Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Na czym polega faktoring bez BIK i kto może z niego skorzystać?

Na czym polega faktoring bez BIK i kto może z niego skorzystać?

07.09.2024
AvatarŁukasz Koński
faktoring bez bik
Avatar

Niestety najczęściej negatywna historia kredytowa przekreśla szanse na uzyskanie kredytu w banku. Warto jednak wiedzieć, że można wciąż wykorzystać faktoring bez BIK. Takie rozwiązanie pomoże firmom, które mają problemy z finansami. To pewna alternatywa dla standardowych kredytów i pożyczek.

Jak działa faktoring bez BIK?

Faktoring jest jedną z metod pozyskiwania przez firmy środków na finansowanie bieżącej działalności. Dzięki niemu nie będzie konieczne zaciąganie kredytu lub pożyczki. Bardzo ważną kwestią jest to, że firmy faktoringowe nie sprawdzają historii kredytowej klientów w rejestrach dłużników. Jeżeli więc dane przedsiębiorstwo zostało wpisane do BIK – wciąż może otrzymać finansowanie. Zła historia spłat poprzednich zobowiązań nie będzie przeszkodą, jeśli chodzi o faktoring.

Firmy bez zdolności kredytowej lub dopiero rozpoczynające swoją działalność mogą mieć problemy z uzyskaniem jakichkolwiek produktów finansowych w bankach. Wtedy alternatywą są instytucje pozabankowe. Faktoring bez BIK nie jest oferowany przez banki, a właśnie zewnętrzne firmy – zwane faktoringowymi.

Poniżej opisujemy działanie faktoringu bez BIK w kilku prostych do zrozumienia krokach:

  1. Firma sprzedaje towary lub usługi z odroczonym terminem płatności (tak jak kredyt kupiecki).
  2. Przedsiębiorstwo zgłasza się z fakturą do firmy faktoringowej, by ją sprzedać i w ten sposób natychmiast uzyskać środki.
  3. Po analizie ryzyka kontrahenta przyznawany jest limit faktoringowy i przedsiębiorstwo podpisuje umowę.
  4. Otrzymujemy wartość faktury pomniejszoną o prowizję dla faktora (zwykle do 20%).

Faktoring bez BIK zapewnia przepływ gotówki w przedsiębiorstwie. Dzięki temu mogą być możliwe na przykład kolejne inwestycje czy też obsługiwanie następnych klientów. Warto wiedzieć, że dostępny jest mikrofaktoring i makrofaktoring bez BIK – finansowanie mogą więc otrzymać niewielkie przedsiębiorstwa oraz bardzo duże firmy.

Dla kogo faktoring bez BIK jest dostępny?

Faktoring bez BIK jest oczywiście przeznaczony dla przedsiębiorców. Instytucje faktoringowe zapewniają finansowanie zarówno małym, jak i większym firmom. Uzyskanie tego rodzaju usługi nie powinno być większym problemem – dostępność jest naprawdę duża. Faktoring bez BIK to produkt stricte dla firm zadłużonych, które mają negatywne wpisy w rejestrach dłużników.

Mimo wszystko mogą z niego skorzystać również przedsiębiorstwa bez żadnej zdolności kredytowej. Może to być spowodowane między innymi bardzo krótkim stażem na rynku. Oprócz tego faktoring bez BIK udzielany jest często startupom, którym banki odmówiły finansowania.

Tego rodzaju usługi są oferowane nawet przy niskiej lub zerowej zdolności kredytowej. Finansowanie może więc uzyskać niemal każde przedsiębiorstwo. Należy jednak pamiętać, że instytucje faktoringowe mają prawo do odmowy, jeżeli uznają kontrahenta za wysoce ryzykownego pod względem spłaty zobowiązania.

Zarówno kredyt w banku jak i instytucji pozabankowej może być korzystny jeśli będziemy świadomie podejmowali decyzję.

Dlatego nie ryzykuj i skorzystaj z wiedzy doświadczonych ekspertów, którzy wybiorą dla Ciebie kredyt i wynegocjują możliwie najkorzystniejsze warunki spłaty.

Wyślij wniosek!

Jakie są rodzaje faktoringu bez BIK?

Firmy faktoringowe oferują różne rodzaje usług. Różnią się one przede wszystkim odpowiedzialnością za niespłacone przez kontrahenta zobowiązanie. Jakie rodzaje faktoringu bez BIK wyróżniamy?

  • pełny (bez regresu) – faktor (firma faktoringowa) bierze na siebie całe ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta. To opcja najbezpieczniejsza dla przedsiębiorcy, jednak najczęściej także będzie ona najdroższa,
  • niepełny (z regresem) – ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta ciąży nadal na przedsiębiorcy, występuje tu swego rodzaju cesja wierzytelności,
  • mieszany – odpowiedzialność za niespłacone zobowiązania ciąży na obu stronach umowy według wcześniej ustalonych warunków.

Faktoring bez BIK może być także cichy lub jawny. Ten podział dotyczy informowania dłużnika o przekazaniu zobowiązania do faktora:

  • cichy – dłużnik nie jest informowany o oddaniu zobowiązania w faktoring,
  • jawny – kontrahent zostaje poinformowany o tym, że zobowiązanie podlega teraz faktorowi.

Wybór konkretnej oferty zależy od wymagań przedsiębiorcy i konkretnej sytuacji. Warto pamiętać, by porównywać propozycje różnych firm pozabankowych – dzięki temu wybierzemy najkorzystniejszą opcję.

Czym charakteryzuje się faktoring cichy bez BIK?

O cichym faktoringu bez BIK mówimy, kiedy kontrahent nie jest informowany, że zobowiązanie zostaje przekazane do firmy faktoringowej. Takie rozwiązanie przedsiębiorcy wykorzystują dość często. Cichy faktoring bez BIK sprawia, że nie pogarszamy relacji biznesowych z klientami lub partnerami. W przypadku tego rodzaju produktów finansowych środki są przekazywane od kontrahenta do przedsiębiorcy. Dopiero wtedy otrzymuje je firma faktoringowa.

Cichy faktoring bez BIK trudno uzyskać. Jeżeli firma faktoringowa nie sprawdza rejestrów dłużników, ocena ryzyka opiera się tylko na kontrahencie. Dlatego też nie od samego przedsiębiorcy, który chce otrzymać finansowanie, zależy szansa na jego uzyskanie. Cichy faktoring bez BIK można otrzymać, jednak oferuje go niewiele firm – często także wiąże się z niekorzystnymi warunkami.

Czy faktoring bez BIK jest bezpieczny?

Należy wiedzieć, że taka forma finansowania nie jest zobowiązaniem. Faktoring bez BIK można uznać więc za dość bezpieczny. Nie wpływa w żadnym stopniu na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Środki za fakturę otrzymujemy natychmiast, co ma sporo zalet. Najważniejszą wadą jest to, że taka usługa kosztuje. Niestety alternatywy takie jak kredyt obrotowy są tutaj wykluczone – można je uzyskać tylko z dobrą zdolnością i historią kredytową.

Należy także mieć na uwadze ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta. Jeżeli pozostaje ono po stronie faktora, przedsiębiorca jest w pełni bezpieczny. Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo firm faktoringowych. Warto więc zadbać o to, by wybrać ofertę od sprawdzonej instytucji. Najlepiej porównać jak najwięcej propozycji i skorzystać z najkorzystniejszej. Przedsiębiorcy mogą także zdecydować się na pomoc doradcy finansowego w tej kwestii.

Dla kogo faktoring bez BIK i KRD jest dobrym rozwiązaniem?

Faktoring bez sprawdzania bazy BIK czy KRD powstał z myślą o przedsiębiorcach, którzy mają negatywne wpisy w rejestrach dłużników. Mimo wszystko mogą go wykorzystać niemal wszystkie firmy. Warto wiedzieć, że również startupy czy nowe działalności się kwalifikują – nie jest potrzebna żadna historia kredytowa. To świetne rozwiązanie dla rozwijających się firm.

Faktoring bez BIK i KRD nie jest dostępny wyłącznie dla zadłużonych firm. Przedsiębiorcy z dobrą historią i zdolnością kredytową także mogą z niego skorzystać – na przykład kiedy potrzebne jest szybkie finansowanie. Instytucje pozabankowe, które oferują takie usługi, mają mało wygórowane wymagania.

Jak ubiegać się o faktoring bez BIK?

Ubieganie się o faktoring bez BIK jest bardzo prostym procesem. Ta usługa polega na tym, by przedsiębiorca otrzymał środki szybko, przez co formalności są ograniczane do koniecznego minimum. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak ubiegać się o faktoring bez sprawdzania BIK.

  1. Wybierz firmę faktoringową i zarejestruj się na stronie wraz z potwierdzeniem tożsamości.
  2. Prześlij fakturę oraz ewentualnie umowę zawartą z kontrahentem.
  3. Poczekaj na decyzję faktora.
  4. Podpisz umowę faktoringową.
  5. Faktor wypłaca zaliczkę na Twoje konto.
  6. Pozostałą część płatności otrzymujesz, kiedy kontrahent dopełni zobowiązania.

Nie zawsze faktoring bez BIK zostanie przyznany dla danego przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć, że można się o niego ubiegać wielokrotnie – najlepiej w różnych instytucjach, jeżeli otrzymamy odmowę. Mimo wszystko tego rodzaju usługi nie mają wygórowanych wymagań, nawet nowo założone firmy mogą otrzymać faktoring bez BIK od firmy pozabankowej bez większego wysiłku.

Kiedy warto zdecydować się na faktoring bez BIK?

Standardowo z faktoringu korzysta wiele przedsiębiorstw. To forma finansowania, która usprawnia przepływ finansów. Dzięki temu firma może zwykle lepiej obsługiwać kolejnych klientów oraz szybciej się rozwijać. Faktoring bez BIK natomiast warto wykorzystać w dość konkretnych sytuacjach:

  • kiedy występują zaległości w spłacie zobowiązań – wtedy dłużnik zostaje zapisany w bazie dłużników (BIK, KRD itd.). Takim firmom banki odmawiają przyznawania kredytu lub faktoringu,
  • kiedy przedsiębiorca nie ma zdolności i historii kredytowej – nowe firmy lub startupy mogą mieć problemy z uzyskaniem finansowania w bankach. Faktoring bez BIK często zastępuje kredyty obrotowe,
  • kiedy środki są potrzebne bardzo szybko – nawet z dobrą zdolnością i historią kredytową środki mogą być potrzebne natychmiast. Wtedy faktoring bez BIK jest często najlepszym rozwiązaniem, ponieważ finansowanie otrzymujemy nawet po kilku godzinach.

Faktoring bez BIK powinien być rozważany raczej jako drugi wybór. Jest to usługa, która oczywiście generuje dodatkowe koszty dla przedsiębiorstwa. Jeżeli korzystanie z niej nie będzie koniecznością, warto rozważyć inne opcje.

Jakie faktury są finansowane przez faktoring bez BIK?

Faktoring bez BIK dotyczy faktur z odroczonym terminem płatności, które nie są przedawnione. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do faktora.

Kto może skorzystać z faktoringu bez BIK?

Kwalifikuje się tutaj niemal każdy przedsiębiorca – nawet z negatywną historią kredytową.

Jakie są najważniejsze wady faktoringu bez BIK?

Jest on przede wszystkim droższy niż w bankach ze względu na ryzyko. Oprócz tego zwykle faktoring bez BIK musi być jawny. Niekiedy kontrahent może nie wyrazić zgody na cesję wierzytelności.

Czym jest limit faktoringowy?

To maksymalna kwota, jaka może zostać wypłacona przez faktora na podstawie przedstawionych faktur. Ma ona charakter odnawialny.

Jakie są najważniejsze zalety faktoringu bez BIK?

Cała procedura jest przede wszystkim szybka, przedsiębiorca może otrzymać środki już po kilku godzinach. Firmy faktoringowe wymagają tylko minimum formalności – zwykle wystarczy dostarczyć dokumentację i potrzebne informacje online. Dodatkowo faktoring bez BIK nie wpływa na zdolność oraz historię kredytową.