Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Gdzie można otrzymać pożyczkę najszybciej?

Gdzie można otrzymać pożyczkę najszybciej?

31.07.2020
AvatarPaulina Przybysz
Gdzie można otrzymać pożyczkę najszybciej?
Avatar

Szybkość otrzymania gotówki jest tym, na co wiele osób zwraca uwagę, decydując się, gdzie i od kogo pożyczyć pieniądze. Oczywiście, takie aspekty, jak całkowity koszt pożyczki, oprocentowanie, czy okres spłaty również mają duże znaczenie, ale mogą one schodzić na dalszy plan, kiedy bardzo zależy nam na czasie. Pojawia się w związku z tym pytanie: gdzie można otrzymać pożyczkę najszybciej? Od czego zależy, ile będziemy musieli czekać na przyznanie pożyczki i wypłatę gotówki?

Gdzie można otrzymać pożyczkę najszybciej?

Najprostszym, najszybszym i często też najtańszym sposobem na pożyczenie pieniędzy jest pożyczka do rodziny lub znajomych. Z reguły nie spisuje się umowy, zwłaszcza w przypadku małych kwot, nie ma potrzeby wypełniania jakiegokolwiek wniosku, a pieniądze są przekazywane bardzo szybko, czy to w gotówce, czy to za pomocą przelewu. Nie każdy jednak ma chęć czy możliwość pożyczenia środków od osób bliskich.

Drugą bardzo szybką opcją w takiej sytuacji są pożyczki internetowe. Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają wychodzenia z domu, a sam proces ich zaciągania jest bardzo prosty. Z reguły polega jedynie na wypełnieniu krótkiego wniosku, potwierdzeniu swojej tożsamości i oczekiwaniu na wypłatę środków. W przeciwieństwie do banków, firmy pożyczkowe stosunkowo rzadko wymagają zaświadczeń o dochodach czy innych tego typu dokumentów.

Wykres czas oczekiwania na pożyczkę
Źródło: https://mojafirma.infor.pl/kredyty/kredyty-i-pozyczki-hipoteczne/3108752,galeria,Pozyczka-online-bez-wychodzenia-z-domu-Smartney.html

Pożyczki „na dowód”

Jak wspomniano powyżej, większość pożyczkodawców nie wymaga pozyskiwania i przekazywania im takich dokumentów, jak zaświadczenie o dochodach. Jedyny dokument, jaki będzie nam potrzebny, to ważny dowód osobisty.

Często nawet nie sam fizyczny dowód (konieczność wysyłania jego skanu spotyka się coraz rzadziej, jako że takie rozwiązanie krytykowane jest za niski poziom bezpieczeństwa), a po prostu dane na nim zawarte, takie jak numer PESEL, czy seria i numer samego dowodu.

W związku z tym można spotkać się z ofertami „pożyczek na dowód”. Chociaż niewątpliwie będą one wymagały posiadania tego dokumentu, to jednak sama nazwa wcale nie musi oznaczać, że rzeczywiście będzie to pożyczka bardzo szybka. W każdym przypadku konieczne będzie bowiem jeszcze wypełnienie wniosku oraz potwierdzenie tożsamości.

Szybkość otrzymania pożyczki zależy od sposobu weryfikacji tożsamości

Sposobów weryfikacji tożsamości jest stosunkowo dużo. Dużą popularnością cieszy się tak zwany przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę (1 złotówkę lub 1 grosz). Wystarczy, że po wypełnieniu wniosku wykonamy go na wskazany nam rachunek, a kiedy zostanie on zaksięgowany, pożyczkodawca będzie wiedział, że jesteśmy tym, za kogo się podajemy.

Wynika to z faktu, że odbiorca przelewu może zobaczyć, kto jest jego nadawcą, a założenie konta bankowego na nieswoje dane jest bardzo trudne (aczkolwiek nie niemożliwe). Jeśli więc mamy dostęp do konta bankowego założonego na dane pokrywające się z tymi, które wpisaliśmy we wniosku o pożyczkę, uznaje się to za dostateczne potwierdzenie tożsamości.

Przelew weryfikacyjny jednak nie zawsze jest bardzo szybką metodą potwierdzenia tożsamości. Jeśli rachunek odbiorcy znajduje się w innym banku, na jego zaksięgowanie poczekamy zazwyczaj jeden dzień roboczy. Dlatego też wiele firm pożyczkowych wdrożyło inny, szybszy sposób potwierdzania tożsamości, który nie wymaga czekania ani wychodzenia z domu. Nie ma też w jego przypadku znaczenia, czy posiadamy środki na koncie, czy też jest ono puste.

Rzeczonym sposobem jest wykorzystywanie specjalnych aplikacji, takich jak Kontomatik czy Instantor, za pomocą których musimy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. Następnie aplikacja błyskawicznie pobiera z niej informacje o naszej tożsamości, które porównywane są z tymi wpisanymi we wniosku o pożyczkę. Jest to szybsza metoda, ponieważ nie wymaga wykonywania przelewu i działa niezależnie od dnia czy godziny.

Należy pamiętać, że potwierdzenie tożsamości to jedno, ale nawet jeśli pożyczka zostanie nam przyznana i pożyczkodawca wyśle pieniądze to, o ile wysłał je przelewem zwykłym, a nie natychmiastowym, poczekamy jeszcze około jednego dnia roboczego (lub więcej, w zależności od dnia tygodnia) na jego zaksięgowanie.

Kiedy na otrzymanie pożyczki poczekamy dłużej?

W większości przypadków na zatwierdzenie naszego wniosku o pożyczkę poczekamy zaledwie kilka dni, a nawet kilka godzin – są jednak takie okresy, w których czas oczekiwania może się przedłużyć. Chodzi oczywiście o weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, podczas których, po pierwsze wnioski mogą nie być rozpatrywane, a po drugie przyznane środki mogą nie być wysyłane.

Warto sprawdzić informacje zawarte na stronie internetowej wybranego przez nas pożyczkodawcy, aby dowiedzieć się, w jakich godzinach i dniach pracują jego konsultanci, i w jakim terminie możemy spodziewać się rozpatrzenia wniosku i wypłaty środków.

Jaka jest najszybsza pożyczka nie na konto bankowe?

Zazwyczaj po przyznaniu pożyczki jej kwotę, czy to przelewem zwykłym, czy natychmiastowym, wysyła się na konto bankowe pożyczkobiorcy. Jest to wygodne rozwiązanie, ale nie dla wszystkich – wciąż są na przykład osoby, które nie posiadają konta bankowego lub wolą, z jakiegoś względu, otrzymać gotówkę do ręki.

Alternatywą jest między innymi umówienie się, aby przedstawiciel pożyczkodawcy odwiedził nas w domu, przekazał nam umowę do podpisania, a następnie pożyczone środki w gotówce. Niekiedy możliwa jest też spłata rat w podobny sposób – nie na konto wierzyciela, a do ręki przedstawiciela, który będzie nas co miesiąc odwiedzał. Taka forma pożyczki jest preferowana zwłaszcza przez osoby starsze. To, jak szybka jest, zależy od tego, w jak szybkim terminie konsultant jest w stanie się u nas pojawić, i czy dana firma w ogóle posiada pracownika w naszym rejonie.

Inna opcja to pożyczka na tak zwany czek GIRO. W jej wypadku pieniądze odbiera się, na podstawie dowodu osobistego i przysłanego nam przez pożyczkodawcę czeku, w placówce Poczty Polskiej. Jest to w miarę wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że większość osób ma taką placówkę w swojej okolicy, natomiast wymaga wyjścia z domu i samodzielnego udania się do niej.

Czy każdy może otrzymać szybką pożyczkę?

Internetowe pożyczki cenione są właśnie za ich szybkość, ale także za to, że pożyczkodawcy na ogół stawiają pożyczkobiorcom mniejsze wymagania niż banki. Chodzi tu w dużej mierze o zdolność kredytową i historię kredytową.

Faktycznie, łatwiej jest otrzymać pożyczkę niż kredyt będąc w ciężkiej sytuacji, ale wiele firm pożyczkowych nie tylko weryfikuje zdolność kredytową potencjalnych klientów, ale także sprawdza ich historię kredytową w BIK-u. Szybka pożyczka wbrew pozorom nie jest dla każdego – osoby pozbawione dochodów, czy też notorycznie spóźniające się ze spłacaniem zobowiązań mogą mieć problem z jej otrzymaniem.

Dobrym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z doświadczonym pośrednikiem kredytowym. Wykorzysta on swoją wiedzę i doświadczenie, aby dokładnie przeanalizować naszą sprawę i ustalić, skąd i na jakich warunkach możemy pozyskać potrzebne finansowanie.

Gdzie można otrzymać pożyczkę najszybciej – podsumowanie

W zależności od sposobu weryfikacji tożsamości, tego w jaki sposób chcemy odebrać środki i daty, w której o nie zawnioskujemy, oczekiwanie na zaakceptowanie wniosku i wypłatę środków może potrwać od kilkudziesięciu minut do maksymalnie kilku dni. Internetowe pożyczki są jednym z najszybszych sposobów na pozyskanie dodatkowych funduszy, natomiast jeśli zależy nam na czasie,  zawsze warto sprawdzać, jakie ramy czasowe rozpatrywania wniosku i wysyłania gotówki deklaruje konkretnie wybrana przez nas firma.

Czy szybka pożyczka się opłaca?

Szybkość wypłaty pożyczonych środków kompletnie nie świadczy o opłacalności (bądź nieopłacalności) danej pożyczki. W praktyce oznacza to, że każdorazowo powinniśmy dokładnie przeanalizować ile kosztuje pożyczka. To, że pożyczkodawca w umowie pożyczki zobowiązuje się do natychmiastowej wypłaty środków, nie oznacza, że to rozwiązanie będzie bardzo drogie. Jednakże najczęściej to, że środki są na naszym koncie tak szybko, uwzględnione jest w kosztach.

Czy do udzielenia pożyczki wystarczy dowód osobisty?

W wielu firmach pożyczkowych możemy starać się o pożyczkę, gdzie jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty.  Skraca to znacznie proces kredytowania, gdyż pożyczkodawca weryfikuje jedynie naszą tożsamość (reszta informacji pochodzi z wypełnionego przez nas wniosku).

Czy pożyczkodawca weryfikuje wniosek?

Szybka pożyczka najczęściej nie wymaga od nas dostarczania dokumentów, a jedynie wypełnienia wniosku i samodzielnego udzielenia informacji co do dochodów, wydatków, czy aktualnie spłacanych zobowiązań. Jeśli te informacje nie wzbudzają wątpliwości, najczęściej nie są dodatkowo potwierdzane. Jednakże ten fakt w żaden sposób nie świadczy o tym, że w takim wniosku możemy podać nieprawdziwe informacje. Podpisując wniosek, oświadczamy bowiem, że zawieramy w nim tylko prawdziwe dane. A za ewentualne fałszerstwo możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.