Jak zbudować dobrą historię kredytową w BIK?
Dobra historia kredytowa w BIK daje nam ogromne szanse na uzyskanie kredytu bankowego na korzystnych warunkach, z kolei jej brak lub negatywne zapisy w BIK, mogą spowodować, że nie dostaniemy pożyczki lub zostanie nam udzielona na gorszych warunkach (wyższe oprocentowanie, lub dużo droższe ubezpieczenie kredytu).
Dlatego warto zadbać o to, by mieć wysoki scoring w BIK i zdolność kredytową. Ciesząc się dobrą opinią kredytową, bez problemu zrobimy zakupy na raty, weźmiemy pożyczkę gotówkową na cele konsumpcyjne czy zaciągniemy kredyt hipoteczny. Warto wcześniej sprawdzić w jaki sposób można zbudować dobrą historię kredytową i usunąć z BIK niekorzystne dla nas zapisy.
Jak zbudować dobrą historię kredytową?
Brak jakiejkolwiek historii kredytowej to częsty problem młodych osób starających się o pierwszy kredyt. Często zdarza się, że młode małżeństwa, pomimo dobrych zarobków i stabilnego zatrudnienia, nie mają możliwości uzyskania finansowania. Pamiętajmy, aby wcześniej zadbać o tę kwestię. Zbudowanie dobrej historii kredytowej nie jest trudne, ale będziemy musieli poświęcić na to, co najmniej kilka miesięcy, dlatego warto zacząć działać jak najszybciej, zanim będziemy potrzebowali kredytu.
Dobrą historię w BIK zbudujesz w 4 prostych krokach.
-
Założenie karty kredytowej.
Warto wnioskować o kartę ze stosunkowo niskim limitem. Korzystaj z niej regularnie, oczywiście każdorazowo oddając zadłużenie w terminie gwarantującym bezodsetkowy kredyt. Dzięki temu zbudujesz historię w BIK praktycznie bezkosztowo, ponieważ rozsądnie korzystając z karty, nie narażasz się na płacenie bankowi żadnych odsetek. Pamiętaj jednak, że jeśli masz zamiar wnioskować o kredyt hipoteczny, to już sam fakt posiadania karty kredytowej, zmniejsza Twoją zdolność kredytową o wartość, na jaką została wydana karta, nawet jeśli aktualnie nie korzystasz z dostępnego na niej limitu. Użyj jej więc do zbudowania swojej historii i wiarygodności finansowej, a przed planowanym wnioskowaniem o kredyt na mieszkanie, udaj się do banku i zamknij kartę. Pamiętajmy, że pozytywna historia kredytowa buduje się po 6-miesiącach korzystania z limitu/kredytu.
-
Wnioskowanie o kredyt gotówkowy.
To rozwiązanie wiąże się z poniesieniem pewnych dodatkowych kosztów (odsetki, prowizja bankowa), ale jeśli pożyczysz stosunkowo niewielką kwotę, a okres kredytowania będzie krótki, to przy relatywnie niskich kosztach, uda Ci się szybko zbudować dobrą zdolność kredytową. Oczywiście powinieneś szczególnie dbać o to, by raty spłacać zawsze w wyznaczonym terminie. Pomoże Ci w tym polecenie zapłaty lub zlecenie stałe ustawione na Twoim koncie bankowym unikniesz ryzyka zapomnienia o terminie płatności. Okres spłaty pożyczki powinien być stosunkowo długi, aby historia kredytowa nie była zbyt krótka. Jeśli więc na celu masz budowanie historii kredytowej w BIK, nie możesz także spłacić całości zobowiązania przed czasem.
-
Zakupy na raty.
Nawet jeśli stać Cię na zakupy za gotówkę, warto zainteresować się ofertą ratalną, ponieważ to kolejny krok do przodu w budowaniu Twojej pozytywnej historii kredytowej. Wiele sklepów ze sprzętem AGD, RTV czy salonów meblowych oferuje obecnie bardzo korzystne rozwiązania ratalne (raty 0%). Warto to wykorzystać, kupić na raty mikser, odkurzacz czy fotel i regularnie spłacać swoje zobowiązanie. Informacja o tym będzie widoczna w BIK i może okazać się bardzo cenna.
-
Uruchomienie debetu w koncie.
Debet w rachunku bankowym to kolejny sposób, w jaki możesz zbudować swoją wiarygodność kredytową. Już sam fakt, że go posiadasz, jest plusem, ale oczywiście więcej korzyści da Ci aktywne korzystanie z tego narzędzia. Postaraj się raz na jakiś czas wykorzystać część przyznanego limitu debetu i szybko go spłacić. Oczywiście takie rozwiązanie, to konieczność poniesienia kosztów odsetek od debetu, ale przy szybkiej spłacie będzie to niewielka kwota. Warto ponieść taki koszt, aby zbudować pozytywną historię w BIK. Dzięki przemyślanym działaniom wiele zyskasz w oczach banku.
Jeśli planujesz w najbliższej przyszłości wnioskowanie o kredyt hipoteczny, postaraj się działać wielokierunkowo. To znaczy, skorzystaj jednocześnie z kilku opcji – przykładowo załóż kartę kredytową, kup coś na raty i zaciągnij niewielki kredyt konsumpcyjny. To pozwoli Ci udowodnić, że potrafisz efektywnie zarządzać swoimi finansami i bez problemu obsługiwać kilka różnych opcji kredytowych jednocześnie.
Nie ryzykuj, że bank po raz kolejny odmówi Ci udzielenia kredytu.
Z naszą pomocą uzyskasz korzystne zobowiązanie, nawet mając negatywne wpisy w BIK. Szybko i bez zbędnych formalności znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie i pozyskamy nawet najtrudniejsze kredyty i pożyczki. Korzystając z pomocy doradców Spłata Pożyczek, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy i zaczniesz budować dobrą historię kredytową w BIK.
Jak usunąć niekorzystne wpisy z BIK?
Jeśli masz już historię kredytową, ale nie jest ona krystaliczna, nie załamuj rąk, tylko postaraj się naprawić sytuację. Najważniejsze jest terminowe i rzetelne spłacanie wszystkich swoich zobowiązań finansowych. Postaw to na pierwszym miejscu swojej listy priorytetów. Nie starcza Ci na ratę? Zredukuj maksymalnie koszty życia i podejmij dodatkową pracę. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby nie dopuścić do powstania zaległości w płatnościach, bo to będzie skutkowało negatywny wpisem w BIK.
Warto także trzymać rękę na pulsie i raz na jakiś czas samemu sprawdzić w BIK swoją historię kredytową. Będziesz mieć pewność, że banki i inne instytucje, w których kiedyś pożyczyłeś pieniądze i je oddałeś, poprawnie zamknęły historię Twojego zobowiązania. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w tej kwestii, nie wahaj się wnioskować o zmianę błędnych zapisów. Należy w takiej sytuacji udać się do banku z oficjalnym pismem o sprostowanie zapisu w BIK.
Z kolei, jeśli kiedyś miałeś problemy ze spłatą kredytu – przykładowo spóźniłeś się z płatnością raty, warto wystąpić do banku, w którym byłeś zadłużony z wnioskiem o cofnięcie zgody na przetwarzanie danych o tym kredycie w BIK po zakończeniu spłaty zobowiązania.
Pamiętaj, że wszystkie banki zaciągają raport na Twój temat i widzą wszystkie bieżące zobowiązania/kredyty, jak również te zamknięte w ciągu ostatnich 5 lat. Po tym okresie (5lat), dane w raporcie BIK przechodzą do sekcji kredytów statystycznych, wtedy nie ważą tak na Twoją historię kredytową.
Nawet jeśli nie planujesz zaciągania żadnych kredytów, warto zadbać o dobrą historię w BIK. Prędzej czy później jest ona potrzebna każdemu z nas. Warto pamiętać, że sprawdzają ją nawet operatorzy komórkowi, dostawcy Internetu czy telewizji kablowej, gdy chcemy z nimi podpisać umowę. Brak historii lub negatywne wpisy w BIK mogą nam więc utrudnić codzienne życie dużo bardziej niż się spodziewamy.