Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu – co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu – co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

19.05.2023
AvatarPaulina Przybysz
Pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu – co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu
Avatar

To czy uzyskasz kredyt, zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej. Nie każdy ją posiada. W takich wypadkach często wykorzystuje się poręczenie, czyli umowę cywilnoprawną, która jest formą zabezpieczenia przy pożyczaniu pieniędzy. Jeżeli wierzyciel stwierdzi, że kredytobiorca nie spłaci należności – często korzysta się z pomocy osoby trzeciej. Czy pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu to dobre rozwiązanie? Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

Pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu

Pełnomocnictwo może być poręczeniem kredytu. Mimo wszystko warto wiedzieć, kto może być pełnomocnikiem i kiedy skorzystać z takiej opcji. Dodatkowo trzeba dowiedzieć się, na czym polega poręczanie kredytu. Wszystko to zawarliśmy w naszym artykule. Sprawdź, jak wykorzystać pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu i poznaj najważniejsze informacje!

Zacznijmy od podstaw. Czym jest kredyt z poręczeniem? Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom dość prosta. Nie każdy może otrzymać finansowanie z banku – szczególnie bez zdolności kredytowej. Należy zauważyć, że zaciągnięcie pożyczki wymaga wtedy pewnego poręczenia. Może ono być inną osobą ze zdolnością kredytową, pełnomocnictwem itd. Trzeba w inny sposób, niż własne zarobki udowodnić, że będziemy w stanie spłacić należności. Na tym właśnie polega kredyt z poręczeniem – gwarancja wywiązania się pochodzi po prostu z zewnątrz.

Czym jest natomiast pełnomocnictwo? To upoważnienie wybranej osoby do wykonania konkretnych czynności w imieniu udzielającego. Tutaj warunki mogą być różne. Pełnomocnictwo jest rodzajem prawnego, legalnego upoważniania. Taki dokument wymaga potwierdzenia na przykład notariusza. Pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu jest możliwe – upoważnienie może dotyczyć dowolnej kwestii. Dostępne są nawet kredyty hipoteczne. Pełnomocnictwo może upoważniać również do korzystania z karty kredytowej lub debetowej.

Warto wiedzieć, kto w ogóle może zostać pełnomocnikiem. Przede wszystkim powinna być to zaufana osoba. Wiele zależy tutaj od sytuacji. W przypadku kredytu, warto by pełnomocnikiem został ktoś najbliższy. Taka osoba musi być dorosła. Dodatkowo nie można wybierać jako pełnomocnika działalności lub filmy. Dostępne są tylko osoby fizyczne.

Bank odmówił Ci finansowania? Nie trać czasu i nerwów na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.

Skontaktuj się z doradcą Spłata Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt lub pożyczkę.

Wyślij wniosek!

Pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu upoważnia bank do zarządzania rachunkiem kredytobiorcy w jego imieniu. To rozwiązanie zostało precyzyjnie opisane prawnie. Środki będą w pełni bezpieczne. Bank nigdy nie podejmie się ryzykownych nadużyć – pieniądze zostaną na koncie. Takie pełnomocnictwo to standardowe upoważnienie, jednak dla banku. Warto wiedzieć, że w pewnym stopniu, dzięki temu niektórzy mogą otrzymać kredyt, a inaczej byłby nieosiągalny.

Pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu – kiedy jest wymagane

Kiedy kredyt z poręczeniem jest koniecznością?

  • Wierzyciel uznaje, że nie możesz spłacić zobowiązania na podstawie wysokości dochodów.
  • Zła historia kredytowa kredytobiorcy.
  • Pobieranie finansowania, które jest nieadekwatne do możliwości spłaty samodzielnie.
  • Wierzyciel potwierdza, że zdolności kredytowe są zbyt niskie.

Pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu – wzór 

Warto również wiedzieć, jakie konkretnie informacje należy zawrzeć w pełnomocnictwie. Konieczne będzie wpisanie:

  • daty i miejsca sporządzenia dokumentu
  • tytułu i rodzaju pełnomocnictwa – w tym przypadku pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu
  • dane pełnomocnika i mocodawcy – należy podać podstawowe dane osobowe, PESEL, numer dowodu osobistego oraz kontakt
  • zakres pełnomocnictwa – to, do czego zostaje upoważniony pełnomocnik
  • podpis mocodawcy
  • ewentualne, dodatkowe informacje.

Wzory odpowiednich dokumentów można znaleźć w internecie. Mimo wszystko najlepiej, by dokument przygotował notariusz lub prawnik. Jeżeli pojawią się w nim błędy, pełnomocnictwo może nie mieć mocy prawnej. Należy zadbać o dokumentację.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Dla wielu osób wykorzystanie poręczyciela kredytu czy też pełnomocnictwa jest koniecznością. Inaczej bank nie chce przyznać kredytu. Niestety budowanie zdolności kredytowej trwa naprawdę długo. Niektórzy nie mogą sobie na to pozwolić. Właśnie wtedy korzysta się z takich rozwiązań, jak pełnomocnictwo, jako poręczenie kredytu. Bank może ingerować w środki kredytobiorcy, jednak inaczej ten nie mógłby ich otrzymać.