Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Kredyt dla rolników na dowolny cel

Kredyt dla rolników na dowolny cel

15.04.2020
AvatarPaulina Przybysz
Kredyt dla rolników na dowolny cel
Avatar

We współczesnym świecie kredyty dla rolników nikogo już nie dziwi. Gospodarstwo rolne, żeby pozostało rentowne, konkurencyjne i nowoczesne, musi być odpowiednio doinwestowane. Dbać trzeba nie tylko o plony czy inwentarz, ale i o park maszyn, nawozy i pojazdy rolnicze oraz inne elementy, które przekładają się na jakość i bezpieczeństwo produkcji (np. zakup środków ochrony roślin) oraz komfort pracowników. Niestety, kredyty na działalność rolną potrzebny bywa również w przypadku klęsk żywiołowych oraz innych wypadków losowych, które są niezależne od ciężkiej i systematycznej pracy farmera.

Wreszcie, właściciel gospodarstwa może po prostu zaciągnąć kredyty dla rolników na dowolny cel właśnie po to, aby rzeczony cel zrealizować – a mogą to być potrzeby zarówno związane z działaniem samego gospodarstwa, jak i remont domu, zakup samochodu, wymarzone wakacje czy wesele córki, chrzciny wnuka lub inna uroczystość rodzinna. Dochody uzyskiwane w rolnictwie uprawniają bowiem do ubiegania się o dodatkowe finansowanie, a kredyt dla rolników na dowolny cel jest jedną z możliwości. Przyjrzyjmy się jej uważnie.

Czy rolnik może wziąć kredyt? Najważniejsze informacje

Gospodarstwo rolne dla większości banków jest firmą jak każda inna – zajmującą się określoną działalnością, osiągającą dochody i ponoszącą koszty. Właścicielem tej firmy jest rolnik, który, podobnie jak właściciel “tradycyjnego” przedsiębiorstwa ubiegać się może o kredyty dla rolników na dowolny cel. Największa różnica polega więc na sposobie udowodnienia osiąganych dochodów oraz dokumentach, które należy dostarczyć. Do najważniejszych należą:

  • ważny dokument tożsamości, czyli dowód osobisty,
  • decyzja z Urzędu Gminy o wysokości podatku rolnego,
  • decyzja o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP),
  • zaświadczenia: o niezaleganiu z podatkami oraz ze składkami KRUS. Uwaga, nie może być ono wydane wcześniej, niż jeden miesiąc przed składaniem wniosku o kredyty dla rolników na dowolny cel.

Jeżeli jednak ubiegamy się o wyższą kwotę, bank wymagać może dodatkowych dokumentów, takich jak np. potwierdzenie dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dokument taki otrzymamy bez problemu we właściwym dla miejsca prowadzenia działalności rolniczej urzędzie gminy. Jeżeli zaś uzyskujemy dochody z tytułu dopłat unijnych i chcemy je wliczyć do zdolności kredytowej, bank lub firma pożyczkowa potrzebować będą oficjalnego potwierdzenia ich wysokości. Takie zaświadczenie wydaje Powiatowa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nie przepłacaj na kredycie gotówkowym. Z naszą pomocą weźmiesz go na atrakcyjnych warunkach, bez konieczności samodzielnego załatwiania formalności.

Niskie oprocentowanie i raty dopasowane do możliwości sprawią, że spłata kredytu będzie dla Ciebie wygodna i bezstresowa. Eksperci Spłata Pożyczek wynegocjują atrakcyjne oprocentowanie, a kredyt zostanie pozyskany w jak najkrótszym czasie.

Wyślij wniosek

Jak obliczana jest zdolność kredytowa rolnika?

Kiedy ubiegamy się o kredyty dla rolników na dowolny cel, instytucja udzielająca nam finansowania – czy jest to tradycyjny bank czy też firma pożyczkowa – obliczy naszą zdolność kredytową. W jaki sposób? Zazwyczaj jest ona obliczana na podstawie wszelkich uzyskiwanych przez gospodarstwo rolne dochodów: dopłat unijnych, dopłat oraz tzw. hektara przeliczeniowego – wyrażonego jako jednostka kalkulacyjna ustanowionej w założeniu do celów podatku rolnego. Bazuje na rzeczywistej powierzchni użytków rolnych (w tym gruntów ornych, łąk, pastwisk, sadów, gruntów pod stawami i  pod zabudowaniami, gruntów zadrzewionych lub zakrzewionych na użytkach rolnych) oraz faktur i prognoz zysków z uprawy ziemi czy hodowli zwierząt. Co ważne, nie ma tutaj znaczenia, czy gospodarstwo prowadzone jest przez jednego rolnika, czy też ma ono współwłaścicieli (małżonków, rodziców, dzieci lub osoby niespokrewnione).

Na co można przeznaczyć kredyt dla rolników?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyty dla rolników na dowolny cel wykorzystać można zgodnie z naszymi potrzebami – niezależnie od tego, czy dotyczą one bezpośrednio gospodarstwa – zakupu lub naprawy maszyn i pojazdów, zakup użytków rolnych, materiałów siewnych i nawozów, inwentarza i jego leczenia, napraw budynków gospodarczych i płatnych szkoleń i warsztatów – czy też wydatków stricte prywatnych. Kredyty dla rolników na dowolny cel spożytkować można bowiem zarówno na zagraniczny wyjazd, kupno samochodu, remont domu, zakup sprzętu RTV i AGD, prywatne leczenie i leki, rachunki, bieżące wydatki czy też spłatę wcześniejszych długów. Nikt nie będzie monitorował, jak i kiedy wydajemy pozyskane w ten sposób środki, nie będziemy musieli dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów, rachunków czy paragonów. Kredyty dla rolników na dowolny cel może być przeznaczony, jak sama nazwa wskazuje, na to, co my sami uznamy za stosowne.

Od czego zależy koszt kredytu dla rolnika?

Podobnie, jak w przypadku innych zobowiązań finansowych, koszt kredytu dla rolnika zależny jest od wielu różnorodnych czynników. Wpływają na niego takie aspekty, jak oprocentowanie zobowiązania, prowizja za udzielenie kredytu i opłaty dodatkowe (na przykład opłata przygotowawcza). Istotny jest również okres spłaty zobowiązania i kwota, na którą zostało ono udzielone.

Wartym uwagi wskaźnikiem opłacalności kredytu jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), obliczana na podstawie wszystkich wymienionych wcześniej czynników. Obecnie kredyt dla rolnika spotkamy w większości banków, co oznacza, że trudno może być wybrać ten najtańszy. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który przeanalizuje sytuację finansową danego rolnika i porówna oferty poszczególnych instytucji finansowych.

Czy warto wziąć kredyt dla rolnika?

Większość rolników prędzej czy później zaciągnie jakieś zobowiązanie finansowe, na przykład kredyt gotówkowy, hipoteczny lub inwestycyjny. Jeśli weźmiemy kredyt na atrakcyjnych warunkach i dopasujemy wysokość rat do naszych możliwości finansowych, kredyt dla rolnika może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Pomoże on wydostać gospodarstwo z kłopotów finansowych, rozwinąć je lub pokryć jakiś osobisty wydatek kredytobiorcy (wymarzone wakacje, samochód czy cokolwiek innego). Wydłużony okres spłaty umożliwia spłacanie kredytu we własnym tempie, dlatego też nie trzeba się obawiać, że comiesięczne raty okażą się zbyt dużym wyzwaniem.

Jaki kredyt może uzyskać rolnik?

Czy rolnik może wziąć kredyt? Najważniejsze informacje na ten temat są następujące: rolnik ma możliwość wzięcia dowolnego rodzaju kredytu (takich jak kredyty inwestycyjne, hipoteczne, gotówkowe, a także kredyt konsolidacyjny), ale będzie musiał w tym celu dostarczyć szereg niezbędnych dokumentów. Możliwe jest zarówno wzięcie kredytu celowego, na inwestycje i wydatki związane z gospodarstwem, jak i kredytu na dowolny cel. Istnieją także kredyty preferencyjne dla rolników, które przeznaczone są właśnie dla tej grupy przedsiębiorców.

Czy dopłaty unijne można wliczyć do zdolności kredytowej?

Wielu rolników otrzymuje wysokie dopłaty unijne, których wliczenie do dochodów znacznie podniosłoby zdolność kredytową. Bank może zgodzić się na uznanie ich, tym samym umożliwiając na przykład wzięcie kredytu na wyższą kwotę, ale niezbędne będzie właściwe zaświadczenie od Powiatowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Skąd wziąć potwierdzenie uzyskiwanych dochodów będąc rolnikiem?

Oficjalne potwierdzenie dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego może być potrzebne szczególnie, jeśli wnioskujemy o kredyt na dużą kwotę. Na jego podstawie bank będzie mógł precyzyjnie oszacować zdolność kredytową danego rolnika. Tego typu dokument można zazwyczaj szybko i bez żadnego problemu otrzymać w odpowiednim urzędzie gminy.