Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Gdzie sprawdzić upadłość firmy?

Gdzie sprawdzić upadłość firmy?

26.06.2023
AvatarPaulina Przybysz
Sprawdzanie upadłości firmy
Avatar

Zastanawiasz się, dlaczego sprawdzenie upadłości firmy miałoby Cię interesować? Istnieje wiele powodów, związanych głównie z Twoim bezpieczeństwem finansowym. Wiadomo przecież, że nikt nie zadba o Twoje interesy równie dobrze jak Ty sam. Dlatego dzisiaj dowiesz się, dlaczego warto zweryfikować, czy dana firma jest w upadłości lub zgłosiła do sądu stosowny wniosek. Czasami lepiej zrezygnować z pozornie intratnej transakcji, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami w przyszłości. W niniejszym artykule podpowiadamy też przede wszystkim, gdzie sprawdzić upadłość firmy. Zrobisz to często bez wychodzenia z domu i nie musisz nawet mieć wszystkich danych przedsiębiorcy.

Gdzie sprawdzić upadłość firmy?

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz jakoś dowiedzieć się, czy wobec danej firmy wszczęto postępowanie upadłościowe, już na wstępie mamy dobrą wiadomość. To jak najbardziej możliwe! Co więcej, poniżej przedstawiamy listę miejsc, które Ci to umożliwią. Gdzie sprawdzić ogłoszenie upadłości?

  1. Monitor Sądowy i Gospodarczy (MSiG) – w Portalu Rejestrów Sądowych znajdziemy wyszukiwarkę, dzięki której łatwo odnajdziemy wpisy dotyczące interesującego nas podmiotu w MSiG. Baza zawiera nie tylko wpisy wynikające z przepisów Prawa upadłościowego, ale również Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o KRS, ustawy o rachunkowości i innych.
  2. Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – serwis dostępny jest dla wszystkich. Baza zawiera m.in. dane o przedsiębiorcach, stowarzyszeniach i dłużnikach niewypłacalnych.
  3. Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) – bez logowania możemy sprawdzić, czy wobec danej firmy toczy się postępowanie oraz na jakim jest etapie. Znajdziemy tam informacje o osobach fizycznych, prawnych i jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (czyli np. o niektórych spółkach).
  4. Lista upadłości MGBI – wyszukiwarka, która pozwala na otrzymywanie cyklicznych powiadomień mailowych dotyczących sytuacji konkretnych podmiotów. Zawiera dane o upadłości, ale informuje też np. o restrukturyzacji.
  5. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – pozwala na wyszukiwanie informacji na podstawie małej ilości danych (np. tylko imię i nazwisko). Zawiera fakty o osobach fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz o spółkach cywilnych osób fizycznych.

Weryfikując dane dotyczące konkretnego dłużnika, zawsze warto sprawdzić więcej niż jedno źródło. W ten sposób można wyeliminować ryzyko błędu wynikającego z nieaktualnych informacji zawartych w jednym z rejestrów.

Jak sprawdzić, czy firma ogłosiła upadłość?

Wiemy już, gdzie sprawdzić upadłość firmy. Teraz wyjaśnimy krótko, jak to zrobić. Instrukcja będzie zwięzła, bo sprawdzenie upadłości firmy to sprawa bardzo prosta! Kiedyś było dużo trudniej. Osoba zainteresowana musiała pobrać plik MSiG i przeglądać naprawdę obszerne wydania samodzielnie. Dzisiaj wyszukiwarki robią za nas całą pracę. Wystarczy podać dane interesującej nas firmy – i już! Nie musisz nawet dysponować wszystkimi informacjami o przedsiębiorcy i jego działalności. Często wystarczy numer KRS, imię i nazwisko, nazwa firmy lub adres.

Pozyskaj finansowanie przy minimum formalności i bez stresu!

Specjaliści Spłaty Pożyczek przeprowadzą Cię przez cały proces kredytowania. Od znalezienia dostępnych ofert i wybór najkorzystniejszej, poprzez złożenie wniosku, negocjacje z instytucją finansową i pozyskanie indywidualnych warunków zobowiązania, aż do podpisania umowy kredytowej.

Skontaktuj się z doradcą!

Gdzie sprawdzić ogłoszenie upadłości jeszcze nieujawnionej?

Chciałbyś wiedzieć, jak sprawdzić, czy spółka jest w upadłości, nawet jeśli ta nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona? Wymienione w pierwszym paragrafie artykułu rejestry zawierają informacje o już ogłoszonych upadłościach. Musisz pamiętać, że nawet te dane nie zawsze są aktualne. Czasami mija kilka tygodni od wydania postanowienia sądu do umieszczenia wpisu w konkretnym katalogu. A więc gdzie sprawdzić, czy firma jest w upadłości? Najlepszym sposobem wydaje się zasięgnięcie informacji w konkretnym sądzie. Skąd jednak wiedzieć, do której instytucji pójść lub zadzwonić z prośbą o pomoc? Jeśli masz adres firmy, na temat której szukasz informacji, nie powinieneś mieć problemu z określeniem właściwego organu. Będzie nim rejonowy sąd gospodarczy dla głównej siedziby weryfikowanego podmiotu.

Wniosek o upadłość – gdzie sprawdzić, czy został złożony?

Ważna jest nie tylko kwestia tego, gdzie sprawdzić upadłość firmy, ale również weryfikacja faktu, czy dla sprawdzanej firmy został złożony wniosek. Uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytanie daje dobre pojęcie o sytuacji podmiotu. Podobnie jak w przypadku toczących się postępowań, złożone wnioski trudno znaleźć w rządowych rejestrach. Znając adres firmy, możesz skierować do właściwego dla siedziby przedsiębiorstwa sądu stosowne zapytanie. Co do zasady nie są to informacje tajne, więc organ powinien udzielić Ci odpowiedzi – jeśli tylko odpowiednio uzasadnisz prośbę.

Dlaczego warto dokonać sprawdzenia upadłości firmy?

Wiemy już, jak sprawdzić, czy firma ogłosiła upadłość. Ale po co w ogóle zadawać sobie tyle trudu? Powody są liczne, a większość z nich dotyczy Twojego bezpieczeństwa finansowego. Zaraz przekonasz się, że warto!

Każdy powinien weryfikować wiarygodność potencjalnych kontrahentów. Zanim nawiążesz nową współpracę biznesową, sprawdź, czy firma, z którą rozmawiasz, jest wypłacalna. Dzięki wiedzy o tym, jak sprawdzić, czy spółka jest w upadłości, możesz uchronić własne przedsiębiorstwo przed kłopotami, a siebie przed nieprzespanymi nocami. Dwa razy zastanów się przed podjęciem współpracy z firmą, której grozi upadłość. Jeśli mowa o kontrahencie, od którego masz kupować towary lub usługi, istnieje prawdopodobieństwo, że te nie zostaną dostarczone. Grozi Ci więc utrata zapłaconych wcześniej pieniędzy oraz zaburzenie łańcucha dostaw.

„Jak sprawdzić, czy firma ogłosiła upadłość?” – dlaczego jeszcze musisz znać odpowiedź na to pytanie? Przede wszystkim po to, by uniknąć problemów związanych z odzyskaniem swoich należności. Najlepiej byłoby oczywiście nie podejmować współpracy z podmiotem będącym w upadłości. Ale co jeśli firma już będąca Twoim kontrahentem złożyła wniosek o upadłość? Wierzyciele upadłego mają pewne prawa, ale żeby je wyegzekwować, musisz na czas dowiedzieć się o takim stanie rzeczy. Aby skuteczna windykacja należności była możliwa, trzeba zgłosić ją do syndyka. Sąd wyznacza termin na składanie takich zawiadomień: od 1 do 3 miesięcy. Stąd bieżące monitorowanie sytuacji dłużników, zwłaszcza tych, którzy dłuższy czas zalegają z płatnościami, jest naprawdę ważne. 30 dni mija szybko. Jeśli nie zareagujesz na czas, możesz nie odzyskać należności.

Kolejną kwestią związaną ze sprawdzaniem upadłości kontrahentów są sprawy podatkowe. W niektórych przypadkach prawo pozwala uznać należności upadłego dłużnika za nieściągalne. Jakie są tego skutki? Takie świadczenia można często zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zmniejszając tym samym podatek dochodowy. A co z VAT? Istnieje tzw. ulga na złe długi, która pozwala odliczyć już zapłacony podatek od faktur, za które nie otrzymaliśmy płatności, a termin minął przynajmniej 90 dni temu. Trzeba jednak zadziałać, zanim zacznie się postępowanie! Jeśli dłużnik będzie w trakcie postępowania upadłościowego, ulga nie będzie obowiązywać wierzyciela. Czas to pieniądz – dosłownie!

Wiedza o tym gdzie sprawdzić, czy firma ogłosiła upadłość, przyda się nie tylko w biznesie! Warto sprawdzać także podmioty, z którymi mamy do czynienia w życiu prywatnym. Zwłaszcza te, które wiążą się z transakcjami o dużych kwotach. Mamy tutaj na myśli np. biura podróży. Warto zachować w ich przypadku wyjątkową ostrożność. Jeśli taka firma upadnie, gdy będziemy na urlopie, bezpieczny powrót powinien nam zagwarantować Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Zalecamy jednak upewnić się wcześniej, że kupujemy wczasy u sprzedawcy w dobrej sytuacji finansowej. Wakacje to czas na wypoczynek, a nie zmartwienia! Uchroń się przed niepotrzebnym stresem.

Jak sprawdzić, czy spółka jest w upadłości? Trzeba się tym zająć jeszcze przed transakcją! Zwłaszcza w przypadku poważniejszych inwestycji, takich jak zakup mieszkania deweloperskiego. Są co prawda sposoby dochodzenia należności przez klientów upadłego dewelopera, ale najlepiej by było, gdyby do takiej sytuacji w ogóle nie doszło, prawda?

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Sprawdzenie upadłości firmy – podsumowanie

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś wiedzieć, gdzie sprawdzić upadłość firmy. Warto postępować według zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”. Jeśli chodzi o finanse, nie da się być zbyt ostrożnym. Weryfikacja sytuacji ekonomicznej potencjalnych klientów lub partnerów biznesowych może uchronić Cię nie tylko przed stratami finansowymi, ale również niepotrzebnym stresem. Próby odzyskania należności od upadłych dłużników są czasochłonne, a tę energię można było przecież przeznaczyć na coś znacznie bardziej produktywnego. Zatem gdzie sprawdzić, czy firma jest w upadłości? Warto wykorzystać przede wszystkim Monitor Sądowy i Gospodarczy. Można też sięgnąć do rejestrów: Krajowego Rejestru Sądowego i Krajowego Rejestru Zadłużonych. Cennym zasobem jest lista upadłości MGBI. Nie zapominajmy również o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przypadku wniosków o upadłość zawsze można zwrócić się z pytaniem do konkretnego sądu.