Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/BIK – zastrzeżenie kredytowe

BIK – zastrzeżenie kredytowe

08.12.2023
AvatarPaulina Przybysz
bik – zastrzezenie kredytowe
Avatar

Każdy z nas słyszał o niejednym przypadku wymuszenia, polegającego na tym, że przestępcy wyłudzają kredyty na cudze dane. Zastosowanie tego typu procederu oznacza, że oszust zgarnia gotówkę, a ofiara zostaje z długiem. Czy można się przed tym uchronić? Jak zablokować możliwość wzięcia kredytu na Twoje nazwisko? W tej kwestii warto przyjrzeć się usłudze oferowanej przez BIK – zastrzeżeniu kredytowemu. Dowiedz się, na czym polega ta metoda prewencji wyłudzeń kredytowych.

BIK – zastrzeżenie kredytowe

Zastrzeżenie kredytowe to system mający na celu ograniczenie przestępstw finansowych, czyli zaciąganiu zobowiązań na cudze nazwisko. Czy można zablokować możliwość wzięcia kredytu z użyciem naszych danych? Biuro Informacji Kredytowej pozwala tego dokonać. Oferowane przez BIK zastrzeżenie kredytowe polega na tym, że wysyłasz do systemu informację o tym, że zatrzymujesz możliwość zaciągania zobowiązań na Twoje nazwisko. Oczywiście oznacza to także, że Ty sam nie możesz wziąć kredytu. Dlatego możesz tę blokadę cofnąć, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Jak działa zastrzeżenie kredytowe?

Zastrzeżenie BIK ma naprawdę prosty mechanizm działania. Musisz jednak najpierw wiedzieć, że nie wszystkie instytucje należą do systemu Zastrzeżenia kredytowego. Niestety, na tę chwilę lista uczestników nie jest długa. Kiedy ktoś składa wniosek o kredyt, bank należący do systemu sprawdza, czy na dane nazwisko nie zostało nałożone zastrzeżenie kredytowe BIK. Jeśli tak, odrzuci prośbę o finansowanie. Trzeba o tym pamiętać wtedy, gdy Ty sam zdecydujesz się starać o kredyt i cofnąć blokadę. W innym wypadku nawet Ty sam zostaniesz odprawiony z kwitkiem.

Jak zablokować możliwość wzięcia kredytu?

Jesteś zainteresowany ochroną swoich danych poprzez zastrzeżenie kredytowe? To funkcja dostępna jedynie dla osób, które włączyły Alerty BIK. Usługa ta polega na tym, że zostajesz powiadomiony za każdym razem, gdy na Twoje nazwisko zostanie zawarta transakcja z odroczoną płatnością, będzie podjęta próba wyłudzenia lub do BIK wpłynie negatywny wpis o opóźnieniach w spłacie zobowiązań. Jak zablokować możliwość wzięcia kredytu na Twoje dane? Oto instrukcja krok po kroku:

 1. Załóż konto w BIK, podając numer dowodu osobistego i PESEL.
 2. Zweryfikuj swoją tożsamość (BIK poleca metodę przelewu weryfikacyjnego na 1 zł z Twojego konta).
 3. Aktywuj konto i ustal hasło poprzez link otrzymany w wiadomości e-mail.
 4. Zatwierdź ofertę Alertów BIK – zastrzeżenie kredytowe włączy się automatycznie.

Zablokowanie możliwości wzięcia kredytu na Twoje dane to zatem nic trudnego!

Kto może zdecydować się na zastrzeżenie kredytowe?

Zastrzeżenie kredytowe BIK to usługa dostępna dla każdego, kto obawia się o bezpieczeństwo swoich danych. Aby włączyć Alerty BIK i tym samym zabezpieczyć swoje nazwisko przed groźbą wyłudzenia, trzeba tylko założyć konto w BIK. Funkcjonalność jest dostępna zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm.

Zastrzeżenie danych w BIK – lista banków

Czy można zablokować możliwość wzięcia kredytu na nasze nazwisko w sposób całkowity? Niestety nie. Zabezpieczenie działa jedynie w przypadku złożenia wniosku w jednej z instytucji należących do systemu Zastrzeżeń kredytowych. We wrześniu 2023 r. jest ich trzynaście:

 • Citi Handlowy,
 • AlfaKredyt,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Provident,
 • Pekao Bank Hipoteczny,
 • Paytree,
 • SKOK Kwiatkowskiego,
 • SKOK Boże Dary,
 • Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta,
 • MediRaty,
 • SKOK Wisła,
 • Krakowska SKOK,
 • SKOK Szopienice.

BIK na swojej stronie zapewnia, że powyższa lista będzie się wydłużać.

Ile kosztuje zastrzeżenie kredytowe BIK?

Sama usługa zastrzeżenia BIK jest bezpłatna. Dostępna jest jednak tylko dla uczestników usługi Alerty BIK, za którą trzeba zapłacić. Na szczęście nie mówimy tutaj o dużych kwotach. Roczna opłata za włączenie usługi to jedynie 36 zł w przypadku pakietu podstawowego. Można go rozszerzyć o 1 raport BIK, dzięki któremu zweryfikujesz, czy uprzednio nie doszło do wyłudzenia na Twoje dane. Za ten wariant trzeba zapłacić 85 zł. Dostępny jest również Pakiet Bezpieczna Rodzina za 128 zł rocznie. W ramach tej opcji możesz włączyć alerty dla siebie oraz dodatkowych czterech bliskich osób. Wariant podstawowy dla firm to koszt 39 zł rocznie.

Zastrzeżenie danych osobowych w BIK – wady i zalety

Czy blokada danych osobowych w BIK jest idealnym sposobem prewencji wyłudzeń? To rozwiązanie ma jeszcze niestety sporo wad. Najważniejszą z nich jest krótka lista instytucji, które współpracują z systemem. Wystarczy wybrać się do dowolnego banku lub firmy pożyczkowej spoza powyższego wykazu, aby uniknąć weryfikacji. Kolejnym minusem jest odpłatność usługi. Jako słabą stronę można wymienić też to, że użytkownik, który chce chronić swoje dane, musi wykupić także Alerty BIK – nie da się włączyć blokady w inny sposób.

Proponowane przez BIK zastrzeżenie kredytowe ma jednak również plusy. Chociaż trzeba zapłacić za tę ochronę, cena nie jest wysoka. Niewątpliwą zaletą jest spokój, który osiągniemy dzięki wiedzy, że nasze dane są chronione. Ponadto usługę można włączyć i wyłączyć online, bez wychodzenia z domu, w dowolnej chwili.

Co to jest zastrzeżenie kredytowe?

Zastrzeżenie kredytowe BIK to blokada możliwości wzięcia kredytu na dane nazwisko. Ma na celu zapobieganie wyłudzeniom kredytów i pożyczek na cudze dane. Po jej włączeniu nikt nie weźmie pożyczki na Twoje nazwisko – nawet Ty sam!

Jak zastrzec swoje dane w BIK?

Należy założyć konto w systemie BIK i włączyć usługę Alerty BIK.

Czy zastrzeżenie kredytowe jest darmowe?

Samo w sobie tak, ale do jego włączenia niezbędna jest funkcja Alerty BIK. Jej minimalny koszt to 36 zł za rok.

Czy oferowane przez BIK zastrzeżenie kredytowe daje stuprocentową pewność, że nikt nie weźmie kredytu na moje nazwisko?

Niestety nie. Blokada działa jedynie w przypadku instytucji, które przystąpiły do systemu zabezpieczeń kredytowych. Jest więc możliwość ominięcia zastrzeżenia poprzez wybór placówki, która nie dokonuje takiej weryfikacji.