Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Rentowność firmy – definicja, zasady obliczeń wskaźnika

Rentowność firmy – definicja, zasady obliczeń wskaźnika

21.03.2023
AvatarPaulina Przybysz
rentownosc-firmy-definicja-zasady-obliczen-wskaznika
Avatar

Kiedy rozmawiamy o prowadzeniu działalności gospodarczej, niewątpliwie pojawi się szereg różnego rodzaju pojęć. Do tych najważniejszych zalicza się rentowność firmy. Decydując się na założenie firmy, musisz pamiętać, że biznes będzie się opłacał jedynie wtedy, kiedy zyski będą wyższe niż wydatki. Rentowność to wskaźnik, który wskazuje na to, na jakim poziomie kształtuje się dochodowość Twojej firmy. Warto podkreślić, że nie ma jednego wskaźnika rentowności. Wyróżnia się ich kilka. Dostarczają one nieco odmiennej wiedzy na temat kondycji firmy.

Rentowność firmy – definicja

We wstępie wskazaliśmy, że rentowność firmy jest wskaźnikiem dostarczającym informacji na temat stopnia dochodowości biznesu. W przypadku rentowności zyski odnosić można do sprzedaży, aktywów bądź kapitału. Mówiąc o rentowności, można zetknąć się z takimi pojęciami, jak wskaźnik zyskowności, marża oraz stopa zwrotu. Do obliczenia rentowności firmy służy prosty wzór. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy wielkość wskaźników, okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta. Wielu ekonomistów podkreśla, że rentowność nie jest równa rentowności. Jeśli chcemy mówić o tym, w jakiej sytuacji finansowej jest firma, warto wziąć pod uwagę kilka naprawdę ważnych kwestii.

Jedną z najbardziej istotnych jest to, że włożony w firmę kapitał prowadzi do wypracowania wartości dodanej. Chodzi o tak zwaną rentowność kapitału oraz aktywów. Przeanalizować należy również to, ile z każdej zostawionej przez klienta złotówki zostaje w firmie. W tym przypadku chodzi o rentowność sprzedaży. Jeśli zależy Ci na sprawdzeniu rentowności inwestycji, musisz zastanowić się nad opłacalnością projektu. Nie można pominąć również analizy tego, że zasoby pieniężne, jakimi dysponuje firma, pozwalają na płynne regulowanie zobowiązań i podejmowanie różnych inwestycji, bez których firma nigdy nie będzie się rozwijać.

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wyślij wniosek!

Wyślij wniosek

Próg rentowności firmy – jaki jest właściwy?

Wiesz już, jaka jest definicja rentowności firmy. Warto więc pochylić się nad innym terminem, którym jest próg rentowności firmy. Wielu przedsiębiorców pyta o to, na jakim poziomie powinna kształtować się rentowność, aby jej wartość była odpowiednia. Zacznijmy od tego, że określenie rentowności w jednoznaczny sposób jest bardzo trudne. Wszystko z uwagi na wielość wskaźników rentowności, na co wskazaliśmy już w naszym artykule. Jeśli chcesz mówić o rentowności, zacznij od określenia tego, jaki współczynnik rentowności Cię interesuje. Niezależnie jednak od tego, jaki współczynnik przyjmiesz, pamiętaj, że doskonale sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im wyższy zysk generujesz, tym większą wartość będzie miał współczynnik rentowności bez względu na to, jaki zdecydowałeś się przeanalizować. Ekonomiści wskazują, że optymalnie jest, jeśli współczynnik rentowności kształtuje się na poziomie między 05, a 1,0. UWAGA: jeśli przekracza on 1,0, sytuacja finansowa firmy jest mocno nieciekawa.

Jeśli chcesz poznać najbardziej popularne wskaźniki rentowności firmy, zwróć uwagę na rentowność:

  • kapitału;
  • sprzedaży;
  • projektu/zlecenia.

Rentowność sprzedaży jest współczynnikiem rentowności, który sprawdzany jest zdecydowanie najczęściej. Kiedy określony zostanie współczynnik rentowności sprzedaży, dowiesz się, ile z przychodów, które osiąga Twoja firma, Ci zostaje, kiedy odejmiesz wszystkie poniesione koszty. Jeśli uzyskany wynik nie będzie najlepszy, koniecznie musisz przeanalizować strukturę kosztów, a także zastanowić się nad strukturą firmy. Nierzadko okazuje się, że właśnie w niewłaściwej strukturze firmy tkwi źródło problemów.

Kolejnym współczynnikiem rentowności jest rentowność projektu/zlecenia/klienta. To istotny współczynnik określający rentowność firmy. Prowadząc firmę, możesz podejmować się różnych projektów i zleceń. Możesz również współpracować z różnymi klientami. Oczywiście nie warto inwestować w takie projekty i relacje z takimi klientami, które są nierentowne. Dlatego ustalenie współczynnika rentowności w tym zakresie jest niezwykle istotne. Pamiętaj, że brak rentowności może zawsze skutkować koniecznością pożyczenia pieniędzy, a tym samym powstaniem długu. Na szczęście dzisiaj możliwe jest rozłożenie długu na raty. Jeśli zdarzy się tak, że Twój długi trafi do komornika, również nie musisz załamywać rąk. Możliwe jest bowiem również rozłożenie długu na raty u komornika.

Jak obliczyć rentowność firmy?

Wielu przedsiębiorców zadaje pytanie, jak wyliczyć rentowność firmy. Powszechne jest przekonanie, że jest to bardzo trudne. Tymczasem okazuje się, że wystarczy sięgnąć po wzór, w którym zysk dzieli się przez przychód, a uzyskany wynik mnoży się przez sto procent. Jeśli prowadzisz firmę, pamiętaj, że rentowność jest tym współczynnikiem, którego nie należy lekceważyć.

Jak wyliczyć rentowność firmy?

Udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak wyliczyć rentowność firmy nie jest wbrew pozorom skomplikowana. Trzeba jednak pamiętać, że mimo to wiele osób nie decyduje się na samodzielne obliczanie współczynnika rentowności. Na szczęście można postawić na kalkulator rentowności firmy.

Kredyt konsolidacyjny z jedną miesięczną ratą, która jest znacznie niższa niż suma rat, które spłacałeś do tej pory? Zobowiązanie, które nie jest trudne do spłaty?

To możliwe! 

Skontaktuj się ze specjalistą Spłata Pożyczek, który pomoże Ci wyjść z nadmiernego zadłużenia.

Wyślij wniosek

Kalkulator rentowności firmy

Wiesz już, czym jest wskaźnik rentowności firmy, wiesz także, że można rozłożyć dług na raty. Jeśli chcesz wyliczyć wskaźnik rentowności firmy, możesz sięgnąć po kalkulator rentowności firmy. Narzędzie to dostępne jest na ogół za darmo. Aby z niego skorzystać, nie trzeba ponosić żadnych opłat. Musisz jednak pamiętać, że do skorzystania z kalkulatora potrzebne jest kilka istotnych informacji, na przykład kwota zysku, jaką osiągnąłeś w danym miesiącu. Pamiętaj, że kalkulator wykona wszystkie obliczenia samodzielnie. Nie musisz posiadać ani specjalistycznej wiedzy, ani żadnych umiejętności.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma sens jedynie wówczas, gdy współczynnik rentowności Twojej firmy kształtuje się na odpowiednim poziomie. To odpowiednie zyski sprawiają, że prowadzenie działalności w ogóle się opłaca. Dlatego jako właściciel firmy powinieneś znać współczynniki rentowności i regularnie je wyliczać. W przeciwnym razie nie do końca będziesz wiedział, jaka jest sytuacja finansowa Twojej firmy.