Czym są zapytania w BIK?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która gromadzi, przetwarza oraz udostępnia informacje na temat kredytobiorców z całej Polski. Baza danych zawiera między innymi dane zaciągniętych zobowiązań finansowych oraz historię ich spłat. Te informacje pozwalają przyznać kredytobiorcy scoring kredytowy BIK, czyli swego rodzaju ocenę punktową. Jest ona brana pod uwagę przy ocenie zdolności w bankach i instytucjach pożyczkowych.
Zapytania w BIK są natomiast prośbami o udostępnienie informacji na temat danego kredytobiorcy składanymi w Biurze Informacji Kredytowej. Zwykle wystosowuje się je, kiedy klient banku lub firmy pożyczkowej ubiega się o finansowanie. Na podstawie otrzymanych informacji kredytodawca może dokładniej przeanalizować zdolność kredytową danej osoby.
Warto wiedzieć, że tego rodzaju zapytania w BIK obniżają scoring klienta. Oznacza to więc przede wszystkim niższą zdolność kredytową. Im częściej ubiegamy się o finansowanie, tym szybciej zmniejszamy scoring BIK. Kredyt z dużą ilością zapytań w Biurze Informacji Kredytowej może być niekiedy nawet niemożliwy do uzyskania.
Zanim odpowiemy, kiedy kredyt z dużą ilością zapytań w BIK jest realny, wiedz, że zapytania w BIK nie muszą wpływać na zdolność kredytową. Dotyczy to jednak wyłącznie dość konkretnych sytuacji. Zapytanie w BIK nie wpłynie na zdolność kredytową, jeżeli zostało wystosowane z następujących powodów:
- sprawdzenie aktualnej wiarygodności kredytobiorcy już w czasie spłacania zobowiązania,
- zapytanie do innych celów niż kredytowych (np. zarządzanie),
- zapytanie złożone przez samego kredytobiorcę na swój temat.
Zapytania kredytowe w BIK dotyczące bezpośrednio zobowiązań finansowych niestety obniżają zdolność klienta. Jeżeli będzie ich dużo, banki będą oferować nieco gorsze warunki lub też stosować odmowy.
Czy można otrzymać kredyt z dużą ilością zapytań w BIK?
Zapytania w BIK związane z zaciąganiem zobowiązań finansowych lub wnioskowaniem o nie zawsze będą obniżać zdolność kredytową. Jest ona kluczowym wyznacznikiem dla banków i instytucji pożyczkowych przy udzielaniu finansowania. Dlatego też im więcej zapytań w BIK zostanie wystosowane, by poznać scoring danej osoby, tym niższa szansa na uzyskanie kredytu lub pożyczki w przyszłości.
Nie należy jednak wykluczać możliwości uzyskania finansowania. Kredyt z dużą ilością zapytań w BIK również można otrzymać. Jest to jednak nieco trudniejsze, ponieważ wtedy kredytobiorca powinien “nadrobić” zdolność kredytową przez wyższe zarobki, dobrą historię spłat i inne czynniki. Zapytania w BIK tylko ją obniżają, ale ostatecznie znikają. Biuro Informacji Kredytowej nie przechowuje takich danych w nieskończoność. Standardowo są one automatycznie usuwane po roku.
Kredytobiorcy z dużą liczbą zapytań w BIK powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na produkty pozabankowe – znacznie łatwiej je otrzymać. Można również zaczekać na automatyczne usunięcie informacji z BIK. Należy także pamiętać, by nie wystosowywać zbyt wielu kolejnych zapytań. Mimo wszystko nawet banki niejednokrotnie będą zainteresowane udzieleniem finansowania dla klienta z dobrymi regularnymi zarobkami, nawet jeżeli na jego dane wystosowano sporo zapytań w BIK.
Scoring, jaki wylicza Biuro Informacji Kredytowej, to wygodna ocena punktowa, która informuje, czy dany kredytobiorca terminowo spłaca swoje zobowiązania. Wynik 80 do 100 punktów oznacza wiarygodnego klienta. Im niższa ocena, tym wyższe ryzyko podejmuje bank przy udzielaniu finansowania. Banki często korzystają ze scoringu BIK, a wpływa na niego liczba wystosowanych zapytań.
Ile zapytań kredytowych akceptują banki przy udzielaniu finansowania?
Nie ma jasno określonych limitów, według których działają banki czy instytucje pożyczkowe. Warto w pierwszej kolejności wiedzieć, jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową. Ważne są takie elementy jak wysokość i regularność zarobków, wiek, stan majątkowy oraz cywilny czy też historia spłat poprzednich zobowiązań. Scoring BIK skupia się na tym ostatnim elemencie – poprzednio zaciąganych kredytach oraz ich spłacie.
Warto wiedzieć, że nie zawsze liczba zapytań w BIK ma taki sam wpływ na ocenę zdolności kredytowej:
- raporty na swój temat nie mają żadnego wpływu na scoring BIK,
- wyłącznie zapytania w BIK wystosowywane przez banki i instytucje pożyczkowe mają wpływ na ocenę zdolności kredytowej.
Bez konkretnie określonego limitu akceptowalnych zapytań w BIK, wymagania banków i firm pożyczkowych będą różnić się między sobą. Można jednak ocenić pewną średnią. Ile zapytań kredytowych akceptują banki? W większości banki akceptują do 4 zapytań na miesiąc oraz maksymalnie 6 zapytań przez 3 miesiące. Oczywiście te wymagania mogą się różnić, jednak należy zauważyć, że są dość restrykcyjne.
Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!
Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.
Czy zapytanie do BIK obniża zdolność kredytową kredytobiorcy?
Bardzo często duża ilość zapytań w BIK ma ogromne znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej. Nie przekreśla to szansy na uzyskanie kredytowania, lecz może znacząco ją obniżyć. Wiele zależy od rodzaju zaciąganego zobowiązania.
W przypadku kredytów na duże kwoty (np. hipotecznych) kredytobiorcy składają najczęściej jednocześnie wnioski kredytowe do różnych banków i instytucji pozabankowych. Dzięki temu udaje się znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Inaczej poznanie konkretnych szczegółów finansowania nie zawsze będzie możliwe. Oznacza to ostatecznie złożenie wielu zapytań w BIK przez instytucje finansowe.
Czy zapytania do BIK obniżają zdolność? Tak, ale warto jednak wiedzieć, że jeżeli zostaną one wystosowane do 14 dni – wszystkie zapytania traktuje się jako jedno. Ma więc to wpływ na zdolność kredytową klienta, lecz ostatecznie naprawdę niewielki. Zapytania w BIK wystosowywane w dłuższych odstępach zaliczają się bez zmian.
Firmy pożyczkowe również badają zdolność kredytową klientów. Zapytania w BIK dotyczące pożyczek nie są jednak uwzględniane przy scoringu. Wpływają one jednak na ocenę ryzyka związanego z udzieleniem finansowania danemu klientowi. Regularne zaciąganie pożyczek może być negatywnie odebrane przez bank. Same firmy pożyczkowe natomiast nie zwracają najczęściej większej uwagi na liczbę zapytań w BIK przy udzielaniu środków.
Gdzie kredyt z dużą ilością zapytań w BIK jest możliwy do uzyskania?
Zastanawiając się, gdzie możesz uzyskać kredyt przy dużej ilości zapytań w BIK, wiedz, że takie finansowanie jest dostępne w większości polskich banków. Mimo wszystko należy mieć na uwadze to, że kredytodawcy biorą pod uwagę więcej czynników niż tylko liczba zapytań w BIK. Znaczenie mają:
- zarobki i sposób zatrudnienia kredytobiorcy,
- historia spłat poprzednich zobowiązań (terminowo lub z opóźnieniami),
- status majątkowy oraz cywilny klienta,
- możliwości związane z ustanowieniem zabezpieczenia.
Duża ilość zapytań w BIK przy staraniu się o kredyt podważa jednak wiarygodność kredytobiorcy. Może to oznaczać problemy z uzyskaniem finansowania. Wiele zapytań i zaciąganie kolejnych zobowiązań grozi też przekredytowaniem – to natomiast często wiąże się z późniejszymi problemami w spłacie.
Uzyskanie finansowania z dużą ilością zapytań BIK jest najprostsze, gdy korzystamy z usług pożyczkowych firm pozabankowych. Tam proces analizy zdolności kredytowej jest najczęściej mniej restrykcyjny. W przypadku banków każda instytucja podchodzi do kwestii liczby zapytań w BIK indywidualnie.
Czy istnieje limit zapytań w BIK?
Nie ma konkretnego limitu zapytań w BIK, którym kierują się banki czy instytucje pozabankowe. Jest to ustalane indywidualnie zależnie od samego klienta oraz wybranego kredytodawcy. Jako umowne maksimum uznaje się 6 zapytań w BIK na około 3 miesiące. Nie warto więc składać wniosków kredytowych w każdej możliwej instytucji – należy wcześniej porównać oferty i ubiegać się o finansowanie, które zapewnia najkorzystniejsze warunki.
Jak więc widać, to czy kredyt z dużą ilością zapytań w BIK będzie możliwy do otrzymania, zależy w dużej mierze od tego, ile faktycznie jest tych zapytań. Warto również pamiętać o odstępach czasowych między kolejnymi wnioskami kredytowymi. Po otrzymaniu odmowy najlepiej odczekać nawet kilka miesięcy przed kolejną próbą uzyskania kredytu lub pożyczki. Dzięki temu maksymalizujemy szansę na uzyskanie finansowania w przyszłości, a także nie wystosowujemy nadmiernej liczby zapytań do BIK, która mogłaby zmniejszyć zdolność kredytową.
Jak długo są przechowywane dane w BIK?
Kredyt z dużą ilością zapytań w BIK niekoniecznie jest nierealny. Dla kredytobiorców cenną informacją jest również to, że w standardowych warunkach BIK przechowuje dane dotyczące zapytań o scoring kredytowy jedynie przez rok. Następnie są one automatycznie wymazywane z bazy. Warto jednak wiedzieć, że zapytania dotyczące nieudzielonych kredytów powinny być nieco wcześniej usunięte przez same banki. Jest to prawny wymóg narzucany instytucjom finansowym.
Bank ma maksymalnie 30 dni na usunięcie informacji o zapytaniach w BIK związanych z nieudzielonymi kredytami. Samodzielne wymazywanie takich danych jest niemożliwe. Można jednak wysłać w tej sprawie pismo do instytucji, która zgłosiła dane zapytanie.
Jeżeli chcemy “wyczyścić” historię i poprawić zdolność kredytową, można to zrobić. Należy w pierwszej kolejności spisać wszystkie instytucje, które wystosowały zapytania kredytowe do BIK, ale nie udzieliły ostatecznie finansowania. Następnie wystarczy dostarczyć do nich dokument z prośbą o usunięcie danych. Wtedy zapytania w BIK zostaną wymazane znacznie szybciej.