Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Jak zbudować dobrą historię kredytową w BIK?

Jak zbudować dobrą historię kredytową w BIK?

20.07.2019
AvatarPaulina Przybysz
Avatar

Dobra historia kredytowa w BIK daje nam ogromne szanse na uzyskanie kredytu bankowego na korzystnych warunkach, z kolei jej brak lub negatywne zapisy w BIK, mogą spowodować, że nie dostaniemy pożyczki lub zostanie nam udzielona na gorszych warunkach (wyższe oprocentowanie, lub dużo droższe ubezpieczenie kredytu).

Jak zbudować dobrą historię kredytową w BIK?

Dobra historia kredytowa w BIK daje nam ogromne szanse na uzyskanie kredytu bankowego na korzystnych warunkach, z kolei jej brak lub negatywne zapisy w BIK, mogą spowodować, że nie dostaniemy pożyczki lub zostanie nam udzielona na gorszych warunkach (wyższe oprocentowanie, lub dużo droższe ubezpieczenie kredytu).

Dlatego warto zadbać o to, by mieć wysoki scoring w BIK i zdolność kredytową. Ciesząc się dobrą opinią kredytową, bez problemu zrobimy zakupy na raty, weźmiemy pożyczkę gotówkową na cele konsumpcyjne czy zaciągniemy kredyt hipoteczny. Warto wcześniej sprawdzić w jaki sposób można zbudować dobrą historię kredytową i usunąć z BIK niekorzystne dla nas zapisy.

Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Brak jakiejkolwiek historii kredytowej to częsty problem młodych osób starających się o pierwszy kredyt. Często zdarza się, że młode małżeństwa, pomimo dobrych zarobków i stabilnego zatrudnienia, nie mają możliwości uzyskania finansowania. Pamiętajmy, aby wcześniej zadbać o tę kwestię. Zbudowanie dobrej historii kredytowej nie jest trudne, ale będziemy musieli poświęcić na to, co najmniej kilka miesięcy, dlatego warto zacząć działać jak najszybciej, zanim będziemy potrzebowali kredytu.

Dobrą historię w BIK zbudujesz w 4 prostych krokach.

 1. Założenie karty kredytowej.

  Warto wnioskować o kartę ze stosunkowo niskim limitem. Korzystaj z niej regularnie, oczywiście każdorazowo oddając zadłużenie w terminie gwarantującym bezodsetkowy kredyt. Dzięki temu zbudujesz historię w BIK praktycznie bezkosztowo, ponieważ rozsądnie korzystając z karty, nie narażasz się na płacenie bankowi żadnych odsetek. Pamiętaj jednak, że jeśli masz zamiar wnioskować o kredyt hipoteczny, to już sam fakt posiadania karty kredytowej, zmniejsza Twoją zdolność kredytową o wartość, na jaką została wydana karta, nawet jeśli aktualnie nie korzystasz z dostępnego na niej limitu. Użyj jej więc do zbudowania swojej historii i wiarygodności finansowej, a przed planowanym wnioskowaniem o kredyt na mieszkanie, udaj się do banku i zamknij kartę. Pamiętajmy, że pozytywna historia kredytowa buduje się po 6-miesiącach korzystania z limitu/kredytu.

 1. Wnioskowanie o kredyt gotówkowy.

  To rozwiązanie wiąże się z poniesieniem pewnych dodatkowych kosztów (odsetki, prowizja bankowa), ale jeśli pożyczysz stosunkowo niewielką kwotę, a okres kredytowania będzie krótki, to przy relatywnie niskich kosztach, uda Ci się szybko zbudować dobrą zdolność kredytową. Oczywiście powinieneś szczególnie dbać o to, by raty spłacać zawsze w wyznaczonym terminie. Pomoże Ci w tym polecenie zapłaty lub zlecenie stałe ustawione na Twoim koncie bankowym unikniesz ryzyka zapomnienia o terminie płatności. Okres spłaty pożyczki powinien być stosunkowo długi, aby historia kredytowa nie była zbyt krótka. Jeśli więc na celu masz budowanie historii kredytowej w BIK, nie możesz także spłacić całości zobowiązania przed czasem.

 1. Zakupy na raty.

  Nawet jeśli stać Cię na zakupy za gotówkę, warto zainteresować się ofertą ratalną, ponieważ to kolejny krok do przodu w budowaniu Twojej pozytywnej historii kredytowej. Wiele sklepów ze sprzętem AGD, RTV czy salonów meblowych oferuje obecnie bardzo korzystne rozwiązania ratalne (raty 0%). Warto to wykorzystać, kupić na raty mikser, odkurzacz czy fotel i regularnie spłacać swoje zobowiązanie. Informacja o tym będzie widoczna w BIK i może okazać się bardzo cenna.

 1. Uruchomienie debetu w koncie.

  Debet w rachunku bankowym to kolejny sposób, w jaki możesz zbudować swoją wiarygodność kredytową. Już sam fakt, że go posiadasz, jest plusem, ale oczywiście więcej korzyści da Ci aktywne korzystanie z tego narzędzia. Postaraj się raz na jakiś czas wykorzystać część przyznanego limitu debetu i szybko go spłacić. Oczywiście takie rozwiązanie, to konieczność poniesienia kosztów odsetek od debetu, ale przy szybkiej spłacie będzie to niewielka kwota. Warto ponieść taki koszt, aby zbudować pozytywną historię w BIK. Dzięki przemyślanym działaniom wiele zyskasz w oczach banku.
  Jeśli planujesz w najbliższej przyszłości wnioskowanie o kredyt hipoteczny, postaraj się działać wielokierunkowo. To znaczy, skorzystaj jednocześnie z kilku opcji – przykładowo załóż kartę kredytową, kup coś na raty i zaciągnij niewielki kredyt konsumpcyjny. To pozwoli Ci udowodnić, że potrafisz efektywnie zarządzać swoimi finansami i bez problemu obsługiwać kilka różnych opcji kredytowych jednocześnie.

 

Nie ryzykuj, że bank po raz kolejny odmówi Ci udzielenia kredytu.

Z naszą pomocą uzyskasz korzystne zobowiązanie, nawet mając negatywne wpisy w BIK. Szybko i bez zbędnych formalności znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie i pozyskamy nawet najtrudniejsze kredyty i pożyczki. Korzystając z pomocy doradców Spłata Pożyczek, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy i zaczniesz budować dobrą historię kredytową w BIK.

Wyślij wniosek

Jak usunąć niekorzystne wpisy z BIK?

Jeśli masz już historię kredytową, ale nie jest ona krystaliczna, nie załamuj rąk, tylko postaraj się naprawić sytuację. Najważniejsze jest terminowe i rzetelne spłacanie wszystkich swoich zobowiązań finansowych. Postaw to na pierwszym miejscu swojej listy priorytetów. Nie starcza Ci na ratę? Zredukuj maksymalnie koszty życia i podejmij dodatkową pracę. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby nie dopuścić do powstania zaległości w płatnościach, bo to będzie skutkowało negatywny wpisem w BIK.

Warto także trzymać rękę na pulsie i raz na jakiś czas samemu sprawdzić w BIK swoją historię kredytową. Będziesz mieć pewność, że banki i inne instytucje, w których kiedyś pożyczyłeś pieniądze i je oddałeś, poprawnie zamknęły historię Twojego zobowiązania. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w tej kwestii, nie wahaj się wnioskować o zmianę błędnych zapisów. Należy w takiej sytuacji udać się do banku z oficjalnym pismem o sprostowanie zapisu w BIK.
Z kolei, jeśli kiedyś miałeś problemy ze spłatą kredytu – przykładowo spóźniłeś się z płatnością raty, warto wystąpić do banku, w którym byłeś zadłużony z wnioskiem o cofnięcie zgody na przetwarzanie danych o tym kredycie w BIK po zakończeniu spłaty zobowiązania.

Pamiętaj, że wszystkie banki zaciągają raport na Twój temat i widzą wszystkie bieżące zobowiązania/kredyty, jak również te zamknięte w ciągu ostatnich 5 lat. Po tym okresie (5lat), dane w raporcie BIK przechodzą do sekcji kredytów statystycznych, wtedy nie ważą tak na Twoją historię kredytową.

Nawet jeśli nie planujesz zaciągania żadnych kredytów, warto zadbać o dobrą historię w BIK. Prędzej czy później jest ona potrzebna każdemu z nas. Warto pamiętać, że sprawdzają ją nawet operatorzy komórkowi, dostawcy Internetu czy telewizji kablowej, gdy chcemy z nimi podpisać umowę. Brak historii lub negatywne wpisy w BIK mogą nam więc utrudnić codzienne życie dużo bardziej niż się spodziewamy.