezpieczeniem jest auto, do którego w czasie spłaty obowiązania ma prawo także wierzyciel. Oznacza to, że jeśli przestaniesz terminowo spłacać raty pożyczki, wierzyciel będzie miał prawo sprzedać samochód, aby odzyskać pieniądze, które jesteś mu należny.

Kredyt gotówkowy jest dostępny dla osób z dobrą zdolnością i historią kredytową. Jeśli informacje na Twój temat, które są zawarte w BIK, nie są pozytywne, lub Twoje dochody nie są wystarczające, możesz otrzymać odmowną decyzję na swój wniosek kredytowy. Alternatywą dla tradycyjnego kredytu gotówkowego jest właśnie pożyczka pod zastaw np. auta. Zabezpieczenie pożyczki pojazdem sprawia, że klient może otrzymać wyższą kwotę, a środki zostaną przelane na jego konto w ekspresowym tempie. Zobacz, co warto wiedzieć o pożyczce pod zastaw auta, zanim zdecydujesz się na tego typu zobowiązanie finansowe.

Czym jest pożyczka pod zastaw auta?

Już sama nazwa zobowiązania wskazuje na to, z jakiego typu pożyczką mamy do czynienia. Pożyczka pod zastaw auta będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują większej sumy pieniędzy, ale niestety ich zdolność kredytowa nie jest wystarczająca. To też rozwiązanie, które może przydać się osobom, które nie chcą lub nie mają czasu na pozyskiwanie od pracodawcy zaświadczenia o dochodach, lub zmagają się z egzekucją komorniczą. Jak wiadomo, każdy pożyczkodawca chce mieć pewność, że pieniądze, które pożyczył, wrócą do niego w wyznaczonym na umowie terminie. Jeśli ryzyko udzielenia pieniędzy konkretnej osobie jest zbyt wysokie (np. przez niską zdolność kredytową), to pożyczkodawca może zasugerować udzielenie pożyczki pod zastaw.

W momencie, gdy pożyczkobiorca przestanie spłacać raty zobowiązania, pożyczkodawca może przejąć na własność zastawiony przedmiot, czyli w tym przypadku auto. Tego typu produkt finansowy jest dostępny przede wszystkim w prywatnych firmach pożyczkowych. Pożyczka pod zastaw auta nie jest dostępna w tradycyjnym banku i jest przeznaczona w szczególności dla osób z bardzo niską zdolnością kredytową lub też złą historią kredytową. Taki stan rzeczy uniemożliwia zaciągnięcie kredytu w banku, dlatego jedynym rozwiązaniem może okazać się właśnie pożyczka pod zastaw.

Umowa pożyczki pod zastaw auta jest podobna do umowy tradycyjnej pożyczki. Jedyną różnicę stanowi to, że dołączone są do niej dwa dodatkowe dokumenty – umowa przewłaszczenia samochodu oraz pełnomocnictwo upoważniające firmę pożyczkową do wpisania siebie jako właściciela pojazdu. Oczywiście po spłacie pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się do tego, aby przenieść pełną własność pojazdu na klienta.

 

Dlaczego polacy się zadłużają - statystyka
Źródło: https://inwestomat.eu/ile-kredytu-ma-przecietny-polak/

Kto może otrzymać pożyczkę pod zastaw auta?

Aby otrzymać pożyczkę pod zastaw auta, trzeba spełnić kilka warunków, które przed swoimi klientami stawiają firmy pożyczkowe. Do podstawowych wymagań, z którymi można spotkać się w większości parabanków, można zaliczyć:

– pełnoletność,

– posiadanie ważnego dowodu osobistego,

– posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

– bycie jedynym właścicielem pojazdu, który ma być zastawiony.

Oprócz tych podstawowych wymagań firmy pożyczkowe mogą stawiać przed klientami także dodatkowe. Jednym z nich może być to, aby samochód posiadał ważny przegląd techniczny, a także ubezpieczenie OC. Niekiedy wymagane jest także wykupienie ubezpieczenia AC. Dodatkowo zabezpieczeniem pożyczki nie może być zbyt stare auto. Większość firm pożyczkowych jasno określa maksymalny wiek pojazdu, który może posłużyć jako zastaw. W większości przypadków maksymalny wiek pojazdu to 12 lat. Jest tak, ponieważ zbyt stare auto może być dla wierzyciela nieopłacalne w momencie, gdy będzie on musiał je sprzedać, aby odzyskać pieniądze, których nie oddał dłużnik.

Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby otrzymać pożyczkę pod zastaw auta?

Jeśli chcesz, aby cały proces ubiegania się o pożyczkę pod zastaw auta był sprawny oraz szybki, to powinieneś wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty. Należą do nich: dowód osobisty, karta pojazdu (jeśli została wydana), dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz dokument potwierdzający opłacenie polisy OC. Podane dokumenty będą wymagane przez większość firm pożyczkowych i w zależności od wymagań ta lista może zostać rozszerzona o kilka dodatkowych. Przykładem jest cesja polisy AC jednak szczegóły dotyczące dokumentów wymaganych do tego, aby zaciągnąć konkretną pożyczkę, powinieneś znaleźć na stronie parabanku lub dowiesz się o nich w placówce stacjonarnej.

Ile może wynosić pożyczka pod zastaw auta i gdzie jej szukać?

Pożyczka pod zastaw auta może wynieść aż 60-80% wartości pojazdu, który stanowi zabezpieczenie. Oznacza to, że możesz liczyć na bardzo wysokie sumy, jeśli dysponujesz młodym autem o dobrych parametrach. Gdzie jednak znaleźć korzystną ofertę pożyczki, aby uzyskać jak najwyższą kwotę na dobrych warunkach? Przede wszystkim powinieneś zacząć swoje poszukiwania w internecie. Bez problemu znajdziesz tam porównywarki produktów, które oferują prywatne firmy pożyczkowe. Bez wychodzenia z domu i bez większego wysiłku zapoznasz się z kilkoma, a nawet kilkunastoma różnymi ofertami pożyczek pod zastaw. Dzięki temu nie będziesz musiał odwiedzać placówek stacjonarnych parabanków i samodzielnie porównywać ofert z wielu różnych miejsc.

Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego. Taka osoba za Ciebie porówna oferty z kilku różnych miejsc i przedstawi Ci rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich możliwości finansowych oraz potrzeb. Doradca Spłata Pożyczek pomoże Ci w zebraniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wszystkich formalności niezbędnych do otrzymania pieniędzy w ramach pożyczki. Nie będziesz musiał się martwić, że oferta, z której skorzystasz, będzie nieopłacalna, ponieważ zadaniem doradcy jest jak najlepsze doradztwo osobie, która się do niego zgłasza.

Na co polacy się zadłużają - statystyka
Źródło: https://inwestomat.eu/ile-kredytu-ma-przecietny-polak/

Pożyczka pod zastaw auta z możliwością użytkowania

Samochód to dla wielu osób podstawowy środek transportu, który umożliwia, dostanie się do pracy, oraz podróż między domem a sklepem, miastem itd. Nic więc dziwnego, że większość osób dalej chciałaby użytkować swój samochód, nawet jeśli stanie się on zabezpieczeniem pożyczki. Na szczęście firmy pożyczkowe rozumieją potrzeby swoich klientów i wprowadziły do oferty pożyczkę pod zastaw auta z możliwością jego użytkowania. Dzięki temu będziesz mógł otrzymać niezbędne pieniądze i jednocześnie jeździć swoim autem.

Czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw auta?

Pożyczka pod zastaw auta jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że będziesz regularnie spłacał raty pożyczki. W innym wypadku Twój samochód może zostać przejęty przez firmę pożyczkową w celu zrekompensowania strat poniesionych w wyniku nieoddania pieniędzy przez pożyczkobiorcę. Jeśli więc nie chcesz stracić przedmiotu, który stanowi zabezpieczenie pożyczki, musisz dokładnie zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi. Pożyczka pod zastaw ma sporo zalet. Do jednej z nich można zaliczyć, chociażby możliwość uzyskania wysokiej kwoty pieniędzy nawet mimo nie najlepszej zdolności i historii kredytowej.

Pożyczka pod zastaw jest dostępna dla osób, które mają problem z uzyskaniem kredytu w banku i może być sposobem na rozwiązanie potrzeb finansowych. Jeśli tego typu produkt zostanie dobrze dopasowany do możliwości pożyczkobiorcy, to nie powinien on mieć problemów z tym, aby spłacić dług i odzyskać pełne prawo do swojego samochodu. Dodatkowo, jeśli chcesz dalej korzystać z zastawionego pojazdu, to masz taką możliwość, jeśli zdecydujesz się na ofertę pożyczki pod zastaw auta z możliwością jego użytkowania.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto wziąć konkretny produkt finansowy. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. Dla niektórych pożyczka pod zastaw będzie korzystna a dla niektórych już nieco mniej i należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. W razie wątpliwości zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty.