Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Opłata przygotowawcza – kto musi ją zapłacić?

Opłata przygotowawcza – kto musi ją zapłacić?

20.03.2023
AvatarPaulina Przybysz
oplata-przygotowawcza-kto-musi-ja-zaplacic
Avatar

Podejmując decyzję o pożyczeniu pieniędzy w firmie pożyczkowej, musisz liczyć się z wieloma kosztami dodatkowymi. Zaliczana jest do nich między innymi opłata przygotowawcza. Oczywiście nie wszystkie firmy działające na rynku, które zajmują się pożyczaniem pieniędzy, decydują się na pobieranie opłaty przygotowawczej. Niemniej jednak jej obecność nie jest niczym nadzwyczajnym. Dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem umowy bardzo dokładnie się z nią zapoznać. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony, kiedy przyjdzie Ci ponieść dodatkowe koszty. Co to jest opłata przygotowawcza? Czy jest to koszt pożyczenia pieniędzy, który można odzyskać?

Co to jest opłata przygotowawcza?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest opłata przygotowawcza. To jeden z kosztów dodatkowych, z jakimi musi liczyć się klient, który zdecydował się na pożyczenie pieniędzy. Nie wszystkie firmy stosują opłaty przygotowawcze. Te, które decydują się na taki krok, podkreślają, że każdy złożony wniosek o pożyczkę wymaga dokładnego przeanalizowania. Do tego trzeba przygotować umowę pożyczkową. Wszystkie te czynności pochłaniają niemało czasu i wymagają sporo pracy. Opłata przygotowawcza ma więc pokrywać koszty z tym związane i być swego rodzaju rekompensatą. Mówiąc o opłacie przygotowawczej, należy wskazać, że jej wysokość powinna być stała i niezależna od tego, jaką kwotę pieniędzy decydujesz się pożyczyć. W praktyce bywa z tym różnie. Nie brakuje firm, które uzależniają wysokość opłaty przygotowawczej od wysokości pożyczki.

Mówiąc o opłacie przygotowawczej, warto wspomnieć, że obecnie coraz więcej firm wprowadza do swojej oferty pożyczki darmowe. Na ogół jest to jednak jedna pożyczka – pierwsza – dla pojedynczego klienta. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z takiej oferty, nie musisz martwić się w ogóle opłatą przygotowawczą. Nie dotyczy Cię również prowizja, która jest czymś zupełnie innym, a często utożsamiana jest z opłatą przygotowawczą.

Warto podkreślić, że wprowadzono również uregulowania prawne, które mają na celu ochronę pożyczkobiorców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość opłaty przygotowawczej nie może być dowolna. Na pożyczkodawców nałożono w tej sprawie pewne ograniczenia.

Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o pożyczkę w danej firmie, zapoznaj się dokładnie z dodatkowymi kosztami, które stosowane są przez pożyczkodawcę. Najrozsądniej jest zapoznać się z formularzem informacyjnym, w którym powinny znajdować się wszystkie ważne informacje. Jeśli samodzielnie nie uda Ci się ich znaleźć, najrozsądniej jest skontaktować się z pożyczkodawcą. Pamiętaj, aby zadawać bardzo konkretne pytania i nie odpuszczać, dopóki nie uzyskasz jasnej odpowiedzi. Na stronach niektórych firm pożyczkowych dostępne są kalkulatory internetowe. Wystarczy z nich skorzystać, aby wstępnie oszacować koszt pożyczki.

Bardzo często zadawanym pytaniem jest to dotyczące tego, czy można uniknąć płacenia opłaty przygotowawczej. Jeśli decydujesz się na pożyczenie pieniędzy od firmy, która stosuje opłatę przygotowawczą, musisz wiedzieć, że nie jest możliwe jej uniknięcie. Opłata przygotowawcza stanowi dodatkowe źródło dochodu firmy pożyczkowej. Trudno liczyć na to, że na życzenie klienta zrezygnuje z jej zastosowania.

Specjaliści Spłaty Pożyczek przeprowadzą Cię przez cały proces kredytowania. Od znalezienia dostępnych ofert i wybór najkorzystniejszej, poprzez złożenie wniosku, negocjacje z instytucją finansową i pozyskanie indywidualnych warunków zobowiązania, aż do podpisania umowy kredytowej.

Pozyskaj finansowanie przy minimum formalności i bez stresu!

Skontaktuj się z doradcą!

Wyślij wniosek

Opłata przygotowawcza – ile wynosi?

Wskazaliśmy już, że wysokość opłaty przygotowawczej powinna być stała. Jej wysokość nie powinna zależeć od tego, jaki kredyt decydujesz się zaciągnąć. Okazuje się jednak, że firmy pożyczkowe stosują różne strategie. Nierzadko zdarza się, że bardzo mocno uzależniają wysokość opłaty przygotowawczej od kwoty kredytu. Zależność jest wówczas prosta: im więcej pożyczasz, tym większą opłatę musisz uiścić. W efekcie może okazać się, że koszt kredytu jest naprawdę bardzo wysoki.

Należy podkreślić, że przepisy, które obecnie obowiązują, dość klarownie mówią o wysokości dodatkowych kosztów pożyczek. Chodzi o koszty pozaodsetkowe, do których zaliczana jest również opłata przygotowawcza. W przypadku tak zwanej części stałej maksymalnie może to być 25% kwoty, na jaką opiewa pożyczka. Jeśli chodzi zaś o część zmienną, to próg jest nieco wyższy i wynosi 30%. Za sprawą takich zapisów wiele firm w ogóle przestało pobierać opłatę przygotowawczą. Jest to krok, który przyniósł pożyczkobiorcom niemałe oszczędności. Zanim wspomniane przepisy weszły w życie, opłata przygotowawcza znacznie podwyższała koszt pożyczki, często czyniąc ją nieopłacalną. Na szczęście dzisiaj kwestia ta wypada zdecydowanie lepiej, a dodatkowe koszty związane z pożyczkami są niższe. W efekcie nie trzeba obawiać się aż tak dużych opłat dodatkowych, które mogłyby czynić pożyczkę zbyt drogą.

Czy opłata przygotowawcza podlega zwrotowi?

Decydując się na pożyczenie pieniędzy – niezależnie od tego, czy w banku, czy firmie pożyczkowej – musisz pamiętać, że trzeba będzie je zwrócić. W związku z tym powinna być to decyzja, którą dokładnie przemyślisz. Może być tak, że już po złożeniu podpisu na umowie stwierdzisz, że pożyczka nie była jednak najlepszym pomysłem. W przypadku umów zawartych przez Internet, masz czternaście dni na odstąpienie od nich. Jeśli zdecydujesz się na takich krok w przypadku umowy pożyczki z opłatą przygotowawczą, firma pożyczkowa musi zwrócić Ci prowizję. Czy opłata przygotowawcza podlega zwrotowi na takich samych zasadach? Niestety, w jej przypadku sytuacja wygląda nieco inaczej. Wyraźnie zaznaczyliśmy w naszym artykule, że jest to opłata, która ma ścisły związek z analizą dokumentów i przygotowaniem umowy. Dotyczy ona czynności, które zostały wykonane. Nie zmieni tego odstąpienie od umowy. W związku z tym opłata przygotowawcza jest opłatą bezzwrotną. Jeśli pożyczkodawca Ci ją zwróci, jest to wyłącznie jego dobra wola.

Zwrot opłaty przygotowawczej – jak się o niego ubiegać?

Obowiązujące przepisy jasno wskazują, że opłata przygotowawcza od kredytu nie jest opłatą zwrotną. Oznacza to, że nie jest obowiązkiem firmy pożyczkowej zwracanie tych pieniędzy, które klient wpłacił w ramach opłaty przygotowawczej. Oczywiście możesz spróbować złożyć stosowny wniosek do pożyczkodawcy, ale pamiętaj, że może Ci odmówić.

Opłata przygotowawcza a prowizja – czym się różnią?

Opłata przygotowawcza to nie jedyna opłata, z jaką można się zetkną, decydując się na pożyczenie pieniędzy. Stosowana jest również prowizja za udzielenie kredytu. Wiele osób sądzi, że prowizja i opłata przygotowawcza to ta sama składowa kosztów pożyczki. Tymczasem okazuje się, że są to zupełnie inne opłaty. Prowizja pobierana jest w związku z pożyczeniem pieniędzy. Opłata ta podlega zwrotowi, jeśli odstąpisz od umowy pożyczkowej. Opłata przygotowawcza pobierana jest za analizę i przygotowanie niezbędnych dokumentów. Ten rodzaj opłaty – co zaznaczyliśmy już wcześniej – ma charakter bezzwrotny.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Wyślij wniosek

Opłata przygotowawcza – podsumowanie

Każdy z nas może czasem potrzebować dodatkowych pieniędzy. Zastrzyk gotówki można przeznaczyć na remont mieszkania, wymianę mebli, zakup nowej lodówki czy pralki. Niektórzy pożyczają pieniądze, które następnie wydają na wakacyjny wyjazd. Pożyczając pieniądze, musisz pamiętać, że konieczne będzie uiszczenie dodatkowych opłat. Standardem – zarówno w przypadku banków, jak i firm pożyczkowych – jest prowizja. Opłatą, która nie jest pobierana, standardowo jest opłata przygotowawcza od kredytu. Zdarza się, że firma udzielająca pożyczki nalicza dodatkową opłatę związaną z analizą dostarczonych dokumentów oraz przygotowaniem umowy. Zanim złożysz swój podpis na umowie pożyczkowej, sprawdź dokładnie, jakie dodatkowe opłaty są stosowane w danym przypadku. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki w postaci nieplanowanych wydatków. Pamiętaj, że prowizja jest opłatą zwrotną, jeśli odstąpisz od umowy bądź spłacisz zobowiązanie wcześniej. W przypadku opłaty przygotowawczej na zwrot nie możesz liczyć. Jest to opłata, która dotyczy konkretnych czynności, których wykonania nie da się cofnąć, mimo odstąpienia od umowy.