Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Kredyt ekologiczny z dotacją BGK – z troski o środowisko

Kredyt ekologiczny z dotacją BGK – z troski o środowisko

08.01.2024
AvatarPaulina Przybysz
kredyt ekologiczny z dotacja bgk
Avatar

W dzisiejszych czasach ekologia ma coraz większe znaczenie. Rośnie świadomość społeczeństwa, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważne są konsekwencje coraz gorszego stanu środowiska naturalnego. Również część klientów zaczyna stosować „zielone” kryteria, wybierając miejsce, gdzie robią zakupy. Zrównoważona środowiskowo działalność gospodarcza wymaga jednak szeregu kosztownych zmian. Jeśli twojej firmy nie stać na takie inwestycje, warto zainteresować się kredytem ekologicznym.

Kredyt ekologiczny – czym jest i kto go udziela?

Chcesz inwestować w środowisko w swojej firmie? Dobrze trafiłeś, bo kredyt ekologiczny to finansowanie przeznaczone dla przedsiębiorstw planujących transformację energetyczną. Chodzi więc o projekty, które zakładają, że w wyniku ich realizacji zmniejszy się zużycie energii w firmie. Kredyty ekologiczne udzielane są przez banki komercyjne, ale można uzyskać do nich bezzwrotną dotację  BGK. Instytucja dofinansowuje inwestycje ekologiczne małych i średnich przedsiębiorstw, aby poprawić stan środowiska w kraju. Prosta odpowiedź na pytanie „czym jest kredyt ekologiczny?” brzmi więc: to finansowanie dla firm, które pozwala wdrażać proekologiczne rozwiązania.

Kredyt ekologiczny 2023 – kryteria przyznawania

Nie każda firma otrzyma dofinansowanie w ramach kredytu ekologicznego BGK. Aby starać się o pomoc, trzeba spełniać określone warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z odrzuceniem wniosku o dodatkowe finansowanie. 

Najważniejszym założeniem kredytów proekologicznych z dotacją jest to, że w wyniku realizacji inwestycji zużycie energii w zmodyfikowanym obszarze działalności ma spaść o przynajmniej 30%. Realizację projektu musi ponadto poprzedzać przeprowadzanie audytu energetycznego, dzięki któremu będzie można uzasadnić potrzebę dokonania inwestycji.

Jeśli chodzi o samą konstrukcję metody finansowania, to jedynie sama kwestia dotacji leży w gestii BGK. Kredyt ekologiczny zostaje jednak przyznany przez bank komercyjny – a więc to do niego należy decyzja kredytowa. To z kolei oznacza, że aby dostać pożyczkę ekologiczną, firma musi spełniać podstawowe wymagania danej instytucji kredytowej. Najważniejsze zatem jest to, aby przedsiębiorstwo miało dobrą zdolność kredytową.

Kto może wnioskować o kredyt ekologiczny?

Kredyt ekologiczny BGK 2023 to pomoc przeznaczona dla ściśle określonej grupy przedsiębiorców. Czy Twoja firma się do niej zalicza? Sprawdźmy to! Według strony Banku Gospodarstwa Krajowego, o dofinansowanie inwestycji proekologicznych mogą się starać:

 • przedsiębiorstwa z sektora MŚP (średnie, małe i mikro),
 • firmy small mid-caps i mid-caps.

Kredyty dla osób prywatnych i firm. Niezależnie od skomplikowania sytuacji. Kompleksowo i przy minimum formalności.

Skontaktuj się z doradcą Spłata Pożyczek!

Kredyt ekologiczny BGK – przeznaczenie

Wiemy już, że dofinansowanie z BGK kredytu ekologicznego trzeba przeznaczyć na inwestycje, dzięki którym spadnie zużycie energii w modernizowanym obszarze. Zastanawiasz się więc pewnie, jakie działania mieszczą się w tej definicji. Otóż pożyczkę ekologiczną można przeznaczyć na:

 • termomodernizację budynków;
 • szeroko rozumiane unowocześnienie infrastruktury firmy, umożliwiające zmniejszenie poboru energii (wymiana lub przebudowa linii produkcyjnych i środków trwałych; patenty, licencje i know-how; udoskonalenie oświetlenia oraz systemów wentylacji i chłodzenia; modernizacja systemów sterowania, modyfikacja linii ciepłowniczych itd.);
 • usługi doradcze związane z inwestycją;
 • spłata umów leasingu;
 • wydatki związane z wdrożeniem Odnawialnych Źródeł Energii (jednak jedynie jako dodatkowy element inwestycji, a nie główny cel projektu).

Zakres czynności finansowanych przez kredyty ekologiczne jest więc szeroki i ściśle określony w umowie kredytowej. Zatem jak starać się o taką pomoc dla firm?

Kredyt ekologiczny dla firm – krok po kroku

Jeśli na poważnie myślisz o inwestycji w dobro środowiska, warto sprawdzić, czy kwalifikujesz się do uzyskania dotacji. Jeśli tak, to przedstawiamy dla Ciebie procedurę wnioskowania o kredyt ekologiczny BGK 2023. Na początku trzeba znaleźć bank, który współpracuje z BGK – nie każda instytucja kredytowa udziela kredytów pod dotacje. I tak zaczyna się proces starania o pożyczkę ekologiczną.

 1. Złożenie wniosku u wybranego kredytodawcy. Otrzymanie promesy kredytu albo zawarcie warunkowej umowy.
 2. Złożenie wniosku w BGK. Po rozpatrzeniu prośby i jej akceptacji wnioskodawcy wydaje się promesę dotacji ekologicznej.
 3. Podpisanie umowy kredytu z bankiem-kredytodawcą, a następnie kontraktu dotyczącego finansowania z BGK.
 4. Wykonanie inwestycji.
 5. Rozliczenie przedsięwzięcia i wypłata premii ekologicznej. BGK przekazuje środki kredytodawcy, spłacając część zobowiązania.

Uzyskanie kredytu ekologicznego wiąże się więc z pewną ilością formalności. Nie zapominaj, że uzyskanie promesy kredytu będzie wymagało dopełnienia zwykłych procedur bankowych związanych m.in. z badaniem zdolności kredytowej czy wniesieniem opłaty przygotowawczej.

Kredyt konsolidacyjny z jedną miesięczną ratą, która jest znacznie niższa niż suma rat, które spłacałeś do tej pory? Zobowiązanie, które nie jest trudne do spłaty?

Skontaktuj się ze specjalistą Spłata Pożyczek, który pomoże Ci wyjść z nadmiernego zadłużenia.

To możliwe!

Wady i zalety kredytu ekologicznego

Ekologiczny kredyt dla firm to rozwiązanie na miarę naszych czasów. Środowiskowy zegar tyka i od każdego z nas zależy, w jakim otoczeniu będziemy żyć. Za sięgnięciem po pożyczkę ekologiczną przemawiają następujące argumenty:

 • możliwość zmniejszenia negatywnego wpływu firmy na środowisko,
 • stosunkowo niskie koszty inwestycji – część kredytu spłaca BGK;
 • szerokie możliwości wykorzystania środków z kredytu ekologicznego.

Zastanawiasz się, czy kredyty proekologiczne mają jakieś wady? Niestety tak. Należą do nich:

 • stosunkowo duża ilość formalności;
 • brak możliwości finansowania inwestycji polegających jedynie na wdrożeniu OZE w danej firmie;
 • kryteria ograniczające przyznawanie dotacji większym przedsiębiorstwom,
 • kredyt udzielany jest na warunkach rynkowych, które nie zawsze są korzystne.

Jaki jest cel kredytów ekologicznych?

Celem kredytów ekologicznych jest finansowanie inwestycji związanych ze zmniejszeniem zużycia energii w firmach. Część kosztów kapitałowych spłaca za beneficjenta BGK – to tzw. premia ekologiczna.

Czy moja firma dostanie na konto środki z dotacji?

Nie. BGK przekazuje pieniądze z kredytu ekologicznego dla firm bezpośrednio do rąk kredytodawcy, spłacając za beneficjenta część kosztów kapitałowych.

Jak szacowany jest spadek zużycia energii w obszarze objętym inwestycją z kredytu ekologicznego?

Szacuje się, że spadek zużycia energii w obszarze inwestycyjnym w ramach kredytu proekologicznego będzie wynosił przynajmniej 30%

Kto może starać się o kredyt proekologiczny z dotacją?

Kredyt ekologiczny przeznaczony jest dla firm z sektora MŚP oraz small mid-caps i mid-caps.

Kiedy można korzystać z dotacji na inwestycje ekologiczne?

Unijny program dofinansowania działań proekologicznych trwa w latach 2021-2027.