Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Najlepsze sposoby na pozbycie się zadłużenia

Najlepsze sposoby na pozbycie się zadłużenia

05.02.2021
AvatarPaulina Przybysz
Najlepsze sposoby na pozbycie się zadłużenia
Avatar

Bycie zadłużonym nie jest stanem pozytywnym ani pod względem mentalnym, ani finansowym. Wiąże się z nim ogromna ilość stresu i problemów, które na początku wydawać się mogą małe, ale mają potencjał, aby szybko urosnąć i stać się niezwykle trudne do rozwiązania. Na szczęście zawsze istnieje jakieś wyjście z sytuacji, nawet takiej, która na pierwszy rzut oka wydaje się beznadziejna. Jak pozbyć się zadłużenia? Kilka najskuteczniejszych sposobów znaleźć można poniżej.

Planuj swoje wydatki i odzyskaj kontrolę nad domowym budżetem

Często może nam się wydawać, że nie mamy na czym oszczędzać i niemożliwe jest wygospodarowanie nieco więcej miejsca w domowym budżecie. Jeśli jednak dobrze się zastanowimy okaże się, że moglibyśmy lepiej zarządzać naszymi finansami i sporo dzięki temu zyskać. Tylko jak to robić? Pożyteczne może być zapisywanie wszystkich swoich wydatków i przychodów, tak abyśmy mogli wyraźnie zobaczyć na jakie towary i usługi wydajemy najwięcej pieniędzy i z czego moglibyśmy zrezygnować. Możemy robić to przy pomocy zwykłej kartki i długopisu, ale warto zainteresować się także aplikacjami mobilnymi do kontroli budżetu. Dzięki nim nie tylko planowanie i kontrolowanie wydatków będzie szybsze i proste, ale także uzyskamy dostęp do szeregu przydatnych narzędzi, takich jak na przykład wykresy pokazujące tempo naszych wydatków.

Pomożemy Ci szybko i bezpiecznie skonsolidować zadłużenia

Nasi doradcy pozyskają dla Ciebie korzystny, łatwy do spłaty kredyt konsolidacyjny.

Wyślij wniosek!

Zapanowanie nad domowym budżetem sprawi, że łatwiej nam będzie spłacać zobowiązania w terminie, a wręcz może uda nam się nawet zgromadzić wystarczające oszczędności, aby spłacić niektóre z nich przed czasem.

Skonsoliduj długi

Konsolidacja to słowo, które od jakiegoś czasu można spotkać bardzo często. Jest tak dlatego, że wielu Polaków spłaca jednocześnie szereg różnych zobowiązań co sprawia, że ciężko jest wydostać się z pętli zadłużenia. Rozwiązaniem takiego problemu może być właśnie konsolidacja. Na czym ona polega? Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie celowe, które służy spłacie kilku innych, wybranych przez nas długów. Mogą to być kredyty konsumpcyjne, karty kredytowe, a nawet kredyty samochodowe czy hipoteczne. Za jego pomocą zamienimy kilka wysokich, trudnych do spłaty rat w jedną, niższą i dopasowaną do naszych możliwości finansowych. W ten sposób nie tylko uwolnimy się od presji psychicznej związanej ze spłatą wielu różnych zobowiązań, ale także zwolnimy miejsce w comiesięcznym budżecie oraz upewnimy się, że będziemy w stanie regulować długi na czas.

Pozwoli to uniknąć negatywnych konsekwencji związanych ze zbytnim zadłużeniem, takich jak naliczanie odsetek karnych, negatywne wpisy w BIK-u czy nawet egzekucja komornicza. Pojawia się jednak jeden problem. Kredyt konsolidacyjny, tak jak każdy inny kredyt w banku, wymaga od kredytobiorcy pozytywnego przejścia weryfikacji zdolności kredytowej i historii kredytowej. Co oczywiste, w przypadku osób poważnie zadłużonych może to być trudne. Swoje szanse na skonsolidowanie długów można znacząco zwiększyć korzystając z usług wykwalifikowane pośrednika kredytowego. Nie tylko dobierze on i wynegocjuje dla nas najlepszą ofertę, ale także zadba o to, aby nasz wniosek został zaakceptowany.

Wykres opóźnione kredyty
Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/492450/kredyt-trendy-raport-bik-za-rok-2019

Spróbuj dojść do porozumienia z wierzycielem

Wielu dłużników postrzega wierzyciela jako swojego wroga. Ignoruje listy, telefony czy osobiste wizyty przedstawicieli windykatora licząc, że problem w jakiś sposób sam się rozwiąże. Prawda jest jednak taka, że jeśli w jakiś sposób nie zareagujemy, prędzej czy później dosięgną nas negatywne skutki takiego zachowania. Wbrew pozorom wielu wierzycieli skłonnych jest do negocjacji i rozwiązania sprawy polubownie, jeśli tylko wyrazimy taką chęć zamiast unikać ich za wszelką cenę.

Umorzenie odsetek karnych czy wydłużenie okresu spłaty (i tym samym zmniejszenie raty długu) to tylko niektóre rozwiązania, które można zastosować. Oczywiście, nie zawsze sprawa zakończy się po naszej myśli, ponieważ nie każdy wierzyciel zgodzi się na takie wyjście z sytuacji, ale z pewnością warto spróbować. Trzeba przy tym pamiętać, że wierzyciel ma prawo ubiegać się o zwrot swojej należności, ale nie ma prawa nas nękać, czyli na przykład pojawiać się codziennie w miejscu pracy czy dręczyć dziesiątkami telefonów dziennie. Tego typu postępowanie nosi znamiona przestępstwa i nie jest dopuszczalne.

Najlepsze sposoby na pozbycie się zadłużenia – podsumowanie

Bycie zadłużonym to poważny problem, ale z pewnością nie taki, którego nie da się rozwiązać. Racjonalne i odpowiedzialne podejście do zarządzania domowym budżetem, konsolidacja zobowiązań i prowadzenie negocjacji z wierzycielem to tylko kilka z odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się zadłużenia. W związku z tym nie powinniśmy się poddawać, a zamiast tego szukać wyjścia, które będzie najodpowiedniejsze w naszej sytuacji. Musimy pamiętać, że to co zadziałało u innej osoby, niekoniecznie będzie równie skuteczne w naszym przypadku – dużo zależy od wysokości naszego zadłużenia, możliwości finansowych i innych czynników.