Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Zadłużenie osoby prywatnej – jak je sprawdzić?

Zadłużenie osoby prywatnej – jak je sprawdzić?

17.03.2023
AvatarPaulina Przybysz
zadluzenie-osoby-prywatnej-jak-je-sprawdzic
Avatar

Korzystanie z różnego rodzaju kredytów i pożyczek może być istotnym wsparciem finansowym dla wielu osób. Niestety, problemy pojawiają się w momencie, gdy spłata zobowiązań finansowych nie jest możliwa. Okazuje się, że obecnie wiele Polaków ma spore kłopoty ze spłacaniem rat. Planujesz nawiązanie współpracy z nowym klientem? A może chcesz poznać stan swojego zadłużenia? Dowiedz się, jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej.

Zadłużenie osoby prywatnej – przyczyny długu

Przyczyn zadłużenia może być wiele. W przypadku osób prywatnych trudności w spłacaniu zobowiązań finansowych wynikać mogą przede wszystkim z utraty zatrudnienia lub ze złego stanu zdrowia. Często problemy takie wynikają również z tego, że… suma miesięcznych rat jest zbyt wysoka, aby możliwe było spłacenie ich wszystkich. Niestety, zadłużenie jest bardzo często spotykanym problemem, z którym zmaga się wiele osób. Właśnie dlatego przed nawiązaniem jakiejkolwiek nowej współpracy warto sprawdzić, czy dana osoba nie posiada zadłużenia.

Czy można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

No właśnie – wiele osób zastanawia się nad tym, czy można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej. Tak naprawdę zależy to od kilku czynników. Obecnie funkcjonuje przynajmniej kilka baz, które zbierają informacje na temat zadłużenia osób prywatnych. Są to przede wszystkim:

Bazy te stworzone zostały przede wszystkim po to, aby banki oraz firmy udzielające różnego rodzaju pożyczek mogły mieć szybki dostęp do informacji na temat osób, które ubiegają się o finansowanie. Bazy te zawierają szereg informacji, przede wszystkim na temat aktualnego zadłużenia. 

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to osoba prywatna chce sprawdzić stan zadłużenia innej osoby prywatnej. Czy jest to możliwe? Niestety nie. Informacje z wyżej wymienianych baz, dostępne są wyłącznie dla firm i instytucji. Nie są one udostępniane publicznie, w związku z czym nie ma możliwości, aby jakakolwiek osoba prywatna mogła poznać stan zadłużenia innej osoby. Oczywiście każdy ma prawo sprawdzić informacje na swój temat.

Specjaliści Spłaty Pożyczek przeprowadzą Cię przez cały proces kredytowania. Od znalezienia dostępnych ofert i wybór najkorzystniejszej, poprzez złożenie wniosku, negocjacje z instytucją finansową i pozyskanie indywidualnych warunków zobowiązania, aż do podpisania umowy kredytowej.

Pozyskaj finansowanie przy minimum formalności i bez stresu!

Skontaktuj się z doradcą!

Wyślij wniosek

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej – instrukcja krok po kroku

Sprawdzenie zadłużenia osoby prywatnej możliwe jest wyłącznie dla firm i instytucji, tak jak wspomniano wcześniej. Obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na upewnienie się, czy dana osoba jest wypłacalna i wiarygodna finansowo, jest skorzystanie z usług Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor.

Aby sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej w BIG InfoMonitor, przede wszystkim należy założyć konto oraz aktywować wybrany abonament. Cena miesięcznego pakietu bywa różna – często jednak można trafić na promocyjne ceny, np. 149 zł miesięcznie. Dodatkowo należy uiścić opłatę aktywacyjną. 

Po założeniu konta można przystąpić do sprawdzania zadłużenia osoby prywatnej. Po podaniu danych osoby, którą chcemy sprawdzić, otrzymuje się specjalny raport z BIG. 

BIG InfoMonitor udostępnia wiele ciekawych funkcji, takich jak monitorowanie firm (jest to usługa limitowana i płatna) czy dodawanie danych dłużników do bazy. Korzystanie z narzędzia jest bardzo intuicyjne, w związku z czym nikt nie powinien mieć problemów ze sprawdzeniem zadłużenia osoby prywatnej w bazie. 

Oczywiście wszelkie informacje zawarte w BIG InfoMonitor dostępne są dla konsumentów, którzy chcą pobrać raport na swój temat. Taka usługa jest bezpłatna, a raport można pobrać raz na sześć miesięcy. 

Gdzie można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Oprócz BIG InfoMonitor, zadłużenie osoby prywatnej sprawdzić można w KRD, czyli w Krajowym Rejestrze Dłużników. Aby jednak było to możliwe, niezbędna jest zgoda osoby, którą chcemy sprawdzić. Wzór upoważnienia, które powinna podpisać taka osoba, można znaleźć na stronie internetowej KRD

Podobnie jak w przypadku BIG InfoMonitor, każda osoba może w dowolnym momencie pobrać dane na swój temat z bazy Krajowego Rejestru Dłużników. Pobranie danych na swój temat jest darmowe. Regularne sprawdzanie informacje w bazach dłużników może być dobrym sposobem na śledzenie tego, co dokładnie jest tam zawarte. Tego typu narzędzia są szczególnie przydatne podczas ubiegania się o pożyczkę lub kredyt – tym bardziej że bank lub firma pożyczkowa z pewnością zapozna się ze znajdującymi się w bazach informacjami!

Zadłużenie osoby prywatnej – jak się przed nim uchronić?

Sprawdzanie nowych współpracowników pod kątem ich zadłużenia to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego – podpisanie umowy z osobą prywatną, która posiada spore zadłużenie, może okazać się ryzykowne. Jednocześnie osoba, która zmaga się z tego typu problemami finansowymi, z pewnością nie jest rzetelnym, godnym zaufania współpracownikiem. Właśnie dlatego warto sprawdzać zadłużenie osób prywatnych – mimo że jest to usługa płatna. Koszty abonamentowe w bazach, takich jak Krajowy Rejestr Dłużników czy BIG InfoMonitor, nie są wysokie, a korzyści wynikające z uzyskania dostępu do zawartych tam informacji mogą być wymierne.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Wyślij wniosek

Zadłużenie osoby prywatnej – podsumowanie

Zadłużenie osoby prywatnej może być efektem wielu zdarzeń, takich jak utrata pracy czy nagła choroba. Niestety, osoby posiadające znaczne zadłużenie często nie są osobami, które radzą sobie z finansami, w związku z czym nawiązywanie współpracy z taką osobą może być ryzykowne. Z drugiej strony – w bazach tych gromadzone są nie tylko negatywne, ale też pozytywne informacje kredytowe. Może więc okazać się, że kandydat na współpracownika może poszczycić się nienaganną historią kredytową i brakiem jakiegokolwiek zadłużenia. Z pewnością może to być istotna przesłanka ku temu, że warto zdecydować się na nawiązanie współpracy właśnie z taką osobą.