Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Kredyt konsolidacyjny – jak wybrać najlepszy?

Kredyt konsolidacyjny – jak wybrać najlepszy?

09.04.2019
AvatarŁukasz Koński
Avatar

Wielu kredytobiorców, którzy posiadają kilka różnych ratalnych zobowiązań finansowych, po jakimś czasie dostrzega obciążającą budżet wysokość łącznych rat. Nie dość, że każde z kredytów, pożyczek i kart kredytowych mają różne oprocentowania, a odsetki naliczane są w różnych wysokościach, to należy pamiętać jeszcze o terminowych spłatach.

Rozmawiamy ze specjalistą do spraw trudnych kredytów, Martą z zespołu SplataPozyczek.pl

Wielu kredytobiorców, którzy posiadają kilka różnych ratalnych zobowiązań finansowych, po jakimś czasie dostrzega obciążającą budżet wysokość łącznych rat. Nie dość, że każde z kredytów, pożyczek i kart kredytowych mają różne oprocentowania, a odsetki naliczane są w różnych wysokościach, to należy pamiętać jeszcze o terminowych spłatach. Nierzadko termin spłaty rat wypada na różne dni miesiąca – jeśli więc kredytobiorcy zależy na budowaniu pozytywnej historii w BIK (a przede wszystkim nie chcą wpaść w spiralę zadłużenia), to musi przestrzegać każdego z terminów.

Dobrze wybrany i dopasowany do możliwości kredyt konsolidacyjny może okazać się dobrym i opłacalnym rozwiązaniem dla osób posiadających więcej niż jedno zobowiązanie finansowe. Środki z udzielonego w ten sposób finansowania mogą zostać wykorzystane do spłaty zadłużenia karty kredytowej, kredytu gotówkowego lub pożyczki pozabankowej. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania trzeba pamiętać, że kredyty konsolidacyjne różnią się kwotą, okresem spłaty i  oprocentowaniem. Dlatego też, przed podjęciem decyzji, warto upewnić się, że wybiera się najtańszą i najbardziej komfortową dla  siebie opcję. Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny? Poznaj kilka prostych rad.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek!

Specjalista znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Skontaktuj się z nami

Patrz na  oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest jednym z podstawowych czynników decydujących o jego ostatecznym koszcie. Zasady są tu proste: im wyższa stopa procentowa, tym większa rata kredytu konsolidacyjnego. Niestety, osoby, które nie posiadają dobrej historii kredytowej w BIK, mogą nie kwalifikować się do konsolidacji lub otrzymać ofertę o niekorzystnym oprocentowaniu, a ta będzie po prostu nieopłacalne. Dlatego też tak istotne jest budowanie pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej – im lepsza, tym większe szanse na lepsze warunki kredytowania. Każde opóźnienie w płatnościach raty przekraczające 30 dni znacznie wpływa na wysokość oceny w bazach takich jak Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) czy właśnie BIK.

Dodatkowa gotówka – zastanów się, czy naprawdę jest Ci potrzebna

Obrazek dekoracyjny

Niektóre kredyty konsolidacyjne, oprócz połączenia wszystkich miesięcznych zobowiązań, mogą dodatkowo zaoferować dodatkowe środki, które można przeznaczyć na dowolny cel. Przed podpisaniem umowy należy jednak bezwzględnie zapoznać się umową kredytową, sprawdzić okres kredytowania i wysokość raty kapitałowo-odsetkowej ujętej w harmonogramie. Czasami, mimo niższej, łącznej wysokości raty kredytu konsolidacyjnego, jego okres spłaty jest znacznie dłuższy. Oznaczać to będzie, że skorzystanie z tego rodzaju zobowiązania będzie znacznie droższe. Niemniej jednak, dla osób, które mają problem z dotychczasowymi ratami ich zmniejszenie może okazać się dobrym rozwiązaniem na uniknięcie poważniejszych kłopotów finansowych. Warto także poznać całkowitą kwotę udzielonego kredytu – czy jego wysokość na pewno ureguluje wszystkie dotychczasowe zobowiązania? To bardzo ważna kwestia, gdyż kredyt konsolidacyjny ma sens tylko wtedy, kiedy naprawdę pomaga nam w wyjściu na finansową prostą, nie zaś pogłębia nasze problemy.

Okres spłaty

Kredyty na konsolidację zadłużenia często obniżają łączne miesięczne płatności, wydłużając nieznacznie okres spłaty. Może to być rozwiązanie zarówno krótko, jak i długoterminowe. Osoby, które narzekają na chwilowe trudności ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, ale liczą, że w niedalekiej przyszłości ulegnie to zmianie mogą bez większych obaw zdecydować się na krótszy okres kredytowania. Z kolei kredytobiorcy, którzy nie spodziewają się większych zmian w swoich finansach, muszą podejść do tematu konsolidacji bardziej ostrożnie i starać się wybrać kredyt o najniższej stopie procentowej i najdłuższym okresie kredytowania. Ważnym jest, żeby dopasować wysokość raty do naszych realnych możliwości finansowych – “rzucanie się” na możliwie krótki okres kredytowania, który skutkuje znacznym podwyższeniem jednostkowej raty, podważa cały sens i filozofię kredytu konsolidacyjnego, a także niesie ze sobą ryzyko szybkiego powrotu do przewlekłych problemów finansowych.

Nie bój się korzystać z pomocy specjalistów

Najlepszym sposobem na otrzymanie interesującej oferty może okazać się wsparcie niezależnego eksperta kredytowego, który posiada oferty kilkunastu wiodących banków. Wysoce prawdopodobne, że zaoferuje swojemu klientowi jedną z tańszych opcji – dopasowanych do możliwości finansowych. Być może, w przypadku trudności ze spłatą aktualnie posiadanych zobowiązań, uda się jednak samodzielnie stworzyć własny plan spłaty zadłużenia, który może obejmować negocjowanie z bankami aktualnych wysokości rat. Eksperci kredytowi mają tę przewagę nad pracownikami instytucji przyznających tego typu finansowanie, że często negocjują na wyższym stopniu decyzyjnym i są w stanie uzyskać obniżenie kosztów kredytu konsolidacyjnego, które jest nieosiągalne dla “zwykłego” klienta. Sprawdź już teraz jaka może być rata Twojego kredytu – skorzystaj z kalkulatora kredytowego online.